Demontaż pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w warszawskim Parku Skaryszewskim [WIDEO]

demontaż Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim/ fot. twitter
2

– W Parku Skaryszewskim w Warszawie rozpoczął się demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. Monument trafi do Instytutu Pamięci Narodowej – informuje dziennikarz Radia Zet Daniel Wrzos.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pomnik został odsłonięty 15 września 1946 i upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w dniach 10–15 września 1944 w walkach o Pragę. Monument wzniesiono w miejscu grobu 26 żołnierzy, którzy zginęli 13 września 1944 w pobliżu ronda Waszyngtona. Podczas przebudowy ronda w 1968 roku ciała żołnierzy zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury, a pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej park Skaryszewski.

Demontaż pomnika odbywa się na mocy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Pomnik zostanie przeniesiony do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Ma tam powstać m.in. wystawa edukacyjna przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, której misją będzie „pokazanie pełnego obrazu działalności propagandowej władz Polski Ludowej w sferze upamiętnień, czyli m.in. pomników, kopców, obelisków, kolumn, rzeźb, posągów, popiersi, kamieni pamiątkowych, płyt i tablic pamiątkowych, napisów i znaków, a także pomnikowych sprzętów wojskowych”.

Źródło informacji: twitter, pap, W. Głębocki „Warszawskie pomniki”

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. MSW mówi

    Pewnego dnia podczas wojny Wenanty Katarzyniec (studiował z Maksymilianem Kolbe we Lwowie) odprawiał Mszę św. Nagle gruchnęła wieść, że nadchodzą Rosjanie. Wszyscy wpadli w panikę, ale franciszkanin zachował spokój. – Módlmy się – powiedział – Gdy zobaczą nas na modlitwie, to poproszą o spowiedz. I tak się stało. Wojsko weszło i ustawiło się w kolejce do konfesjonału.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.