Cyrk! W Portugalii osoby z Covid-19 mogą przerwać izolację, żeby oddać głos w wyborach

budynek parlamentu portugalskiego/ fot. Wikipedia
6

W środę (19.01.2022) portugalski rząd ogłosił, że przebywające w izolacji osoby zakażone koronawirusem będą mogły wyjść z domu, aby oddać głos w przedterminowych wyborach, które odbędą się 30 stycznia. Oświadczenie wydano w dniu, w którym w Portugalia, która ma w pełni zaszczepione prawie 90% z 10-milionowej populacji, zgłosiła 52 549 nowych infekcji Covid-19, co stanowi najwyższą dzienną liczbę zakażeń od początku pandemii.

Minister spraw wewnętrznych, Francisca Van Dunem, powiedziała na konferencji prasowej, że wyborcy objęci izolacją powinni udać się do lokali wyborczych w godzinach od 18:00 do 19:00. Nie jest to jednak obowiązkowe. Jednocześnie minister zaleciła, aby osoby niezarażone głosowały wcześniej. Poprosiła też osoby w izolacji, aby nie korzystały z transportu publicznego, lecz udały się do lokali wyborczych na piechotę lub skorzystały z własnego pojazdu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Osoby zarażone muszą założyć maskę, zachować dystans i mogą wyjść z domu tylko po to, aby głosować. Osoby pracujące w lokalach wyborczych otrzymają sprzęt ochronny.

Dyrektor Generalny ds. Zdrowia DGS, Graca Freitas, powiedziała, że nie będzie wyznaczonych obszarów do głosowania dla osób z Covid-19 i nie będą oni musieli przedstawiać dowodu swojego stanu zdrowia w ankietach. – To rozwiązanie polegające na wyznaczeniu czasu przeznaczonego dla tych ludzi na głosowanie zapobiegnie, nie całkowicie, ale zminimalizuje ryzyko zarażenia – powiedziała Freitas.

Jak widzicie, najlepszym lekarstwem na wirusa są wybory. Wtedy nie tylko osoby wsadzone na kwarantannę po kontakcie z zakażonym, ale również osoby przebywające w izolacji ze względu na pozytywny wynik testu, mogą wyjść z domu, aby spełnić swój obywatelski obowiązek, czyli zagłosować na tych, którzy ich w tych domach pozamykali. Gdy są wybory, to wirus jest w odwrocie i ryzyko zakażenia jest minimalne. Gdy wybrańcy narodu już przyspawają się do stołków, wtedy wirus staje się tak groźny, że trzeba wprowadzać lockdown, segregację sanitarną i pałować uczestników wolnościowych manifestacji. Przy okazji, im więcej zaszczepionych, tym więcej zakażonych. Walka z pandemią trwa!

Źródło informacji i cytatów: reuters.com

Zobacz też:

Katarzyna TS: Jak pokonać piątą falę, czyli mądrości doktora Zaczyńskiego z Rady Medycznej

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. . mówi

  Nie jest to zle, bo po drodze bez zagrozenia karami wieloletniego wiezienia beda mogli dla bliskich porobic zakupy.

 2. Buran mówi

  My już też to przerabialiśmy. Jeden taki z długim nosem mówił: „ludzie, nie bójcie się, idźcie na wybory. Zrobiło się cieplej i wirus już nie jest taki groźny”.

 3. Ewa-Maria mówi

  No tak 'jak trwoga to do Boga’ . Ludzie powinni olać te ich wybory. Niech się sami wybierają .

 4. Misiek13 mówi

  Jedna wielka sciema,ludzie gdzie wy macie oczy?

 5. Bogusław mówi

  Portugalia, mając niemal dwa razy tyle zakażeń, co my, ma 10 razy mniej zgonów. No, ale oni mają 90% zaszczepionych. Procent antyszczepionkowych kretynów w danym kraju przekłada się wyraźnie na sytuację.

 6. Bogdan mówi

  a ich służba zdrowia opiera się te tylko na teleporadach i zamkniętych przychodniach, przerwanych kuracjach onkologicznych itp? Cymbałowi ze #szczepimysie mówimy już dziękuję

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.