Elon Musk odmawia dalszego finansowania usług satelitarnych dla Ukrainy. Koszty ma pokrywać Pentagon

Elon Musk/ fot. YouTube
5

W piątek (14.10.2022) amerykański miliarder, Elon Musk, potwierdził na Twitterze informację podaną przez CNN, że jego firma SpaceX nie będzie już finansować usług satelitarnych na Ukrainie. Na wniosek firmy finansowanie satelitarnych terminali Starlink ma przejąć Pentagon.

Informacja pojawiła się po tym, jak były ukraiński ambasador w Niemczech, Andrij Melnyk, wulgarnie odpisał Muskowi („fuck you”), gdy ten zaproponował 3 października, aby w ramach rosyjsko-ukraińskiego traktatu pokojowego Ukraina zgodziła się na status państwa neutralnego, uznała, że Krym należy Rosji, a na terenach okupowanych przeprowadzone zostało powtórne referendum pod nadzorem ONZ. Odnosząc się do informacji o zaprzestaniu finansowania usług satelitarnych na Ukrainie i wulgarnego komentarza Melnyka Musk napisał na Twitterze: „Stosujemy się do jego rekomendacji”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dokumenty, do których dotarła stacja CNN, wskazują, że jeszcze przed awanturą z Melnykiem Musk zdecydował się zakończyć sponsorowanie Ukrainy. We wrześniu firma SpaceX wysłała w tej sprawie list do Pentagonu. – Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie, ani finansować istniejących terminali na czas nieokreślony – napisano w liście. Chodzi o ponad 120 mln dolarów do końca roku i niemal 400 mln dolarów przez następne 12 miesięcy. Do tej pory usługi dla Ukrainy kosztowały SpaceX ok. 80 mln dolarów.

CNN informuje też, że w lipcu ukraiński generał Walerij Załużny skierował do Muska list, w którym prosił o prawie 8 tys. dodatkowych terminali Starlink. Terminale stworzone przez SpaceX są ważnym kanałem komunikacji dla ukraińskiego wojska i umożliwiają kontakt po zniszczeniu sieci naziemnych i telefonii komórkowej.

Źródło informacji: CNN, Twitter

Zobacz też:

Katarzyna TS: Odpowiadam Rafałowi Ziemkiewiczowi, czyli wojna z Rosją do ostatniego Polaka

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. cccpsucks mówi

  brawo Musk! choć średnio trawię tego typa, tym razem ma rację. ukroidom nazistom się wydaje że cały świat padnie na kolana przed ich 'bohaterstwem’… pffff s**m na ukroidlandię. tak samo jak s**m na ruskich

 2. Rebih mówi

  Warto zauważyć, że Melnyk dopiero teraz, po „załatwieniu” ukrakńskiej kominikacji satelirarnej opuścił stanowisko, choć „dla picu” został „zdymisjonowany” miesiące temu. (faktycznie awansowany na stanowisko wiceministra MSZ).
  To jesf po prostu kopniak w twarz Polaków.
  Zadany przy pełnym poparciu nie tylko Zeldnskiego, ale i banderowskiego tria Kaczyński – Morawiecki – Duda.
  A decyzja Muska jak najbardziej słuszna. Zelensky z Bidenem zamienili Ujrainę w wielką prnie pieniędzy, poprzez którą wyprowadzane i zawłaszczane są miliardy dolarów płynące z Zachodu, a oczekują, że sprzęt i usługi komunikacyjne będzie fundował im Musk ze swojej kieszeni.

 3. Rebih mówi

  Słuszne, biznesowe podejście. Biden z Elenskym co sił piorą pieniądze wypompowane z USA, a urządzenia i usługi komunikacyjne ma finansować Musk.

 4. anonim mówi

  Musk jest szalenie bogaty i z pewnoscia bardzo wplywowy, ale czy jest w stanie konkurowac z szatanska syjonistyczna mafia swiatowa…?

 5. wojtek mówi

  Ukraińscy bandyci wrzucili Muska na listę śmierci i Musk szybko zmienił zdanie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.