Działacze Kukiz’15 złożyli wniosek do IPN o wznowienie śledztwa w sprawie pogromu w Kielcach

grób ofiar tzw. pogromu na kieleckim cmentarzu żydowskim/ fot. wikipedia
4

Działacze świętokrzyskiego oddziału Kukiz’15 złożyli wniosek do IPN o wznowienie śledztwa dotyczącego pogromu Żydów w Kielcach w 1946 r. – To jest ważna sprawa dla nas, kielczan i całej Polski – powiedziała prezes lokalnych struktur stowarzyszenia Magdalena Fogiel-Litwinek i oświadczyła, że jej zdaniem pogrom kielecki to wynik prowokacji ze strony milicji, co obecnie część badaczy próbuje negować.

W uzasadnieniu wniosku podkreślono, że śledztwo powinno zostać wznowione m.in. w związku z niedawnym odtajnieniem części akt Centralnego Archiwum Wojskowego, badaniami i związanymi z nimi licznymi publikacjami dotyczącymi pogromu Żydów w Kielcach oraz ujawnieniu nowych faktów, w świetle których “pojawiły się nowe hipotezy, które wymagają oceny historycznej oraz faktograficznej w odniesieniu do już udokumentowanych zdarzeń”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wśród ujawnionych nowych faktów wymieniono m.in. odnalezioną niedawno wypowiedź Adolfa Bermana (brata Jakuba Bermana, nadzorującego pracę ówczesnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego), który wydarzenia w Kielcach nazwał “akcją chuligańską”, którą wojsko przekształciło w pogrom.

Naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita podkreśliła, że ostatnie badania w sprawie pogromu Żydów w Kielcach pokazują, iż warto by ponownie przyjrzeć się tej sprawie. “Od dwóch lat prowadzimy intensywne badania nad pogłębieniem wiedzy na temat pogromu kieleckiego. Wciąż odkrywamy nowe fakty w tej sprawie” – zaznaczyła Koczwańska-Kalita.

Źródło: pap

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: „Pogrom” w Przytyku jako hagada do pałowania Polaków. Jak było naprawdę?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Robert mówi

    Sranie w banie,może jakiś cookies szansę dostanie i się na stołek dostanie po wyborrach

  2. kpina !!! mówi

    moze tak kukisowcy zwrócą uwage na mordy Polskich Patriotow po II WŚ od 1945 r. …przyklad , gen Nil i wielu wybitnych Polaków , nikt nie odpowiedzial za te mordy na Polakach !!!

  3. Krzysztof Zieliński mówi

    Ludzie z Kukiz15 próbują zrobić coś dobrego – odkręcić kłamstwo komunistyczne o tym, że Polacy są odpowiedzialni za przeprowadzoną przez władze komunistyczne akcję mordu w Kielcach w 1946 r. i można im tylko przyklasnąć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.