Czaputowicz: „Iran dokonał gestu ważnego propagandowo. Poczekajmy na oświadczenie prezydenta USA” [WIDEO]

Jacek Czaputowicz/ fot. screen
4

W środę (8.01.2020) szef MSZ Jacek Czaputowcz był gościem „Salonu politycznego Trójki”. Podczas rozmowy z red. Pawłem Lisickim poinformował, że polscy żołnierze nie ucierpieli podczas irańskiego ataku rakietowego na bazy amerykańskie w Iraku. Zapytany, czy irański atak doprowadzi do zaostrzenia sytuacji na Bliskim Wschodzie, minister stwierdził, że należy poczekać na oświadczenie prezydenta Trumpa, z którego dowiemy się, jak Stany Zjednoczone interpretują te sytuację.

Chciałbym, żeby to zakończyło sprawę. Iran dokonał gestu ważnego propagandowo i mam nadzieję, że kolejne kroki będą prowadzić do deeskalacji konfliktu. Musimy dalej ściśle monitorować sytuację w Iraku i zobaczymy jaki będzie dalszy rozwój wydarzeń – stwierdził Czaputowicz.

Zapytany, co to oznacza dla polskiej obecności wojskowej w Iraku, szef MSZ powiedział, że Polska podziela stanowisko NATO i chce kontynuować misję. – To jest misja o charakterze szkoleniowym, ważna dla stabilizacji regionu, dla walki z ISIS. Ale są przyjmowane różne inne warianty. Gdyby było zbyt duże niebezpieczeństwo, to jest też wariant ewakuacji tej misji do Kuwejtu. Nasze stanowisko to wykazanie solidarności z innymi państwami, konsultowanie stanowisk. Ufamy, że Sekretarz Generalny NATO będzie podejmował właściwe decyzje w konsultacji z państwami członkowskimi – powiedział minister.

Co do oceny zabójstwa gen. Solejmaniego, szef MSZ stwierdził, że nie chce wdawać się w dywagacje, ale ze strony irańskiego generała było „znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa”.Nie oceniając samego ataku, chcę powiedzieć, że Stany Zjednoczone przedstawiły pewne racje i tak jak powiedział Sekretarz Generalny NATO „państwa wykazały zrozumienie” – powiedział Czaputowicz. Podkreślił, że atak nie był działaniem NATO, ani koalicji anty-ISIS, lecz samodzielnym działaniem USA.

Źródło informacji: YouTube/Polskie Radio

Zobacz też:

Braun do posłów PiS: „Chcecie być na wojnie”. Konfederacja składa projekt uchwały o wycofaniu polskich wojsk z Iraku [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Maurycy mówi

  Najgorszy z najgorszych. MSZ bardziej się troszczy o usrael i o ukrainę, unię jewropejsatą niż o Polskę. Pewno Polaków tam nie zatrudniają.

  1. Anonim mówi

   To ministetstwo od poczatku opanowane jest przez roszczeniowych eskimosow. To wszystko sa ludzie korporacji Borele Lewatowa ps. Geremek

 2. sulka mówi

  Panie Czaputowicz nasze MSZ to totalna porażka. Propaganda to leci z TVP, TVN innych tego typu madiach. Skoro Iran mówi o małym państwie, które państewko dało sobie wcisnąć w lutym 2019 WIEC ANTYIRAŃSKI + ZOSTAŁO OBRAŻONE, po raz kolejny) przez pewną nację to módlmy się aby w Polsce był pokój.

 3. T mówi

  To jak czaputowicz przeniesie wojsko do Kuwejtu to co mają tam szkolić Kuwejtczyków ?

  Bo to wyglada że gnydy posłali naszych by pełnili funkcję zakładników. by byli wystawieni na atak, by wprowadzac nas do wojny poza rejonem NATO. i widomo dla kogo

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.