Cywilizacja śmierci postępuje. Portugalski parlament za legalizacją eutanazji

fot. pixabay
2
SKLEP-WPRAWO.PL

W czwartek (20.02.2020) portugalski parlament zagłosował za legalizacją eutanazji i wspomaganego samobójstwa dla osób nieuleczalnie chorych. Aby prawo weszło w życie potrzeby jest podpis prezydenta i pozytywna opinia Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli TK wyda opinię negatywną, ustawa wraca do parlamentu, który może ponownie przegłosować ją bez zmian. W Europie eutanazja dopuszczalna jest już w Belgii, Holandii i Luksemburgu. Zabijanie chorych zostało też niedawno zalegalizowane w Hiszpanii.

ZOBACZ: Hiszpania: nazistowskie inspiracje lewicy, czyli parlament debatuje nad legalizacją eutanazji

Projekty dotyczące eutanazji w Portugalii wniosły do parlamentu następujące ugrupowania: rządząca Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Największe poparcie zyskał projekt socjalistów, który przewiduje, że eutanazji mogą poddać się pacjenci powyżej 18. roku życia „w sytuacji ekstremalnego cierpienia, z nieuleczalnym urazem lub śmiertelną i nieuleczalną chorobą”. Prośbę o przeprowadzenie eutanazji będzie musiało zatwierdzić dwóch lekarzy, z których przynajmniej jeden musi być specjalistą w zakresie choroby, na którą cierpi pacjent. Pozwolenie będzie musiał wydać też psychiatra. Projekt zakłada, że prośba musi zostać rozpatrzona przez specjalną komisję, a pacjenci muszą być mieszkańcami lub rezydentami Portugalii.

Podczas debaty poprzedzającej głosowanie przed budynkiem parlamentu protestowało ok. 2 tys. osób. Przeciwnicy dopuszczalności eutanazji zapowiedzieli zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Muszą nie tylko zebrać 60 tys. podpisów, ale również uzyskać zgodę parlamentu na jego przeprowadzenie. Opozycja zapowiedziała poparcie wniosku o referendum Przeciwni są członkowie ugrupowań lewicowych oraz rządzącej Partii Socjalistycznej.

Źródło informacji: euractiv.pl

Zobacz też:

Eutanazja bez zgody pacjenta jest zgodna z prawem! Szokujący wyrok holenderskiego sądu

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. YT mówi

    Dr Czerniak i kilku innych udowodniło, że istnieją choroby nieuleczalne tylko dla „oddanych” lekarzy szczególnie z Izby Lekarskiej

  2. Teresa mówi

    Portugalia?Kraj Fatimy?To już przechodzi wszelkie pojęcie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.