Dyrektor Muzeum POLIN krytykuje Polskę za „pedagogikę bezwstydu” i wzrost opinii antysemickich

Dariusz Stola/fot. youtube
13

Dyrektor Muzeum historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola udzielił dziś wywiadu niemieckiemu portalowi Deutsche Welle. Skrytykował w nim nowelizację ustawy o IPN, twierdząc, że może ona narazić ocalonych z Holokaustu na represje ze strony prokuratury.

– Kilku czołowych polityków zapewniało, że coś takiego jest niemożliwe, ale przecież jakiś prokurator może mieć inne zdanie w tej sprawie i gdy trafi na wspomnienia czy relacje ocalonego, który mówi, że Polacy wydali mu siostrę czy matkę w ręce Niemców, to może uznać, że to jest właśnie przypadek, którego dotyczy ustawa. Nie sądzę, by taki świadek został skazany, ale jeśli przez pół roku będzie ścigany po sądach, to już to wystarczy, by tę ustawę zdyskwalifikować – powiedział Stola.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Stola uznał, że wypowiedzi niektórych polityków izraelskich na temat nowej ustawy „przekraczały granice dobrego smaku i granice prawdy, były fałszywe”. Komentując polską politykę historyczną Stola stwierdził, że w ostatnich tygodniach zetknął się z „pedagogiką bezwstydu”, czyli „bezwstydnym pomniejszaniem problemu zdrajców, którzy kolaborowali z okupantem, z Trzecią Rzeszą, lub bandytów, którzy rabowali lub zabijali dla prywatnych korzyści”.

Stola stwierdził też, że ostatnio słyszy „skargi na niepokojącą wyrozumiałość, na przykład dla antysemickich wystąpień dziennikarzy w telewizji publicznej” i zażądał reakcji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i stowarzyszeń dziennikarskich. „Wszystko wskazuje na wyraźny wzrost opinii i aktów antysemickich” – powiedział.

– W ostatnich dniach w internecie wylewa się antysemicki hejt i wygląda na to, że wiele osób, które kiedyś miały jakieś uprzedzenia, teraz ma wrażenie, że nie muszą ich ukrywać, że rzekoma obrona dobrego imienia Polski pozwala, by te antyżydowskie uprzedzenia wyrażać – oświadczył dyrektor POLIN. Wywiad zakończył stwierdzeniem: „W całej Polsce są tysiące ludzi dobrej woli, którzy dbają o materialne dziedzictwo żydowskie, o upamiętnianie, edukację. Ale jesteśmy społeczeństwem zróżnicowanym, obok nich mieszkają ci, którzy mają uprzedzenia antysemickie lub wręcz rasistowskie i w ostatnim czasie przestali się tego wstydzić”.

Nasz komentarz: Dyrektor Stola zastosował w tym wywiadzie klasyczną metodę zamykania ust adwersarzom, czyli po prostu walnął Polaków pałką antysemityzmu zarzucając nam próby „bezwstydnego pomniejszania problemu zdrajców”. Oczywiście w wywiadzie nie ma ani słowa o żydowskich kolaborantach Hitlera, bo przecież wiadomo, że to „nie przechodzi do żadna rubryka”.

Jest w tym wywiadzie delikatna krytyka wystąpień polityków izraelskich jako „przekraczających granice dobrego smaku”, ale Stola nawet słowem nie zająknął się na temat antypolskiego hejtu wylewającego się w żydowskiej prasie i na twitterze. Ten żydowski jad jakoś umknął uwadze dyrektora POLIN.

Mamy więc to, co zawsze: źli Polacy i skrzywdzeni Żydzi. Niczego innego nie należało spodziewać się po dyrektorze muzeum POLIN, który żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ nazywa faszystami i niemieckimi kolaborantami, a Jana T. Grossa uważa za „poważnego badacza”.

Źródło: dw.com

Przeczytaj też:

Dyrektor Muzeum POLIN chwali Jana T. Grossa: „To jest poważny badacz”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. michu mówi

  To rzeczywiście może wkurzać. Zamiast przepraszać za to że żyjemy i wpłacać bez szemrania do Urzędu Skarbowego, żeby na Polin było więcej, to nam się prawdy zachciewa.

 2. Robert B. mówi

  No pewnie! Bo ma być tylko pedagogika wstydu wobec narodów, które żydostwo ma zamiar zoperować. Oooniii tyyylee pszeeeciehpieeeeliii…

 3. Zbulwersowany mówi

  Bezczelny, hucpiarski Żyd i tyle w temacie ! Sam jest bezwstydny. Muzeum Polin trzeba oddać w ręce Henryka Pająka, Grzegorza Brauna albo dr Ewy Kurek !

 4. Jarek mówi

  degrengolada. Gdyby ten antypolski pan z muzeum był szefem npteoretycznie – muzeum historii niemcow w Polsce to powiedziałby pewnie że to my napadliśmy III RZESZĘ. Swoją drogą jak prawda boli żyda – prawie jak woda święcona diabła

 5. Normalny mówi

  Wg Henryka Pająka – największego powojennego znawcy tematów polsko-żydowskich plemię Kainowe wytraciło w ostatnim stuleciu ponad 10 milionów Polaków ! To megazbrodnia na narodzie polskim !

 6. PW mówi

  Zjednej strony zaklamane, zaplute jadem zydki a z drugiej tlumaczace sie zydowskie PiSdusie udajace polski rzad. I ten komuszy ciapcius mieniacy sie MSZ. Masakra. Pobudka Polacy! Nigdy postkomuszozydowskiego POPiSu!

 7. Spostrzegawczy mówi

  Dlaczego w Jerozolimie nie ma na zasadzie wzajemności Muzeum Historii Polski, zarządzanego i zorganizowanego wyłącznie przez polskich historyków np. Leszka Żebrowskiego, a finansowanego i utrzymywanego całkowicie przez rząd w Tel-avivie ?! Gdzie tu symetria w relacjach polsko-żydowskich ? Do tego czasu władztwo nad muzeum Polin ( należałoby niezwłocznie zmienić jego nazwę ) powinno funkcjonować np. jako Muzeum Polaków wysiedlanych z Polski.

  1. michu mówi

   Na każdej wojnie jest różnica między tymi co wygrywają a tymi co przegrywają.

 8. Robert mówi

  USrael w panice przed rosnącą potęgą Chin próbuje na polityce bezwstydu budować światowy kołchoz jako przeciwwaga.Tych co sie da ,pod byle pretekstem podbija siłowo,jak Afganistan,Irak,Syria,tzw.kraje cywilizowanego świata jednoczy w strachu przed zamachami,łącznie z własnymi obywatelami,w strachu przed krwiożerczym Putinem,wszystko w bezwstydzie puszczania ludzkiego życia z dymem.W Polsce tylko leśne misie z Alt Kieykuth nie są antysemitami bo rozmawiają ze sobą miedzy Brzozami

 9. manix mówi

  ten facecik jest chory na umyśle i brzydki jak mój ..odcisk..KTO CI PŁACI NICIENIU ZA TEN FIKCYJNY ETAT w tym mausoleum,no kto odpowiedz na pytanie

 10. Nikt mówi

  o ile dobrze przeczytałem to min. kultury decyduje o tym kto jest dyrektorem.
  Na co czeka pan Gliński?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.