Duda znów przemówił do Ukraińców: “Polska będzie niezłomnie stała z Wami ramię w ramię” [WIDEO]

28

W 10. rocznicę Majdanu Kijowskiego Andrzej Duda skierował słowo do Ukraińców. Zapewnił, że Polska będzie stała z Ukraińcami “ramię w ramię”.

Na początku swojego wystąpienia Andrzej Duda odniósł się do wydarzeń z Majdanu (zwanego “Euromajdanem”), których początek sięga 11 grudnia 2013 roku.
– Wyszliście na ulice i place ukraińskich miast, żeby zademonstrować swój sprzeciw wobec władz, które nie podpisały umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wyraziliście wówczas świadome i wyraźne dążenie do bycia integralną częścią Świata Zachodu i przywiązanie do jego wartości – powiedział prezydent.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Duda wskazał na rolę Polski jako adwokata Ukrainy w dążeniach do integracji z krajami Europy Zachodniej oraz na wsparcie jakie Polacy okazali Ukrainie w dobie zaognionego konfliktu z Federacją Rosyjską.
Od początku masowych wystąpień na Majdanie Polacy wspierali Wasze dążenia do pogłębienia integracji z Europą. Tak jest też dziś. Polska była pierwszym krajem, który – po rozpoczęciu rosyjskiej agresji – zaapelował o niezwłoczne przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Kilka dni temu Komisja Europejska zaleciła, by rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą. To wielki sukces, którego Wam gratuluję, ale też ogromne wyzwanie – powiedział prezydent.

Na słowa Andrzeja Dudy zareagował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Kiedy jesteśmy razem, Ukraińcy i Polacy, jesteśmy niezwyciężeni. Za wolność naszą i waszą! – napisał Zełenski, który od wielu tygodni obserwuje jak kraje, które od 2022 roku wspierały Ukrainę w walce z Rosjanami, zaczynają ograniczać swoje wsparcie dla Ukraińców do minimum. Nie zapominajmy również ukraińskiej buty w postaci

Przypomnijmy, że od wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej Polska przeznaczyła ok. 4,5% PKB na pomoc Ukrainie. Polska Ukraińcom oddała za darmo czołgi, broń, amunicję, a przybył do nas ukraińskim dziadkom, babkom, matkom, dzieciakom i ich ojcom, którzy nie udali się na front, rozdano socjale, PESELE, dachy nad głową i umożliwiono godny zarobek. W podziękowaniu Ukraińcy zalali nasz kraj technicznym zbożem produkowanym przez lokalnych oligarchów, torpedowali brukselskie wsparcie dla polskich rolników i zadeklarowali, że nas pozwą. Czy właśnie ta ukraińska “wdzięczność” zaprowadziła Andrzeja Dudę do kolejnej deklaracji o stawaniu Polaków ramię w ramię z Ukraińcami?

Cała treść wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy:

Szanowni Państwo,
Dzielny Narodzie Ukraiński,
Drodzy Przyjaciele!

Mija dziesiąta rocznica masowych wystąpień ukraińskiego społeczeństwa na placu Niepodległości w Kijowie. To wówczas, nie pierwszy raz w Waszej najnowszej historii, wyraziliście niezłomną wolę bycia niepodległymi i niezależnymi od wschodniego sąsiada.

Wyszliście na ulice i place ukraińskich miast, żeby zademonstrować swój sprzeciw wobec władz, które nie podpisały umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wyraziliście wówczas świadome i wyraźne dążenie do bycia integralną częścią Świata Zachodu i przywiązanie do jego wartości.

Dzisiaj, po dziesięciu latach od tamtych wydarzeń, kiedy ulicami Kijowa płynęła krew niewinnych ludzi, zabijanych przez reżim Wiktora Janukowycza, postulaty te są jeszcze bardziej aktualne.

Niemal od razu po zwycięskich protestach, po sukcesie tego wielkiego zrywu społecznego na rzecz reform, wolności i suwerenności, Rosja przystąpiła do próby rozbicia integralności Ukrainy i oderwania jej wschodnich oraz południowych regionów. Rok 2014 stał się preludium do pełnoskalowej agresji Rosji, której świadkami jesteśmy obecnie. Ma ona na celu odebranie wam niepodległości oraz zdławienie waszych euroatlantyckich pragnień.

Drodzy Przyjaciele,

Od początku masowych wystąpień na Majdanie Polacy wspierali Wasze dążenia do pogłębienia integracji z Europą. Tak jest też dziś. Polska była pierwszym krajem, który – po rozpoczęciu rosyjskiej agresji – zaapelował o niezwłoczne przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Kilka dni temu Komisja Europejska zaleciła, by rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą. To wielki sukces, którego Wam gratuluję, ale też ogromne wyzwanie.

Dlatego pragnę zapewnić Was, że Polska będzie niezłomnie stała z Wami ramię w ramię i będzie Was wspierała w walce z agresorem. Nikt bowiem tak dobrze jak Polacy nie rozumie, jak wielką cenę trzeba płacić za wolność i niepodległość. Będziemy Wam pomagać na Waszej drodze do Unii Europejskiej i NATO, bo chcemy Was widzieć w naszej europejskiej rodzinie jak najszybciej.

Szanowni Państwo,

Wolna i niepodległa Ukraina oraz dobre, oparte na wzajemnym szacunku, partnerskie relacje pomiędzy naszymi narodami mają dla mnie i moich rodaków fundamentalne znaczenie. Ufam, że w tym duchu będziemy rozwijać je dalej.

Przeczytaj także:

“Książka Jacka Międlara to antidotum na politykę godzącą w honor.” Dr Krzysztof Żabierek recenzuje “Sąsiadów”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rafał mówi

  Od Dudy do Mentzena, od Tuska po Winnickiego- polska scena polityczna jest zdominowana przez fanatycznych banderofili. Furda interes Polski i Polaków- ważne żeby ukry czuły się docenione, zeby upadlina była futrowana naszymi pieniędzmi i naszą bronią. Jeden pan poseł Braun i jego KKP stoją murem za Polska- reszta już żyje w ukropolinie, w którym- jak w GG- Polacy są podludźmi.

 2. z-k mówi

  Tylko “starsi a mądrzejsi” byli władni nakazać naszym wybrańcom by zrobili z siebie tak beznadziejnych ukropachołów i wpieprzyć tyle naszej krwawicy w ów skorumpowany, rezuno-banderowski twór . Wyrychtowali Polakom dwumilionową piątą kolumnę, którą żydzi i prusacy użyją do zrobienia w Polsce swoich porządków. Na Dudę to już trudno patrzeć a nawet Konfederacja będąca nadzieją wielu okazała się być w znacznej części opanowana przez banderolokajstwo.

 3. Marian mówi

  Banderowski b-zyd-ki wrog POLSKI I POLAKOW!! Rodacy/Polacy to jest nasza Ojczyzna POLSKA, jak dlugo bedziemy milczeć??

 4. Michu. mówi

  Panie Prezydencie wspieraj Pan sam, na tym wspieraniu wychodzimy jak Zabłocki na myślę. Dzięki Żeleński tak się odwdzieczył Polsce, że do władzy doszła opozycja, praktycznie działał na szkodę swoich wielkich dobrodziejów, czyli polskiego rządu. Ukraińcy nievkdchodzą od banderyzmu, a my nie jesteśmy Szejkami, żeby utrzymywać Ukraińców w Polsce, pomagalbym tylko najbardziej doświadczonym przez wojnę, a inni niech radzą sobie sami. Pomoc wojskowa nie może być kontynuowana.

 5. niech to licho mówi

  Gdy zabrzmią szofary w Dniprze i w Odessie na znak powstania Niebiańskiej Jerozolimy to heroje zrozumieją po co była ta wojna i dlaczego tylu ich musiało zginąć ale Zełenski zdąży prysnąć daleko do jednej ze swoich rezydencji i zarezać go nie zdążą

 6. anonim mówi

  Kornhauserowy szabesgoj jak zwykle pieprzy jak papuga co mu plemienni kaza mowic.

 7. anonim mówi

  Polska wg belwederskiego zyrandola jest adwokatem upadliny nie! Polska to krowa dojna dla oilgarchow zarzadzajacych banderowskim bydlem.

 8. Bandera mówi

  Czy to nie przedstawiciel yd/ukr interesów na Polskę? Niech “wspiera ////// z własnych dochodów a nie z podatków Polaków, Ile Polaków jest b.biednych???

 9. Bronka mówi

  #Niech to Licho
  Jak to miło, że jeszcze są w Ukropolinie ludzie, którzy kumają, o co chodzi w tej wojnie.
  Ale w Niebiańskiej Jerozolimie, rezuny będą mieli tyle do powiedzenia, co poliniaki w Polin.
  I proszę nie Dnipro, czy jakoś tak, to miasto nazywa się historycznie: Dniepropietrowsk. 🤡🤡🤡

 10. Hammurabi mówi

  Jakby na zamówienie jakaś ukraińska cizia publicznie wypaliła o Polsce: “Nienawidzę tego kraju całym sercem, a przede wszystkim ludzi, którzy tu mieszkają. Jestem tu tylko dlatego, że na mojej rodzinnej Ukrainie lotnisko zostało zamknięte”…
  Powie ktoś, że to jakaś smarkata gówniara, że niedouczona, zmanipulowana ale będzie to naginanie rzeczywistości, bo uporczywe ukraińskie blokowanie ekshumacji ofiar ukraińskich ZBIOROWYCH MORDÓW NA POLAKACH, dzisiejsze prześladowanie mniejszości polskiej, polskich szkół (Mościska, Łanowice, Strzelczyska, Gródek Podolski oraz dwie we Lwowie i żeby nie było dopiero zdecydowane reakcje ze strony Rumunii i Węgier których mniejszości na terenie Ukrainy również zostały w ten sposób potraktowane, przyczyniły się do większego zwrócenia uwagi na problem, bo polskie władze jak zawsze opluwane twierdziły że deszcz pada!), blokownie polskiej wymiany handlowej na tzw. “nowym jedwabnym szlaku”, Jednoznacznie wrogie i prowokacyjne zachowania takich Wiarowyczów i jemu podobnych gloryfikatorów bandytów i złodziei banderowskich chyba jedynie panu Dudzie – wnukowi kuśnierza ze Starego Sącza a nie “Hromenki” nic nie dały do myślenia!

 11. Ewa-Maria mówi

  Ukraińskie pachołki won do Kijowa tam wasze miejsce sługusy..

 12. W K mówi

  Najpierw Ukraińcy muszą opuścić Polskę.

 13. Zuzka mówi

  Przyszedł do mnie sąsiad. Zaproponował mi umowę.
  – Wszystko co od dziś zarobię albo od kogoś dostanę będę mu zanosić. Wszystko mu będę przekazywać już zawsze. Zgodziłam się na to. Ostatnio nawet wzięłam dużą wieloletnią pożyczkę, aby zanieść mu więcej. Ostatnio chcę mu przepisać moje mieszkanie.
  Zawarłam taką umowę. Czy dobrze zrobiłam?

 14. zagłoba sum mówi

  Ta menda to prezydĘt wszystkich upadlińców i zydów.

 15. Bronka mówi

  #Z-K
  Błąd myślowy: Prusaków nie ma od 1945 oficjalne.
  A Niemcy są pod okupacją od tegoż 45-tego.
  Nie mogą decydować o sobie, a co dopiero o Ukropolinie.
  O całym procesie prania mózgów i wciskania im pedagogiki wstydu nie będę się rozpisywać, z różnych względów. 🤡🤡🤡

 16. Tadeusz mówi

  Pan pRezydent lepiej już przestałby się odzywać na tematy ukraińskie. Wszyscy wiemy jake ma na ten temat zdanie i tylko jest jeszcze pRezydentem , że mieszkańcy kraju o nazwie Polska nie stanowią jedności narodowej. Udało się styropianom wewnętrznie poróżnić naród.

 17. verizanus mówi

  @Bronka
  Specyficzne poczucie humoru. Prus oficjalnie nie ma od 1947. Ale na świecie wiele rzeczy nie ma. Nie ma eskimoskiej broni jądrowej, nie ma WSI (no bo rozwiązane). Nie ma się co obawiać. Są lobby wysunięte na fasadę i takie bardziej cichutkie, choć skuteczniejsze…;).

 18. BUHAHAHAH mówi

  i co podlaczki łyso wam? jesteście śmietnikiem historii – na własne życzenie

 19. Bronka mówi

  #Verizanus
  Rzeczywiście wierzysz w to, że Niemcy po 45 mogą decydować o sobie, albo swoim kraju?
  Niezły Witz, tzn. kawał. 🤡🤡🤡
  A czy okupańci zlikwidowali Preußen w 45, czy w 47 jest bez znaczenia. Utworzenie BRD to tak samo, jak proklamacja GG, okupant nie ma do tego prawa. 🤡🤡🤡 Paniał? 😀

 20. verizanus mówi

  @ Bronka Paniał, paniał… te daty rzeczywiście bez znaczenia, co innego państwo a co innego naród… to trochę tak jak z Polakami pod zaborami i eskimosami w I RP. Podobno czasami jakieś lobby może mieć większe znaczenie niż oficjalne struktury państwowe… czy nie nie może? ;). No jak już ktoś twierdzi, że Niemcy są bez znaczenia a ta cała UE to tylko tak sobie….żeby sobie pomagać i w ogóle…hehheh… no to jest dobry Witz tzn dowcip ;).

 21. Bronka mówi

  #Verizanus
  Cieszę się. 🙂
  Ale zwracam honor, Państwo Pruskie przestało istnieć de jura w 1947, ale miałam na myśli, że jako twór państwowy de facto w 1945 po wkraczeniu wojsk okupacyjnych (z punktu widzenia Niemców).
  Czy Niemcy są w stanie decydować o swoim kraju, to pytanie można by odnieść w tej samej formie do Polaków?
  Niestety czarno to widzę. A wszelkie strasznie Szkopami, Bismarckiem itp. to strachy na Lachy dla gawiedzi.
  Można by jeszcze dogłębniej podyskutować o sytuacji w podbitych krajach, ale to miejsce jest ograniczone i mi się już pisać nie chcę. Pozdrawiam.
  P. S.
  Jak słyszę np. Michalkiewicza i jego Jasna Pani, to pardon, zbiera mi się na wymioty.
  A tak a propos, Jasnej Pani się nie boi, a Niebiańskiej Jerozolimy tak. 🤡🤡🤡

 22. verizanus mówi

  @ Bronka. Nie koniecznie. Szkopy mają np przemysł i z tego szmal, samymi kontrybucjami z zaszłości po 1945 r. nie da się wszystkiego zabrać do gołej ziemi. Można im np (oczywiście w jakichś specyficznych okolicznościach) sprzedać (nawet w sposób zakamuflowany) prawa do np….naturalnego portu Berlina, albo…Śląsk Wrocław ;)- albo ileś procent w pakiecie kontrolnym ;).
  P.S. Niektórzy uważają, że np Tusk został wypromowany przez Złotą Panią, inni, że Morawiecki był agentem Stasi, niektórzy wierzą inni myślą, że spisków nie ma tylko pełen spontan i odlot ;).

 23. Bronka mówi

  #Verizanus
  Szkopy mają rzeczywiście przemysł, ale nie długo już, bez taniej rosyjskiej energii, długo nie pociągną. Ale wszystko idzie według planu: deindustrializacja, niestety jesteśmy w łapach psychopatów i mało kto, to spostrzega, nie mówiąc o stawianiu oporu. ☹️
  Złota Pani (nie Jasna Pani, coś mi się pomieszało) tak samo stoi, jak to mówią Rosjanie, też z rukami po szwach, przed swoimi zwierzchnikami.
  Z tymi kontrybucjami nie skumałam o co chodzi? ☹️ Nie chcę się pomylić, ale BRD płaciła do niedawna (roku nie pamiętam, a nie chce mi się szukać) kontrybucje za IWŚ.
  W sumie to piszę, wokół problemu,tak, żeby Międlarowi portalu nie zdjeli. 🤡🤡🤡

 24. Bullshit inhibitor mówi

  ZDECYDOWANIE wolałbym by Duda nie mówił w moim imieniu!

 25. Iwa mówi

  Cos nie tak z tym Dudkiem. Głowa państwa nie widzi jeszcze co cala Polska juz widzi- wrednosc i wrogość Ukraińców.

 26. Anty mówi

  Powinieneś Kornhauser stać ramię w ramię. W okopie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.