„Europa to wartości Talmudu.” Publikujemy całą treść przemówienia Ursuli von der Leyen

Ursula von de Leyen
6

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w 2022 roku wygłosiła przemówienie na Uniwersytecie Ben-Guriona, gdzie otrzymała tytuł doktora honoris causa. Podczas przemowy z ust von der Leyen padły słowa, które są wręcz skandaliczne. Niemka stwierdziła, że Europa to wartości Talmudu, żydowskiej księgi przesyconej niehumanitarnymi, fundamentalistycznymi treściami.

Wobec słów Niemki Ursuli nie wolno nam przejść obojętnie, ponieważ wypowiedzią na Uniwersytecie Ben-Guriona niejako zohydzała Europę na arenie globalnej. Stwierdzenie, że Europa, która w istocie wyrosła na kulturze łacińskiej ma w sobie coś, co stoi na jej antypodach, jest – bynajmniej – pogardą dla naszych korzeni – komentuje Jacek Międlar. – Przypomnę, co możemy wyczytać w Talmudzie: „Gdy Żyd i goj przyjdą do sądu, a możesz go uwolnić wedle prawa Izraela uwolnij go; gdy goj będzie się skarżył, powiedz: nasze prawo tak chce.” (Baba karma 113a) „Nieżyda wolno podejść” (Choszen Hamiszpat par. 227 art. 26) (Za: A. Niemojewski, „Dusza żydowska w zwierciadle Talmudu”). I jeszcze gwoli podsumowania, ustęp ze specjalisty od Talmudu, duchowego przywódcy żydów, rabina Owadii Josefa: „Goje rodzą się tylko po to by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie”.

SKLEP-WPRAWO.PL

Poznajcie żydów, czytajcie książki, które wam to ułatwią: „Dusza żydowska w zwierciadle Talmudu”, „Polska w cieniu żydostwa” – TUTAJ.

Przemówienie Ursuli von der Leyen:

„Dziękuję bardzo, mazel tov,
Przewodniczący Chamovitz,
Profesorze Hames,
Profesor Pardo,
Profesor Mizrahi,
Ekscelencje,
Drodzy wykładowcy,
Drodzy studenci,
Shalom,

Czuję się zaszczycony i upokorzony tym wyróżnieniem. Fakt, że doktorat honoris causa pochodzi z tej prestiżowej instytucji, Uniwersytetu Ben-Guriona w Negewie, ma dla mnie szczególne znaczenie. Jest tak nie tylko dlatego, że lista waszych doktorów honoris causa jest naprawdę imponująca – od Simone Veil, jak widzieliśmy, po Icchaka Rabina. Jest też dla mnie powód bardziej osobisty. Jestem Europejką narodowości niemieckiej. Nie dalej niż 80 lat temu Niemcy zamordowali miliony Żydów, dokonując największej zbrodni w historii ludzkości. My, Niemcy, ponosimy historyczną i trwałą odpowiedzialność za to nieludzkie zakłócenie cywilizacji. To niezatarta plama na sumieniu mojego kraju, o której nigdy nie wolno nam zapomnieć i nigdy nie zapomnimy. Wydaje się więc cudem, że Niemiec taki jak ja jest witany i honorowany tutaj, w Państwie Izrael, jako przyjaciel wśród przyjaciół, zaledwie kilka pokoleń po Shoah.

Ale to nie jest cud. Moja obecność tutaj jest konsekwencją wyboru dokonanego przez państwo Izrael, a przede wszystkim przez jednego człowieka: Wielkiego Dawida Ben-Guriona. To on zrobił pierwszy, historyczny krok w kierunku pojednania z Niemcami. Wierzył, że najlepszym sposobem na uczczenie pamięci ofiar jest budowanie lepszej przyszłości. To również zasługa Dawida Ben-Guriona, że mój kraj po raz pierwszy spojrzał w oczy ofiarom naszych zbrodni. Młoda niemiecka demokracja rosła w siłę dzięki rozwijającej się przyjaźni z nowym państwem Izrael. Stawiliśmy czoła naszej winie i odpowiedzialności. A wszystko to w czasie, gdy projekt europejski stawiał swoje pierwsze kroki. Powód, dla którego powstała Unia Europejska, zawiera się w dwóch prostych słowach: Nigdy więcej. Nowe pokolenie Niemców, w tym ja, zostało wychowane w tym duchu. Mogę powiedzieć bez zastrzeżeń, że nie byłoby mnie tu dzisiaj, gdyby nie Dawid Ben-Gurion.

Odkąd sięgam pamięcią, byłem przekonany o dwóch bardzo prostych faktach. Po pierwsze, nie ma Europy bez europejskich Żydów. Po drugie, Europa i Izrael muszą być przyjaciółmi i sojusznikami. Ponieważ historia Europy jest historią narodu żydowskiego. Europa to Simone Veil i Hannah Arendt. Europa to Mahler, Kafka i Freud. Europa to wartości Talmudu, żydowskie poczucie osobistej odpowiedzialności, sprawiedliwości i solidarności.

Dziś, prawie 80 lat po Zagładzie, życie żydowskie w Europie znów kwitnie. Kraje takie jak Portugalia i Austria na nowo odkrywają swoje żydowskie dziedzictwo. Widzę to również w Brukseli. Jak pokazał ten krótki film: Zaledwie kilka miesięcy temu miałem zaszczyt zapalić chanukową menorę w sercu dzielnicy europejskiej. Co za doświadczenie. A jednak życie europejskich Żydów jest również zagrożone i zagrożone. Antysemityzm nie zniknął. Wciąż zatruwa nasze społeczeństwa. Ataki antysemickie zdarzają się dziś w Europie. To nowe zagrożenie, ale to samo stare zło. Każde nowe pokolenie musi wziąć na siebie odpowiedzialność, aby przeszłość nie powróciła. Dlatego właśnie umieściłem walkę z antysemityzmem i wspieranie życia żydowskiego w Europie w centrum agendy Komisji Europejskiej. Nasza demokracja rozkwitnie, jeśli rozkwitnie również życie żydowskie w Europie. Przez wieki naród żydowski był „światłem dla narodów”. I będą światłem dla Europy przez wiele stuleci.

Łączy nas więcej, niż wskazywałaby na to geografia. Nasza wspólna kultura i wartości stworzyły głęboką więź między Europą a Izraelem. I nie mówię tu tylko o udziale Izraela w Konkursie Piosenki Eurowizji i Lidze Mistrzów. Najsilniejszą więzią, jaką dzielimy, jest wiara w demokrację i wartości demokratyczne. I tutaj ponownie dziedzictwo Ben-Guriona jest trwałe. Ben-Gurion wierzył, że siła Izraela zależy od jego demokratycznych instytucji. I tylko w demokracji obywatele czują się zmuszeni do wzięcia odpowiedzialności za swój wspólny dom. Miał rację. Dzięki temu przekonaniu państwo Izrael od tamtej pory kwitnie. Stało się dobrze prosperującym narodem, nawet w najtrudniejszych okolicznościach i w skomplikowanym regionie. Broniliście praw kobiet w nieprawdopodobnych czasach, a przywództwo Goldy Meir zainspirowało kobiety na całym świecie. Mnie, jako młodą dziewczynę, również. Wolność myśli sprawiła, że mały, kilkumilionowy kraj stał się światowym pionierem nauki i innowacji. A demokracja wzmocniła naszą szczególną więź przyjaźni na przestrzeni dziesięcioleci. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, demokracje takie jak europejska i izraelska powinny zbliżyć się do siebie. Nie dlatego, że nasze demokracje są doskonałe. Nie są. Żadna demokracja nie jest. Demokracje oferują środowisko, w którym różnorodne społeczeństwo może się rozwijać.

Stoją przed nimi wyzwania, jakich jeszcze nie było. A my możemy pomóc sobie nawzajem w pokonywaniu tych wyzwań. Tak więc razem możemy zbliżyć się o krok do ideałów naszych ojców i matek założycieli.

Panie i Panowie,

Dziś chciałbym krótko skupić się na trzech z tych wyzwań. Pierwszym z nich jest wyzwanie związane z autokracją, drugim – zmiany klimatyczne, a trzecim – cofanie się demokracji. Najbardziej bezpośrednie z tych wyzwań pochodzi od autorytarnych reżimów poza naszymi granicami. I rzeczywiście, to, czego jesteśmy świadkami w tych dniach, agresja Rosji na Ukrainę, jest wojną przeciwko samej demokracji. Jest to wojna przeciwko idei, że obywatele Ukrainy mogą podejmować suwerenne decyzje dotyczące własnej przyszłości. Rok po roku zróżnicowane i tętniące życiem społeczeństwo obywatelskie Ukrainy dążyło do pozytywnych zmian i wzmacniało demokratyczne instytucje tego kraju. To jest dokładnie to, z czym walczy Kreml. Nie mogło być bardziej symboliczne, że pierwsze rosyjskie bomby na Kijów spadły tuż przy bramie pomnika Holokaustu, a rosyjska propaganda opiera się na obrzydliwej retoryce „denazyfikacji” demokratycznej Ukrainy. Z wielkim niepokojem obserwujemy odwieczne zagrożenie kozłem ofiarnym narodu żydowskiego w czasach wojny. Wiem, że Izrael pomógł Ukrainie tonami pomocy humanitarnej i szpitalem polowym, a wy przyjęliście na swoje ziemie dziesiątki tysięcy ukraińskich uchodźców.

W wojnie przeciwko demokracji wszyscy mamy swój udział. A dla nas, Europejczyków, stawka nie może być wyższa. Kreml wykorzystał naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych, by nas szantażować. Od początku wojny Rosja celowo odcięła dostawy gazu do Polski, Bułgarii, Finlandii, firm holenderskich i duńskich w odwecie za nasze wsparcie dla Ukrainy. Ale zachowanie Kremla tylko wzmocniło naszą determinację, by uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych. Na przykład, obecnie badamy możliwości zacieśnienia naszej współpracy energetycznej z Izraelem. W przygotowaniu mamy dwa duże projekty: Najdłuższy i najgłębszy na świecie podwodny kabel energetyczny, łączący Izrael z Cyprem i Grecją. Z czasem będzie to elektryfikacja z odnawialnych źródeł energii. To właśnie tam należy inwestować. Mamy mnóstwo zasobów naturalnych do produkcji energii odnawialnej. Drugi to gazociąg i rurociąg czystego wodoru we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jest to inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne zarówno Europy, jak i Izraela. Infrastruktura ta przyczyni się również do dekarbonizacji naszego koszyka energetycznego. To świetny przykład na to, że demokracje trzymają się razem nie tylko w czasach konfliktu, ale przede wszystkim w walce z ogromnym wrogiem, jakim jest zmiana klimatu. To wielki, zbliżający się kryzys w tle. Musimy wykorzystać całą naszą wiedzę, całą naszą inżynierię i ducha przedsiębiorczości, aby wprowadzać innowacje, wprowadzać innowacyjne technologie, pracować na rzecz walki ze zmianami klimatu, aby uczynić ten świat lepszym miejscem i przekazać go naszym dzieciom, które wciąż mają przed sobą wiosnę, lato, jesień i zimę.

Zmiana klimatu jest wielkim wyzwaniem, z którym walczą nasze demokracje. I nikt nie rozumie tego lepiej niż wy, tu na Negewie. Dawid Ben-Gurion wierzył, że tutaj, na Negewie, kreatywność Izraela i jego pionierski duch zostaną przetestowane. Zawsze mówił o „obowiązku rozkwitu pustyni”. I to jest dokładnie to, co zrobiliście od tamtego czasu. Słuchałem tego, co mówiono mi o tym uniwersytecie, co widać w waszej Szkole Zrównoważonego Rozwoju i Zmian Klimatu. Podziwiam to, jak testujecie nowe materiały budowlane, które mogą wytrzymać pustynne upały – rozwiązania oparte na naturze – i jak udało wam się dostosować uprawy żywności do pustynnego klimatu. W obliczu zbliżającego się kryzysu żywnościowego wiemy, że będą to technologie, które zadecydują o tym, czy opanujemy kryzys żywnościowy i z czasem będziemy mieć niezależną produkcję w krajach podatnych na zagrożenia, czy też nie. Dzięki temu dosłownie sprawiliście, że pustynia zakwitła. Dziś rozwiązania, nad którymi pracujecie od dziesięcioleci, mogą zmienić życie milionów ludzi na całym świecie.

Kilka tygodni temu byłem w Davos, gdzie prezes Herzog mówił właśnie o tym. Było to ważne przemówienie, które odbiło się szerokim echem poza naszym regionem. Prezydent Herzog wezwał do nowego sojuszu – cytuję – „aby ukształtować nie tylko nowy Bliski Wschód, ale odnawialny Bliski Wschód. Bliski Wschód, który rozwija się jako globalne centrum zrównoważonych rozwiązań w zakresie żywności, wody i zdrowia oraz jako źródło energii słonecznej dla Europy, Azji i Afryki”. Nie mógłbym bardziej zgodzić się z jego wizją. Od dziesięcioleci Europa i Izrael ściśle współpracują w dziedzinie nauki i innowacji. W grudniu ubiegłego roku Izrael dołączył do ogromnego unijnego programu badań i innowacji. Nazywa się on „Horyzont Europa” i ma budżet w wysokości prawie 100 miliardów euro.

Nazywa się „Horyzont Europa” i dysponuje budżetem w wysokości prawie 100 miliardów euro. Nadszedł czas, aby nasza współpraca przysłużyła się tym, którzy najbardziej jej potrzebują, a także walce ze zmianami klimatu.

Panie i Panowie!

Trzecie i ostatnie wyzwanie dla demokracji, którym chciałbym się zająć, jest być może najbardziej subtelne. Jest to wyzwanie wewnętrzne. Jest to ryzyko regresu, przed którym stoją wszystkie nasze demokracje. Demokracja jest z konieczności dziełem w toku. Trzeba ją ćwiczyć i odnawiać każdego dnia. Każda z naszych demokracji jest inna i wyjątkowa. Ale ostatecznie demokracja we wszystkich swoich formach sprowadza się do tego samego. Jak zawsze powtarzał Ben-Gurion: „Wybitnym atrybutem demokracji nie jest rząd dla ludzi. To rząd sprawowany przez ludzi”. Demokracja daje ludziom głos. Daje im moc zmieniania rzeczy za pomocą swojego głosu. W demokracjach walczymy nawet o wolność innych ludzi do niezgadzania się z nami. Wolność wypowiadania swojego zdania; wolność zmiany zdania. Wolność bycia sobą – tak, że jeśli różnisz się od większości, zawsze jesteś równy wobec prawa. I to właśnie łączy demokracje. Uznanie, że wszyscy jesteśmy różni, ale równi.

Dziś jest to kwestionowane na wiele sposobów. Społeczeństwa stają się coraz bardziej podzielone. Debata publiczna stała się bardziej spolaryzowana, a skupienie się na wspólnym dobru staje się coraz trudniejsze. Od ataków na rządy prawa, wolną prasę i badania naukowe w niektórych częściach Europy, po prawa mniejszości i współistnienie w regionie. W demokracjach musi być miejsce dla wszystkich, w tym dla tych, którzy myślą inaczej, wierzą inaczej lub pochodzą z innego regionu.

Izrael to tętniąca życiem demokracja, której odporność jest podziwiana na całym świecie. Izraelskie społeczeństwo jest niezwykle zróżnicowane. Na przykład byłem pod wrażeniem, gdy dowiedziałem się, że ponad 800 studentów ze społeczności Beduinów studiuje tutaj na Uniwersytecie Ben-Guriona. Izrael to niewielki skrawek ziemi, na którym żyją razem ludzie wszystkich wyznań i urodzeni na wszystkich kontynentach. Rodziny, które mieszkają tu od pokoleń i rodziny, które dopiero co przybyły. Różnorodność może być ogromną siłą. Jednak droga do pokojowego współistnienia jest długa. A demokracja nigdy nie jest osiągnięta raz na zawsze. Dotyczy to również Unii Europejskiej. Podobnie jak inne demokracje, Europa stoi w obliczu zagrożeń zewnętrznych, od dezinformacji po ingerencję w nasze wybory; a także wyzwań wewnątrz naszych społeczeństw, od nacjonalizmu po ksenofobię, od rewizjonizmu po antysemityzm. Każdego dnia musimy wzmacniać nasze demokracje i demokratyczny styl życia. Musimy pielęgnować naszą otwartość i różnorodność. Musimy bronić wolności naszych mediów, niezawisłości naszych sędziów, równości wszystkich ludzi wobec prawa. Utrzymywanie demokracji w dobrym zdrowiu to ciężka praca. Ale jest to praca warta zachodu. Choć niedoskonała, jest to najlepsza rzecz w demokracji. Autokraci nie mogą przyznać się do błędów. Demokracje zawsze mogą się poprawiać i korygować. Ponieważ my, ludzie, zawsze możemy uczynić ją lepszą. Ponieważ to my, ludzie, jesteśmy ostatecznymi strażnikami demokracji.

Panie i Panowie!

W odniesieniu do każdego z wyzwań, które dziś poruszyłem, czuję odpowiedzialność mojego pokolenia za pozostawienie wam lepszego świata niż ten, który odziedziczyliśmy. Ale to wy – młode pokolenie, które widzę na tej sali – napiszecie następny rozdział. To wasza energia, wasza empatia, wasza wiedza, wasza tolerancja, wasza ciężka praca, wasza miłość ukształtują świat i demokracje jutra. I to sprawia, że jestem pewny siebie. Ponieważ wasze pokolenie jest również najbardziej wykształcone, najbardziej świadome klimatu i najbardziej otwarte, jakie kiedykolwiek widział świat.

Ben-Gurion powiedział na początku istnienia państwa Izrael: „Niepodległość nie oznacza jedynie wyzwolenia spod obcego jarzma. Niepodległość ma pozytywne znaczenie i to jest najważniejsze. Pozytywna treść niepodległości oznacza odpowiedzialność. Jest to niezależność serca. I jest to niezależność woli”.

Niech żyje Europa.”

Książki dostępne na https://sklep-wprawo.pl
Książki dostępne na https://sklep-wprawo.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Postaw mi kawę na buycoffee.to
  2. Meg mówi

    Co za babsztyl… Pojechała tam, mówi o pokoju, o demokracji, o młodych, którzy są przyszłością Izraela. Nawet słowem nie zająknęła się na temat eksterminacji kilkudziesięciu tysięcy Palestyńczyków, głównie kobiet i dzieci. Jest hipokrytką, łasi się do Żydów, prosi o wybaczenie … Zapraszam do Polski, niech klęknie przed nami i bije się w pierś za swoich przodków. Za to, że mój kraj został wyniszczony, pozbawiony elity intelektualnej, zubożony. Za rozkradzione dzieła sztuki. Za całe zło wojny a zarazem za starania, żeby razem z Żydami napisać historię na nowo. Historię, w której największymi antysemitami nie byli Niemcy, ale Polacy.

  3. Negro mówi

    Jeśli podstawić za UE=Żyd, a państwo narodowe=goj, to jak najbardziej w UE obowiązują prawa Talmudu, w którym prawa danego państwa obecnie są prawie żadne, a w zamyśle mają być zredukowane do zera w/g komucha Spinellego.

  4. Negro mówi

    Widzę, że znowu na tym portalu panuje cenzura, bo znowu znikł mój komentarz. Czyżby tu też obowiązywały prawa Talmudu?

  5. Shadow mówi

    To jest kryminalistka faszystowska, wystawiona przez faszystów do władzy nad Europą. Nie poszła do pierdla za defraudację i przekręty w czasie ministrowania u szwabów, tylko dla tego, aby łatwo było nią trzymać za parszywy ryj i wykorzystywać do zamordyzmu na Europejczykach właśnie.

  6. Anty mówi

    Wstrętne,przeklęte żmijowe plemię.

  7. anonim mówi

    Mnie to w ogóle nie dziwi ze to szeabskie wstretne babsko na garnuszku syjonistow tak mowi. Cala ta swiatowa hucpa to talmud w praktyce, dlatego wolny swiat powinien zrobic porzadek z tym szaatanskim plemieniem z piekla rodem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.