SKLEP-WPRAWO.PL

Bosak wzywa rząd do ochrony polskich spółek przed przejęciami w dobie kryzysu [WIDEO]

Krzysztof Bosak/ fot. screen
0

W poniedziałek (20.04.2020), podczas konferencji prasowej przed Giełdą Papierów Wartościowych, poseł Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta, wezwał rząd do ochrony polskich spółek przed przejęciami w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią koronawirusa. Podkreślił, że liczące się gospodarczo państwa już podejmują działania na rzecz ochrony swojej własności kapitałowej.

– Niemcy już wdrożyli przepisy, które umożliwiają blokowanie fuzji i przejęć, które mogłyby zagrozić porządkowi. Chodzi o to, że po zaniżonych w kryzysie wycenach, przejęcie przez kapitał chiński, czy kapitał saudyjski strategicznie istotnych spółek niemieckich byłoby możliwe poniżej wartości ich własnego majątku – wskazał Bosak. Podkreślił, że działania ochronne podjęły też Stany Zjednoczone i Japonia.

Poseł Konfederacji przypomniał o wyprzedaży akcji spółek skarbu państwa za czasów Platformy Obywatelskiej. – Wówczas apelowałem o to, żeby odświeżyć listę spółek strategicznych, w przypadku których rząd jest gotów użyć szczególnych narzędzi po to, żeby zablokować ich ewentualne przejęcie. Dziś jest czas, żeby powrócić do dyskusji na ten temat. Oczekujemy, aby rząd zaproponował strategię obrony polskiej własności w sektorze strategicznym – zaapelował Bosak.

– Kapitał ma narodowość i o tym chcemy przypomnieć. A nawet jeśli kapitał nie ma narodowości, to zawsze okazuje się, że za kapitałem stoją bardzo konkretni ludzie i oni maja swoje interesy, mają swoją narodowość, są związani z konkretnymi grupami, z konkretnymi państwami – dodał.

Zapytany dlaczego nie ma maseczki, Krzysztof Bosak odpowiedział, że podporządkowuje się zaleceniom rządu, ale udzielając wywiadu dla prasy robi to w ramach wykonywania obowiązków kandydata na prezydenta. Zapewnił, że po zakończeniu konferencji prasowej założy maseczkę.

Poproszony o komentarz do propozycji szefa Platformy Obywatelskiej Borysława Budki, aby przeprowadzić wybory prezydenckie za rok odparł, że komentowanie propozycji Budki i Gowina to strata czasu, a realnym rozwiązaniem jest propozycja Konfederacji, czyli przesunięcie wyborów na bazie przepisów o stanie nadzwyczajnym.

– Jest to rozwiązanie najprostsze, najbardziej logiczne i najbardziej elastyczne, bo stan nadzwyczajny można przedłużyć o tyle, ile potrzeba. Rozwiązanie nie wymaga nowelizacji konstytucji ani skomplikowanych negocjacji politycznych – powiedział Bosak i ocenił, że obecne negocjacje pomiędzy PiS i PO zaczynają przypominać rozmowy na temat utworzenia wspólnego rządu w 2005 roku. Podkreślił, że są to negocjacje pozorowane mające na celu przerzucanie się odpowiedzialnością i odwracanie uwagi od tego, co istotne, czyli dramatycznej sytuacji gospodarki.

Źródło informacji i cytatów: Facebook

Zobacz tez:

Czy przedsiębiorcy mają pójść do lasu? Bosak o rządowym planie odmrażania gospodarki [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.