Mandat 1000 zł za brak maseczki i prawo do odmowy obsługi klienta. Sejm przyjął ustawę covidową

wicemarszałek Ryszard Terlecki/ fot. Twitter
36

W czwartek (22.10.2020) Sejm przyjął ustawę covidową, która wprowadza powszechny nakaz zakrywania nosa i ust oraz przewiduje karę grzywny lub nagany za nieprzestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Przyjęto też poprawkę Lewicy, która zakłada, że brak maseczki ma być podstawą do odmowy obsługi klienta. Za przyjęciem ustawy głosowało 423 posłów, przeciw było 11, wstrzymało się 9, nie głosowało 17. Wyniki głosowania TUTAJ.

Ustawa przewiduje podwyżkę do 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego na danym stanowisku dla osób skierowanych do walki z Covid. Pracownicy medyczni i funkcjonariusze służb pracujący przy zwalczaniu epidemii będą mieli prawo do 100 proc. zasiłku chorobowego w czasie kwarantanny i izolacji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W myśl przyjętych przepisów możliwe  będzie zatrudnianie w trybie uproszczonym lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Ustawa znosi też odpowiedzialność karną dla pracowników medycznych, którzy lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.

Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc publiczną w ramach łagodzenia skutków epidemii będzie musiał złożyć oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, że w żaden sposób nie naruszył obowiązujących obostrzeń. Złożenie fałszywego oświadczenia będzie skutkowało obowiązkiem zwrotu otrzymanych środków wraz z ustawowymi odsetkami.

– Sejm uchwalił właśnie pakiet ustaw Covidowych, wśród których przymus noszenia maseczki cały czas, wszędzie, pod groźbą mandatu wysokości 1000zł. Całość poparta przez wszystkie kluby poza Konfederacją. Ustawa trafia do Senatu na poniedziałek. Złoty czas dla producentów maseczek – napisał poseł Artur Dziambor.

– Właśnie w Sejmie znosi się kolejne prerogatywy wolności osobistej – ustawowo (choć dalibóg dalej niekonstytucyjnie) pojęciową ostrość tracą: domniemanie niewinności, prawo do procesu i prawo do prywatności, swoboda przemieszczania się, wolność zgromadzeń i takie tam… – skomentował na Twitterze poseł Grzegorz Braun.

Źródło informacji: PAP, Twitter

Zobacz też:

Szpitale prywatne w systemie covidowym. Niedzielski: „Dojdziemy do poziomu około 35 tys. łóżek”. Dlaczego w taki sposób nie walczono z zapaleniem płuc w latach ubiegłych?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. anty-parch mówi

  Bosak to maske pgaz juz nosi. nie tylko chirurgiczna.

  1. Marcin mówi

   Projekt ustawy „o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19″ z dnia 19.10.2020 r. Druk nr 683:
   Art. 9 (strona 8) ” w w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach wykroczeniaw art. 96 popar. 1c dodaje się par. 1d w brzmieniu:
   „Par. 1d w postępowaniumandatowym,w sprawach, o których mowa w art. 116 par. 1 k.w. można nałożyć grzywnę w wysokoścido 1000 zł.”
   A teraz o czym mówi art. 116 k. w. ??? O tym że kto jest zdrowy nie podlega pod ten ww. artykuł!!!!
   Art. 116 par. 1 k.w. Kto wiedząc o tym, że:
   1) jest chory na gruźlicę, chorobę weneryczną lub inną chorobę zakaźną albo podejrzany o tą chorobę,
   2)…
   3)… podlega karze grzywny albo karze nagany.”
   Czyli jeśli jesteś zdrowy/a nie podlegasz pod art. 9 nowej ustawy o dobrym samarytaninie z 19.10.2020i nie musisz przyjmować mandatu na podst. Art. 116.
   Proste??? Proste!!

  2. Zdzisław mówi

   …Czyli jeśli jesteś zdrowy/a nie podlegasz pod art. 9 nowej ustawy…. A jak nie jesteś chory to Cię nim zrobią robiąc Ci testa…

 2. rins mówi

  Mam nadzieje że konusa, albo krzywoustego, przyłapią bez maseczki wtedy rzecznik będzie znowu ściemniał, że obowiązki służbowe itd. Na taczkach te świnie rolnicy powinni wywieźć

  1. Ultras mówi

   Kwicz, prosiaczku, kwicz:)

 3. George mówi

  Żydokomuna w swoim żywiole. Ten cały koronawirus to dla PiSiaków dar niebios, czy raczej piekieł, bo im przecież bliżej do antychrysta niż do Chrystusa.

  1. rins mówi

   Pis to szmaty jak PO

  2. anty-parch mówi

   czyli wiosna pedala biedronia i razem -stalinowca zandberga jest OK?

  3. Egil mówi

   W swoim łajdactwie są na swój sposób uczciwi.. Nie zgrywają patriotów i katolików, pisowski parchu.

  4. Jaca mówi

   To są zdrajcy i zaprzańcy na usługach obcych agentur.

  5. Ultras mówi

   Twoja mama to szmata.

  6. Bodeczek mówi

   Na pewno twoja mamusia musi byc z ciebie bardzo dumna!
   I z pewnoscia nie jest szmata, chociaz piszesz tu takie gowno!
   Jestej oplacanym skurwysynem?
   Zdrajca za pare srebrnikow!
   Nie martw sie, to juz nie potrwa dlugo!
   Juz sobie wyobrazam swiat bez takich skurwieli, jak ty, pejsaty, niedomyty, chamie!

  7. Ultras mówi

   Możesz sobie, głupi cwelu, wyobrażać. Nie ma to żadnego znaczenia, co sobie wyobrażasz:)

  8. rins mówi

   Morda psie

  9. Ultras mówi

   Z szacunkiem do ojca, co cię zrobił, się odzywaj. Proszę być cicho panie psie, jak już, do tatusia.

  10. rins mówi

   morda suko, jak nie dociera do psa to może suka zrozumie – jebać pisssssss!!!!!!!!!

  11. Jaca mówi

   Popieram !

 4. Bealiah mówi

  zastanawiam sie kiedy Polacy wreszcie pójdą pod sejm i zrobią rozróbe… ile będzie jeszcze trzeba …. jak myślicie

  1. ROMAN mówi

   dużo i długo…

 5. Rebih mówi

  Czyli lekarze nie będą odpowiedzialni za nadużycie uprawnień, np. zmuszenie kogoś do poddania się zabiegowi, czy dokonywanie eksperymentów na ludziach bez ich zgody czy wiedzy. Na dodatek za swoje czyny nie będą odpowiedzialni również ci, którzy posługując się zagranicznym dokumentem będą lekarzy udawać.
  A na dodatek rząd pilnie potrzebuje wykazać, że pandemia istnieje, a do tego potrzebuje tysięcy ofiar śmiertelnych, najlepiej ludzi młodych i dzieci.
  Ustawa na pewno to ułatwi.

  1. Matka Polka mówi

   Tak, będą cię poddawać tajnym eksperymentom w ukrytym laboratorium. Osobiście doktor Soros i doktor Rotszyld. Czytasz czasem siebie, przed wysłaniem komentarza?

 6. Martin Malik mówi

  Jeśli będzie więcej kar po 1000zł to Polacy zaczną się osiedlać w tanich krajach, jak: Szwajcaria, Austria, Dania czy Norwegia. Mnie na Polskę po prostu nie stać. Co prawda jest jeszcze trochę taniej niż w Królestwie Poprawności Politycznej, ale za to w Polsce czyhają na Polaków finansowe pułapki.

  Walia zamknięta. Manchester też. Tylko banki są otwarte aby biedni Anglicy mogli się zadłużać. Po tym kryzysie Anglicy będą jeździć do Indii aby myć święte krowy za $1 dziennie.

 7. wilk mówi

  POLSKO GLOWA DO GORY I DO PRZODU,JESZCZE TYM KTOZY TO POPIERAJA OTWORZA SIE OCZY I BEDA TEGO ZALOWAC

  1. Rozbawiony mówi

   A tym, którzy zdania poprawnie po polsku napisać nie potrafią otworzą się wreszcie oczy i zapoznają się z zasadami polskiej ortografii? Sugerowałabym, bo waląc błędy niczym ostatni imbecyl, co podstawówkę ledwie skończył i jednocześnie próbując na forum się wymądrzać w ten sposób to naprawdę komiczne.

 8. anty-parch mówi

  Janusz Korwin-Mikke jest największym propagatorem wolności w naszym kraju. Tymczasem okazuje się, że mimo to zagłosował w Sejmie za… nakazem noszenia maseczek. Teraz poseł Konfederacji tłumaczy, dlaczego oddał głos przeciwko własnej poprawce.
  Okazuje się, że wszystkiemu winny jest zdalny system prowadzenia obrad.
  szkoda ze wina nie obarcza PiS,tepa holoto z konfederacji. tak was ruchaja w kukiel wasi idile i jeszcze sie z was smieja.

  1. Egil mówi

   Nie łżyj luju. Korwin głosowal przeciw ustawie.

 9. zyd z konfederacji mówi

  bojowki z konfederacji,rusza pod domy zydow z PO i SLD,protestujac w protescie wyroku sadu dotyczacego aborcji eugenicznej? macie jaja,pedaly?

 10. Matka Polka mówi

  Spokojnie, pani Treter-Sierpińska będzie wzywać by nie przyjmować mandatów, pewnie więc wszystkim je zasponsoruje.

  1. ROMAN mówi

   nie, nie, to dudabus z pomocą prawną ruszy w Polskę…

 11. kici kici KOCUR mówi

  Witam
  Nie wiem czy wszystkim wiadomo ale ze schowka na miotły odezwał się niedawno wielce szanowny pan Mariusz Max Kolonko. Zwrócił się do polonii amerykańskiej o podpisanie petycji „stop § 230” który to paragraf podobno zezwala pejsbukowi, YouTube i twiterowi usuwać posty i filmy według własnego widzimisię i nie ponosić za to żadnej odpowiedzialności prawnej. Postulat w gruncie rzeczy słuszny i sam gdybym mieszkał w Stanach podpisałbym się pod taką petycją. Pan Mariusz jednak nie byłby sobą gdyby ograniczył się tylko do tego postulatu, oczywiście jak to ma w swoim zwyczaju zaciekle zaatakował Konfederację, tym razem zarzucił członkom tej partii że są agentami… nie, nie ruskimi ale żydowskimi. Tak właśnie żydowskimi a pan Max argumentował to tym że forsują ustawę stop 447 która to ustawa bardzo służy Żydom. Dziwny sposób rozumowania pana Kolonki ale cóż widać ze gostek traci poczucie rzeczywistości. Bardzo mi z tego powodu jest przykro bo jeszcze niedawno, kilka lat temu nie mogłem wprost doczekać się na jego nowy film w Internecie. I tyle w tym temacie. Pozdrowienia od KOCURA

 12. Shadow mówi

  Duża część personelu medycznego to zwykłe sprzedajne dziwki, a rządzący to zdrajcy, mordercy i sukinsyny. niech was wszystkich piekło pochłonie na zawsze.

  1. Bodeczek mówi

   To prawda, oni przeciez stanowia tutaj glowna kompetencje! Powinni dawno wiedziec, w co sie gra i ludzi przed tym uchronic.
   Kto wspomina np. aby w tych czasach szczegolnie zadbac o swoj uklad immunologiczny, dobrze jesc , witaminy, DUZO RUCHU NA SWIEZYM POWIETRZU, dobrze sie wyspac!
   Oni stracili w ten sposob zaufanie w oczach ludzi!
   Jestem Twojego zdania, przykladaja reke do naszego unicestwienia, chociaz sa za nasze zdrowie odpowiedzialni.
   Musimy sami sie teraz, wbrew nim, o siebie zatroszczyc, ignorujac samozatruwanie sie.
   Nie dosc, ze zarcie i woda jest juz zatrute, to teraz nie wolno nawet oddychac!?
   To jest faszyzm i bestialstwo!
   Sam szumowina kpil sobie swojego czasu, ze maseczki sa nejlepsze na lokiec i na komary i ze przed niczym wiecej nie chronia! Wiec nie robmy z siebie malp! Nie zatruwajmy sie sami! Nie wolno tego od nas wymagac!

  2. Janek mówi

   Dokładnie. Szara masa to Goje.

 13. ROMAN mówi

  ale to stan nadzwyczajny nakłada obowiązek zasłaniania się, także przez osoby zdrowe, a nie zwykła ustawa… / ustawa o epidemii z 2008 /.

 14. ROMAN mówi

  nie wiecie co wspólnego z wirusem, ma wpisanie do ustawy covidowej, z marca, możliwości budowania bez pozwoleń, np. na terenach dotąd zielonych, co właśnie dzieje się w Polsce…

 15. Lukasz mówi

  Chuj w te maski. Dlaczego nigdzie nie wspominacie o przymusowym, siłowym szczepieniu wpisanym do ustawy?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.