Były rzecznik LOT został konsulem RP w Nowym Jorku. Ma wspierać dialog polsko-żydowski

Daniels, Kościński i Kubicki/ fot. Twitter Jonny Daniels
5

Były rzecznik prasowy PLL LOT, Adrian Kubicki, został nowym konsulem generalnym RP w Nowym Jorku. Kubicki jest socjologiem, pracował jako dziennikarz, a po odejściu z LOT w sierpniu 2019 pełnił funkcję szefa Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Kandydaturę Kubickiego zgłosił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Została ona zaaprobowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą.

Kubicki zaznaczył, że jednym z jego zadań będzie próba znalezienia nowej formuły współpracy z Polonią oraz zatrzymania i odwrócenia trendu zapominania osób o polskim pochodzeniu o kraju. Zapowiedział też wspieranie współpracy ekonomicznej oraz inwestycji we współdziałaniu z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, wsparcie dla studenckich programów stypendialnych oraz promowanie polskich innowacji i startupów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nowy konsul podkreślił, że Nowy Jork to wyjątkowe miejsce dla dialogu polsko-żydowskiego. Zadeklarował wspieranie tego dialogu nie tylko poprzez debaty i spotkania skupione na historii, ale też poprzez „bardziej pragmatyczny” dialog o charakterze biznesowym. Kubicki podkreślił, że chciałby, aby dialog odbywał się „w trójkącie Amerykanie, Żydzi i Polacy”.

„Diasporę żydowską w nowojorskim okręgu konsularnym, należy włączyć w szeroką definicję Polonii, bo to są b. często Żydzi polskiego pochodzenia” – oświadczył Kubicki podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Mój komentarz: O tym, jak wygląda polsko-żydowski dialog w Nowym Jorku, mogliśmy przekonać się w kwietniu 2018, kiedy urządzono nagonkę na dr Ewę Kurek. Dr Kurek została laureatką nagrody im. Jana Karskiego przyznawanej przez Komitet Dialogu Polsko-Żydowskiego związany z Kongresem Polonii Amerykańskiej. Nagroda miała być wręczona podczas gali w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Gala została jednak odwołana, a w nagonce wziął udział m.in. ówczesny sekretarz premiera Morawieckiego, Andrzej Pawluszek, który stwierdził, że uroczystość z udziałem dr Kurek „prowadziłaby do podziałów”

ZOBACZ: Sekretarz premiera Morawieckiego: gala z udziałem dr Ewy Kurek prowadziłaby do podziałów

W nagonce na dr Kurek wziął również udział Jonny Daniels (na zdjęciu z ówczesnym rzecznikiem LOT i obecnym konsulem Kubickim). Zdjęcie zostało zrobione w maju 2018, a więc tuż po haniebnym ataku na polską historyk. Najwidoczniej Adrian Kubicki nie widział nic niestosownego w robieniu sobie fotek z Żydem, który zmieszał z błotem dr Kurek. Tak zachowuje się człowiek, który będzie teraz dbał o polsko-żydowski dialog w Nowym Jorku.

Kubicki już wykazał się na tej niwie jako szef Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. W ramach dialogowania instytut urządził chanukową celebrę połączoną z wystawą zdjęć chasydów z Jerozolimy oraz uczestniczył w organizowaniu festiwalu Jidysz Nowy Jork. Urządzono również pokaz filmów na nowojorskim festiwalu żydowskim oraz wystawę poświęconą żydowskim sztetlom.

Obserwując dotychczasowe dokonania Adriana Kubickiego można w ciemno zakładać, że należycie zadba on o dialog polsko-żydowski i żadnych „podziałów” nie będzie. Tym bardziej, gdy Żydzi zostaną uznani za Polonię. RATUNKU!

Źródło informacji: PAP, polishculture-nyc.org

Zobacz też:

J. Międlar: „Pogrom w Jedwabnem” w Wikipedii. Kto cenzuruje prawdę i powiela żydowskie bajki? „Strażnik kłamstwa” pracuje w Sejmie!

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. AS mówi

  Kilka lat temu, składałem aplikację na stanowisko V-ce Prezesa LOTu ds. ekonomiczno-finansowych. Mimo kilku fakultetów : Politechnika W-ska, Uniwersytet Warszawski ukończone jako prymus, doktoranckie na SGH i ogromu doświadczenia, zostałem oczywiście odrzucony. Odniosłem wrażenie na tzw. rozmowie kwalifikacyjnej przed szanowną komisją, że gadałem do siebie. A tu widzę rzecznik. No ja takich zdjęć nie posiadam.
  Co do mojego pochodzenia, Państwo się domyślacie, jest na wskroś polskie, bez jakiejkolwiek domieszki krwi (nawiązuję tu do wypowiedzi A. Dudy). U mnie w rodzinie nawet po śmierci pradziadka, dziadka czy ojca kobiety zostawały wiernie ich „cieniom” Jestem z tego dumny, że dane mi jest żyć w takiej rodzinie. Oczywiście kariery nie robię, ale dumny jestem. Pozdrawiam Państwa!

  1. Emeryt mówi

   Wykurzymy plemię żmijowe z Polski, Wykurzymy parchów lichwiarskich…..

 2. jacek mówi

  czyli błogosławieństwo Danielsa już dostał?

  1. Emeryt mówi

   tegp parcha lichwiarskiego jako pierwszego należy pognać

 3. Anonim mówi

  żydostwo te z kręgów byłego bloku wschodniego zawsze opanowuje spółki skarbu państwa. Tam bezkarnie można robić przekręty. Pieniądze nie mogą należeć do gojów, bo to masa do zapier…a. Ten w środku ma typową żydowską facjatę, przybłęda z paszportem UK, tak samo jak ten po lewej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.