Branża gastronomiczna zapowiada pozew zbiorowy przeciw Skarbowi Państwa. Restauratorzy będą domagać się kilkunastu miliardów złotych [WIDEO]

fot. pixabay
20

W środę (24.02.2021) prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, Jacek Czauderna, poinformował podczas programu „Rozmowa RMF”, że branża gastronomiczna planuje złożenie pozwu zbiorowego przeciw Skarbowi Państwa. Ma to być największy pozew tego typu, zarówno ze względu na liczbę uczestników, jak i kwoty odszkodowań, które mogą sięgać nawet kilkunastu miliardów złotych.

– Przed 13 marca 2020 r. gastronomia w Polsce była w olimpijskim biegu. Działało ok. 80 tys. lokali – mówi Czauderna. Obecnie sytuacja branży jest katastrofalna. Rząd nie tylko zakazał działalności restauracji, ale również zostawił je bez wsparcia finansowego. Z tarczy mogło skorzystać zaledwie kilkanaście procent restauratorów. Rezultatem lockdownu jest już ok. 5-6 tys. zlikwidowanych lokali. Ponad 60% restauracji jest w zapaści finansowej. – Zamykanie biznesów to nie jest rozwiązanie. Jak długo mamy siedzieć w domach i czekać aż wirus zniknie? – pyta Czauderna.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Nie rozumiemy zamykania gastronomii. Jesteśmy zamknięci od 23 października. Mamy fluktuację zachorowań – raz rosną, raz spadają, mimo że gastronomia nie działa – wskazuje szef IGGP. Podkreśla, że apele i pisma do rządu pozostają bez odpowiedzi. Nie ma żadnej merytorycznej współpracy z rządzącymi, którzy pozostają głusi na wszelkie argumenty. Restauratorzy nie widzą przyszłości dla swojej branży. Wielu z nich popada w depresję.

Czauderna wskazuje, że nie można przekładać amerykańskich symulacji dotyczących wzrostu zakażeń po otwarciu gastronomii na sytuację w Polsce. – W USA poza domem jada 70-80 proc. społeczeństwa. W Polsce – 10 proc. Nie porównujmy Polski do USA, jeśli chodzi o zagrożenie epidemiczne w restauracjach – wyjaśnia.

Źródło informacji i cytatów: Twitter/Rozmowa RMF

Zobacz też:

Minister rolnictwa prowadzi działania wrogie wobec polskiej wsi! Interwencja poselska Konfederacji [WIDEO]

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Adrian mówi

  Za decyzje rządzących i tak zapłacą podatnicy, więc podatnicy powinni się odpłacić rządzącym! Nawet jak wygrają pieniądze zostaną wypłacone z budżetu państwa, a Morawiecki będzie się śmiał nam w twarz dowalając kolejny podatek. Ciekawe co by było gdyby politycy za swoje błędne decyzje płacili z własnych kieszeni?

  1. Matka mówi

   Dlatego ja to bym pozwała np. media rozpowszechniające bzdury na temat pandemii, piszące, że nie ma żadnego wirusa, zakłamujące liczbę zgonów na Covid, podburzające, by nie stosować się do obostrzeń i nie szczepić. Nie zapłacą wszyscy podatnicy i będzie uczciwie – ciężar poniosą ci, którzy winni są prowokowaniu głupich zachowań, bez wątpienia mających wpływ na obecny wzrost zachorowań. Niech płacą ze swoich (lub im Olgino dołoży).

  2. abcdefg mówi

   Jak zwykle prawda. Prawda talmudyczna.

  3. Matka mówi

   Jeśli przerasta cię argumentacja bardziej wysublimowana, niż każdorazowe odnoszenie się do Talmudu, to daj sobie spokój, bo tylko głowa cię rozboli i kretyna z siebie zrobisz.

  4. abcdefg mówi

   Nic nie pobije twojego wysublimowanego kretyństwa którym tu ciągle epatujesz.

  5. Matka mówi

   Mierzyć się przeze mnie z tobą w skali głupoty to jak ścigać się z bolidem Kubicy na rowerze, drogi kretynie. Talmudyczny kretynie, oczywiście (cokolwiek to znaczy:).

 2. Rebih mówi

  Nie jestem z tego faktu zadowolony, ale trzeba się było tego spodziewać. Ci ludzie mają dość sytuacji w której rząd wybrał ich sobie, żeby na ich przykładzie pokazać społeczeństwu co czeka tych, na których władza nie spogląda życzliwym okiem. Za szkodliwy rząd płacą wyborcy. Może nie wszyscy i nie równomiernie, ale wyborcy. Rządy rzadko same płacą za swoje działania.

 3. wilk mówi

  CZGOS TU NIE ROZUMIE,JESLI PSEUDO MINISTER NIEDZIELSKI ZAMYKA GASTRONOMIE TO NIE DOWOSCIE IM POSILKOW DO JADALNI SEIMOWEJ,TO WYDAJE MI SIE LOGICZNE I ZOBACZYMY CO ONI ZROBIA

 4. Hammurabi mówi

  Rząd jest od rządzenia a naród od trzymania gęb. Taka dewiza przyświecała wszystkim “polskim” rządom od czasu PKWN po dziś dzień.
  Polacy zdezorientowani, często oszukiwani wciąż i wciąż dawali wiarę kolejnym ekipom rządzącym krajem, z dziecięcą naiwnością witając każdą następną i następną i tak dalej.
  Jak to powiedziała drwiąco pewna znana szuja nad szujami i arcyłotr “rząd się jakoś wyżywi”.
  I miała rację.
  Wyżywi się a nawet odłoży zapas sadełka na czasy, kiedy ustąpi miejsca następnym.
  Wystarczy zapłacić ludziom parę groszy, troszkę popluć na Kościół, służbę zdrowia, obiecać rolnikom gruszki na wierzbie by dzięki “biorącym miejscom” na listach wprowadzić do sejmu wierne wodzom miernoty w ilości często pozwalającej na utworzenie rządu.
  Potem mamy w sejmie i senacie świetlane postacie o inteligencji rozwielitki i grupę wiedzących o co się gra toczy, manewrujących pośród sobie podobnych, dogadujących się przy koniaczku w zaciszach gabinetów.
  A naród ma 3xP. Podatki, policję i przymus.
  Dlatego śmiem twierdzić, że rząd zrobił co zrobił i zrobi jeszcze niejedno, później zaś poklepie po pleckach Polaków, cosik obieca, cosik dołoży i będzie jak było lub opozycja rzutem na taśmę, dorwie się do władzy i również będzie tak jak było a nawet gorzej.
  Przecież żaden podkreślam żaden rząd za swoje dokonania nie został nawet skarcony, że nie wspomnę o trybunale stanu.
  Nawet byli komuniści i ich dziatwa jawnie kpiąc z Polaków mocno dzierżą swój kawałek “postawu sukna”, by w razie czego słuszna jego część im przypadła.
  Jak to mówią “obiecać nie grzech” a i jak trzeba zapłacić to rząd zapłaci, zdzierając skórę z durnych baranów albo dodrukowując coraz wyższe nominały banknotów. (oczywiście z mądrą miną tłumacząc, że druk coraz wyższych nominałów, to “dla wygody” zawieranych transakcji a nie objaw inflacji)

 5. Aster mówi

  To tylko maseczka.

  To tylko test.

  To tylko aplikacja.

  To tylko bransoletka śledząca.

  To tylko informacje medyczne.

  To tylko po to, abyś mógł podróżować.

  To tylko system rozpoznawania twarzy.

  To tylko dlatego, aby ludzie wiedzieli, że obok ciebie jest bezpiecznie.

  To tylko dlatego, żeby wiedzieć, kogo spotykasz.

  To tylko 1,5 metra.

  To tylko preparat genetyczny

  To tylko szczepionka

  To tylko 0.03ml

  To tylko druga dawka

  To tylko powtórzenie sezonowe dawek..

  To tylko przez dwa tygodnie.

  To tylko kilka miesięcy.

  To tylko do momentu, gdy liczba zakażonych spadnie.

  To tylko po to, aby wykorzystać wykorzystanie szpitali.

  To tylko niepotrzebne firmy.

  To tylko niepotrzebni pracownicy.

  To tylko puby.

  To tylko restauracje.

  To tylko impreza.

  To tylko kościoły.

  To tylko modlitwa.

  To tylko film, który został usunięty.

  To tylko post.

  To tylko e-mail.

  To tylko czujnik IoT.

  To tylko po to, abyś mógł zdobywać prawo jazdy.

  To tylko dlatego, że możesz głosować.

  To tylko przez kilka lat.

  To tylko Twoja wolność, która znika z dnia na dzień, a Ty się do tego przyzwyczajasz

  1. Matka mówi

   To tylko 42 tys. zgonów, największa nadmiarowa ilość zgonów od II wojny. Najważniejsze to sobie “wolności maseczką nie odbierać”, nie?

  2. Arek mówi

   @matka
   Tobie czerwoncu od Zandberga z maska do twarzy, nie widać ryja wiec możesz odgrywać piękność …..,
   Żywy przykład współistnienia z głupota ( liczby nadmiarowych śmierci dopisywane do covid).

  3. Matka mówi

   Aruś, może pohajlować trochę chcesz, jak ostatnio? W temacie Covida już mi się trochę znudziło, jak robisz z siebie idiotę, fajnie by było, jakbyś zmienił temat błaznowania, jeśli dalej chcesz mnie rozśmieszać.

  4. Aster mówi

   A będzie jeszcze więcej. “Szczepienia” zbiorą żniwo.

  5. Matka mówi

   Pani Katarzynka czy inny tutejszy omnibus naliczył już aż 20 zgonów chyba… w korelacji czasowej ze szczepieniem, na zawały np. czy z innych powodów generalnie nie mających ze szczepieniem zapewne (a w części przypadków już zbadanych, na pewno) związku. Oczywiście, fakt śmierci 20 starszych ludzi w ciągu 4 tyg. od ich zaszczepienia (tak się liczy NOP), gdy zaszczepiono już ze 3 mln osób, to prawdziwe “żniwo”, a nie wynikająca z samej statystyki liczba zgonów starszych ludzi w takim okresie, nie?

   W przeciwieństwie do 45 tys. zgonów na Covid (a gdyby liczyć tak, jak liczy ten portal NOP, a więc dodać zgony zarażonych Covid z wpisaną inną przyczyną zgonu – 65 tys.).

   Przestań robić z siebie pajaca.

  6. Leszek mówi

   500 tyś. to jest liczba. 48 tyś. to oscylator zabitych w kolizjach drogowych. W tym, że tu mamy zamkniętą Służbę Zdrowia więc …. co tu dużo mówić.

  7. Matka mówi

   Oscylator to ty masz zamiast mózgu, Leszku. Liczba rocznych ofiar (zabitych) w kolizjach drogowych to ok. 2000 ludzi, a nie 48 tys. I dyskutuj tu z kretynami, zero wiedzy, dane z dupy….

   Idź i powiedz z osobna rodzinie każdego z tych 45 tys. zmarłych, że dopiero 500 tys. to jest liczba. Może w ten sposób coś trafi do pustego łba.

 6. Halina mówi

  Ten nierząd i tak trwoni kasę np. utrzymując i sponsorując gudłajskie interesy. Bardzo dobrze, jeśli odszkodowania z grabieży Polaków trafią do dzielnych Polaków.

 7. Krzysztof mówi

  A efekt będzie taki, że g.no z dziurką dostaną, bo im powiedzą, że się sami zastosowali do nielegalnych obostrzeń XD
  O to chodziło z bezprawnymi rozporządzeniami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.