Działacze Kukiz’15 złożyli wniosek do IPN o wznowienie śledztwa w sprawie pogromu w Kielcach

grób ofiar tzw. pogromu na kieleckim cmentarzu żydowskim/ fot. wikipedia
4

Działacze świętokrzyskiego oddziału Kukiz’15 złożyli wniosek do IPN o wznowienie śledztwa dotyczącego pogromu Żydów w Kielcach w 1946 r. – To jest ważna sprawa dla nas, kielczan i całej Polski – powiedziała prezes lokalnych struktur stowarzyszenia Magdalena Fogiel-Litwinek i oświadczyła, że jej zdaniem pogrom kielecki to wynik prowokacji ze strony milicji, co obecnie część badaczy próbuje negować.

W uzasadnieniu wniosku podkreślono, że śledztwo powinno zostać wznowione m.in. w związku z niedawnym odtajnieniem części akt Centralnego Archiwum Wojskowego, badaniami i związanymi z nimi licznymi publikacjami dotyczącymi pogromu Żydów w Kielcach oraz ujawnieniu nowych faktów, w świetle których „pojawiły się nowe hipotezy, które wymagają oceny historycznej oraz faktograficznej w odniesieniu do już udokumentowanych zdarzeń”.

Wśród ujawnionych nowych faktów wymieniono m.in. odnalezioną niedawno wypowiedź Adolfa Bermana (brata Jakuba Bermana, nadzorującego pracę ówczesnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego), który wydarzenia w Kielcach nazwał „akcją chuligańską”, którą wojsko przekształciło w pogrom.

Naczelnik kieleckiej delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita podkreśliła, że ostatnie badania w sprawie pogromu Żydów w Kielcach pokazują, iż warto by ponownie przyjrzeć się tej sprawie. „Od dwóch lat prowadzimy intensywne badania nad pogłębieniem wiedzy na temat pogromu kieleckiego. Wciąż odkrywamy nowe fakty w tej sprawie” – zaznaczyła Koczwańska-Kalita.

Źródło: pap

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: „Pogrom” w Przytyku jako hagada do pałowania Polaków. Jak było naprawdę?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Robert mówi

    Sranie w banie,może jakiś cookies szansę dostanie i się na stołek dostanie po wyborrach

  2. kpina !!! mówi

    moze tak kukisowcy zwrócą uwage na mordy Polskich Patriotow po II WŚ od 1945 r. …przyklad , gen Nil i wielu wybitnych Polaków , nikt nie odpowiedzial za te mordy na Polakach !!!

  3. Krzysztof Zieliński mówi

    Ludzie z Kukiz15 próbują zrobić coś dobrego – odkręcić kłamstwo komunistyczne o tym, że Polacy są odpowiedzialni za przeprowadzoną przez władze komunistyczne akcję mordu w Kielcach w 1946 r. i można im tylko przyklasnąć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.