Czaputowicz spotkał się z Ławrowem. O czym rozmawiali szefowie MSZ Polski i Rosji?

Jacek Czaputowicz i Sergiej Ławrow/ fot. twitter
3

Po raz pierwszy od pięciu lat doszło do spotkania szefów MSZ Polski i Rosji. W piątek (17.05.2019) Jacek Czaputowicz spotkał się z Siergiejem Ławrowem w Helsinkach podczas sesji Komitetu Ministrów Rady Europy. Według informacji podanych przez MSZ, tematem rozmowy był zwrotu wraku TU-154 oraz sytuacja międzynarodowa, w tym sytuacja na Ukrainie. Rozmawiano też o polskim przewodnictwie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Mój komentarz: Gdy o planowanym spotkaniu Czaputowicza z Ławrowem poinformowało MSZ, polskie media pisały o nim w tonie sensacyjnym: „zaskakujące spotkanie”, „przełomowe wydarzenie”. Czy faktycznie spotkanie szefów MSZ Polski i Rosji powinno być takim zaskoczeniem? Nie sądzę. We wtorek (14.05.2019) minister Ławrow spotkał się z sekretarzem stanu USA Pompeo. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu w Soczi Ławrow zapewnił, że Moskwa jest zainteresowana normalizacją dialogu z USA. „Zgodziliśmy się, że ważne jest wznowienie kanałów komunikacji” – oświadczył Ławrow. Natomiast Pompeo stwierdził, że Stany Zjednoczone chcą poprawić stosunki między oboma krajami, ponieważ leży to w interesie obu narodów.

Jak podała agencja RIA Nowosti, szef rosyjskiej dyplomacji powiedział także, że rozmawiał z Pompeo o możliwym spotkaniu prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa. „Słyszeliśmy oczywiście deklaracje prezydenta Trumpa o tym, że liczy on na spotkanie z prezydentem Putinem, w tym w ramach ich udziału w szczycie G20 w Osace. Jeśli taka propozycja nadejdzie oficjalnie, to oczywiście zareagujemy pozytywnie” – zapowiedział Ławrow.

W sytuacji, w której USA i Rosja deklarują „wznowienie kanałów komunikacji”, Polska po prostu dostała od USA polecenie rozpoczęcia rozmów z Rosją. Jeszcze kilka dni temu każdy, kto mówił o potrzebie działań na rzecz wznowienia relacji polsko-rosyjskich, był przez prorządową propagandę nazywany „agentem Putina” i „rosyjskim trollem”. Dziś minister Czaputowicz ściska prawicę ministra Ławrowa podczas spotkania w Helsinkach. Czy Tomasz Sakiewicz nazwie go „ruską onucą”?

Źródło informacji: PAP, Twitter

Przeczytaj też:

J. Matysiak: Trump popychadłem Putina?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. ANDRZEJ mówi

  BOG….HONOR…..OJCZYZNA….I…..RODZINA. TO CECHY KAZDEGO POLAKA I PARTYIOTY TE WSZYSTKIE CECHY SA UDZIALEM KSIEDZA A DZISIAJ PANA…..PANIE JACKU. TO CUDOWNIE , ZE MOZNA BYLO TO WSZYSTKO POGODZIC , TAKZE SWIECENIA KAPLANSKIE I PRZYSIEGE BOGU A NIE BISKUPOWI. JESTESMY DUMNI Z TAKIEGO KAZNODZIEI, GDYZ JEST TO PLOMIEN NASZYCH NADZIEI.
  JEDEN CYTAT Z PISMA SIETEGO, KTORY OBALA DOGMAT O CELIBACIE KRK.Tzn. “raz żonaty” lub “uczciwie żyjący z jedną żoną”. Kościół zachodni podniósł później wymagany stopień wstrzemięźliwości wprowadzając celibat.2 Biskup więc powinien być bez zarzutu, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze zarządzający własnym domem, z całą godnością trzymający [swoje] dzieci w uległości. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może to być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę, nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, ażeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.
  8 Diakonami tak samo winni być ludzie godni, nieobłudni w mowie, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, 9 [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. 10 I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. 13 Ci bowiem, skoro dobrze spełnili czynności diakońskie, zdobywają sobie zaszczytny stopień i wielką pewność w wierze, która jest w Chrystusie Jezusie.1Tm, 3, 1-13

 2. RdK mówi

  Zle sie dzieje… wyczuwam reset. Tyle dobrego ze konfederacji nie bedzie sie oplacalo nazywac agentami kremla. Trzeba kozystac

 3. Flex mówi

  Wrak nie jest czekistom potrzebny. Jak wrócą w miarę normalne relacje to pewnie go oddadzą. To cwane biznesmany i na wszystkim chcą coś utargować. Dlatego temu MSZetowi nie wróżę większych sukcesów. Na tej szachownicy jesteśmy tylko pionkami. Między RU a US może pójść dil, że Putin odda Maduro, który i tak nie ma poparcia jak Chevez, a bez exportu ropy do USA Wenezuela musiałaby jechać na rosyjskiej kroplówce. Ropy tam ogrom więc może w zamian dostań Krym, Donbas, zgodę na NS2 i zniesienie sankcji (może nie wszystko, ale większość). Za “zmiękczenie” Iranu może wytargować nie zwiększanie obecności USA w Europie. Usa mają pretext w postaci żydowskich roszczeń, a jak Polska uspokoi stosunki z Rosją i Ukraina się “wyjaśni” powiedzą, że sytuacja się uspokoiła i nie ma potrzeby zwiększania obecności. Tak sobie można pogdybać,. A w praktyce popatrzmy na Orbana. Kupi od USA rakiety, ale w zamian żąda gazu z rumuńskich złóż na Morzu Czarnym. Będzie miał wybór: US LNG z Polski, gaz z Rosji i gaz z Rumunii. My nie podpinając się do NS póki nie ruszy Baltic pipe będziemy skazani na USLNG lub rewers z Niemiec. Jeśli Węgry nie będą brać od nas LNG i gazoport nie będzie wykorzystywał swojej przepustowości, amortyzacja sprawi, że ten gaz będzie jeszcze droższy. Jak by nie patrzeć będziemy dojeni do sucha. W interesie USA wstrzymano poszukiwania gazu łupkowego i o samowystarczalności możemy tylko pomarzyć. Jak jeszcze Wiosna z KE i DE pozbawi nas węgla, to będziemy ekologicznie pedałować na rowerkach stacjonarnych z dynamkami i może dopiero to nas “oświeci”. Czemu Polak zawsze mądry PO szkodzie?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern