Cała Polska w czerwonej strefie. Nauka zdalna, zamknięte restauracje, zgromadzenia do 5 osób

premier Mateusz Morawiecki/ fot. Twitter
17

W piątek (23.10.2020) premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty cała Polska znajdzie się czerwonej strefie. Zostają też wprowadzone nowe obostrzenia dotyczące szkół, zgromadzeń i lokali gastronomicznych. Seniorom zaleca się pozostanie w domu, a rząd uruchamia specjalną infolinię (22 505 11 11), za pośrednictwem której osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu.

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów, jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów. Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W pomoc dla seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze. Wolontariusze mogą zgłaszać się dzwoniąc na infolinię lub przez formularz kontaktowy TUTAJ. Mogą też zgłosić się bezpośrednio do ośrodka pomocy społecznej.

Od soboty obowiązują następujące obostrzenia:

 • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
 • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
 • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów;
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
 • 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Źródło informacji: gov.pl, Twitter

Zobacz też:

Mandat 1000 zł za brak maseczki i prawo do odmowy obsługi klienta. Sejm przyjął ustawę covidową

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKAMI mówi

  Wrogi Narodowi rząd wypowiedział Polakom wojnę. Jutro o 12:00 zaczyna się CZARNA SOBOTA w Warszawie. Przedostatni dzwonek, żeby podjąć walkę o wolność. Będę. Wolę umrzeć stojąc niż żyć na kolanach.
  Pozdrawiam myślących.

  1. Pis mówi

   Szpital Narodowy na miarę komunistycznego PiSu. jestem wzruszony bardzo

  2. Matka Polka mówi

   Ale wiesz, że wyjątkowo głupi patos jest szczególnie śmieszny?

  3. RAD mówi

   Ale wiesz że wyjątkowo głupi komentarz jest szczególnie śmieszny?

 2. YWANDA mówi

  Ha chary=medrcy liczywiary bo h=5 ubo-gacaja swym duchem juz nie gacie a buzie, nie obcinaja penisow a nakazuja kagance by kraj Polin(D)=Polki nie stal sie Peh(HBR)=usta-mi i ich pechem a stare przy-mierze na stale weszlo w nowe jako 'mecica b’peh’= rabin bierze w usta ptaszka obrzezanego chlopca i aby w kraju Chrystusa Bramy nie odrodzilo sie wojsko z mieczami ust; Apok. 19:15. Jak widac tu nie chodzi o b’rzezanie ciala a rezanie rozumu ! Oj przebrala sie miarka ! Pompka HAT-USA napompowal ich glo-baalo-zi-on ! EaGLa-orlica w sto-Gu siana Pana Gu Chin z Wu(=5)-han kontra napletki=’orly’ rzezancow kagancowych !

 3. Jakub mówi

  No. Bolszewicy zrobili sobie czerwoną Polskę i teraz czują się już dobrze

 4. Władysław mówi

  Terz pozostało jdynie brać sprawy we własne ręcę . Morawiecki, Szumowski, Niedzielski, Kaczyński oraz wszyscy posłowie głosujący na TAK powinni wisieć, w każdym razie jak wiadomo nic nie trwa wiecznie i należy o tych ścierwach pamiętać aby odpowiedzieli za działania przeciw polskiemu społeczństwu.

  1. Mario mówi

   Harcerze? Ci do 16 roku życia mają zakaz opuszczania domu bez opieki osoby dorosłej.

 5. Historyk mówi

  To nie koniec. Przygotujcie się teraz do czarnej strefy. Już o tym mówią oficjalnie .

 6. Basia mówi

  Każdego dnia budzę się rano i mysle, że to tylko śnił mi się koszmar, że jeszcze chwila i będzie dobrze…A tu z każdym dniem jest coraz gorzej, zły sen nie mija, koszmar trwa….

 7. Zdrowy rozsądek mówi

  JAK STWORZYĆ PAŃSTWO SOCJALISTYCZNE
  (autor: Saul Alinsky)

  Istnieje osiem poziomów kontroli, które należy uzyskać, zanim będzie można stworzyć państwo socjalistyczne. Pierwszy z nich jest najważniejszy.

  1) Opieka zdrowotna – Kontroluj opiekę zdrowotną, a kontrolujesz ludzi.
  2) Ubóstwo – Podnieś poziom ubóstwa tak wysoko, jak to możliwe; biedni ludzie są łatwiejsi do kontrolowania i nie będą walczyć, jeśli zapewnisz im minimum niezbędne do życia.
  3) Dług – Zwiększ zadłużenie do niemożliwego do utrzymania poziomu. W ten sposób możesz podnieść podatki, a to spowoduje większe ubóstwo.
  4) Dostęp do broni – Odebranie ludziom możliwości obrony przed rządem. W ten sposób możesz stworzyć państwo policyjne.
  5) Opieka społeczna – Przejmij kontrolę nad każdym aspektem życia (żywność, mieszkanie i dochód).
  6) Edukacja – Przejmij kontrolę nad tym, co ludzie czytają i czego słuchają – przejmij kontrolę nad tym, czego dzieci uczą się w szkole. Nazwij to: „Podstawa programowa”.
  7) Religia – Usuń wiarę w Boga z rządu i szkół.
  8) Walka klas – Podziel ludzi na bogatych i biednych. Spowoduje to większe niezadowolenie i łatwiej będzie zniszczyć zamożnych przy wsparciu biednych (podatek).

 8. Flex mówi

  No to w pokojach nauczycielskich rozległo się radosne hurra. Przebierający nogami nauczyciele klas 4-8 wreszcie pójdą sobie do domu jak ich koledzy z liceów i techników. Płacze tylko i nie cieszy się grupa od nauczania początkowego bo będzie siedzieć z dziećmi w szkole. Wczoraj do w tyłku wizji dzwoniła pani z pomysłem by klasy 1-4 też zostały w domu. Wg niej opieka nad tymi dziećmi to nie problem, niech któryś z rodziców weźmie sobie wolne! To jest właśnie schemat myślenia ludzi z budżetówki. Zero pojęcia jak ciężko i na jakich warunkach pracują ludzie w fabrykach. Dzieci zamknięte z komputerami w domach do 16! Bez kontaktu i zabawy z żywymi rówieśnikami. Bez ruchu i ćwiczeń. Bez możliwości uprawiania sportu w zamkniętych klubach i sekcjach! To z pewnością” świetnie” wpłynie na ich zdrowie i odporność! Zdalna „nauka” też przyniesie ogromny skok poziomu naszego szkolnictwa. Obawiam się tylko, że będzie to skok „z parteru do piwnicy”. Mam nadzieję, że po zmianie władzy, ten rząd odpowie za wszystkie szkody jakie wyrządził swoją polityką. A przede wszystkim za tą zbrodnię na dzieciach i młodzieży, jaką jest pozbawienie ich normalnej nauki wśród rówieśników!

 9. soros to palindrom mówi

  to teraz pracujcie na 3/4 etatu by odebrać dziecko po lekcjach przy okazji tłocząc się ka korytarzach a prezes kota pogłaszcze

 10. W K mówi

  Rząd w Polsce myli ludzi ze zwierzętami.

  1. staho mówi

   Jaki rząd ? to zarząd kibucu nad wisłą …

 11. wilk mówi

  KARMA WRACA,PRZYIDZJE TAKI DZIEN,ZE SIE ROZLICZY TYCH SKURWYSYNOW

 12. Wojciech mówi

  Nawet Hitler takiego g…o prawa nie wprowadził jak pseudo patriotyczny rząd Zjednoczonych Bandytów i Aferzystów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.