Bosak: przejęcie Lotosu przez Orlen to oddanie strategicznej infrastruktury w obce ręce [WIDEO]

Krzysztof Bosak/ fot. screen
17

Podczas piątkowej (17.07.2020) konferencji prasowej poseł Krzysztof Bosak przedstawił stanowisko Konfederacji w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen. Ocenił je jako niekorzystne dla polskich interesów ze względu na warunki wymuszone przez Komisję Europejską, których skutkiem będzie oddanie strategicznej infrastruktury w obce ręce. Poinformował, że Konfederacja będzie domagać się wyjaśnień od premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina.

We wtorek (14.07.2020) Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Lotosu pod następującymi warunkami, które musi spełnić Orlen:

– zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, co da nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie ropy naftowej i benzyny, a jednocześnie zapewni dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej;

– zbycie dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki oraz budowa nowego terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie, który po ukończeniu budowy zostałby przekazany temu operatorowi;

– uwolnienie większości mocy zarezerwowanych przez Lotos w niezależnych magazynach, w tym pojemności zarezerwowanej na największym w Polsce terminalu przywozu paliwa drogą morską;

– zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80 proc. sieci Lotos, oraz zaopatrywanie tych stacji w paliwa silnikowe;

– sprzedaż wynoszącego 50 proc. udziału Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, którą posiada on razem z BP, dalsze prowadzenie dostaw dla tej spółki oraz udzielenie tej spółce dostępu do magazynów w dwóch portach lotniczych w Polsce;

– udostępnienie konkurentom w Czechach rocznie do 80 tys. ton paliwa do silników odrzutowych w drodze otwartej procedury przetargowej;

– zbycie dwóch zakładów produkcyjnych bitumu w Polsce oraz dostarczenie nabywcy rocznie do 500 tys. ton bitumu/pozostałości ciężkich.

– To kuriozalne warunki. Trzeba być oderwanym od rzeczywistości, żeby uznać te warunki za korzystne – ocenił Bosak. – To nie będzie fuzja, ale przejęcie niewielkiej części Lotosu w zamian za wpuszczenie niewiadomych dotychczas graczy zagranicznych na nasz rynek i przekazanie im zmodernizowanych ogromnym wysiłkiem inwestycyjnym Lotosu najatrakcyjniejszych aktywów – podkreślił.

– Połowa mocy produkcyjnej rafinerii Lotosu ma być oddana w obce ręce. Znaczna część infrastruktury krytycznej, infrastruktury przesyłowej ma być oddana do dyspozycji lub pod kontrolę kapitałową zagraniczną. Sieć dystrybucyjna, 80% stacji benzynowych, chociaż to nie stacje są najważniejsze. Najważniejsza jest infrastruktura przesyłowa, najważniejszy jest naftoport, najważniejsze są bramy na polski rynek. Warunki, które podyktowała Komisja Europejska to otworzenie pierwszej istniejącej bramy na polski rynek, czyli naftoportu dla niewiadomego pochodzenia graczy z całego świata. To  oddanie połowy mocy produkcyjnych rafinerii Lotosu we władanie niewiadomego pochodzenia graczy, których musimy wpuścić na polski rynek, który w tej chwili jest de facto kontrolowany przez polski rząd – wyjaśnił poseł Konfederacji.

Bosak wskazał, że chociaż prezes Orlenu zapewnia, iż utworzy wielki państwowy koncern paliwowy, to tak naprawdę będzie musiał wpuścić na polski rynek zagranicznego gracza, który przejmie kluczowe aktywa Lotosu. Ten nowy gracz ma być realną konkurencją dla dotychczasowych dwóch państwowych koncernów. Taki jest cel warunków przedstawionych przez Komisję Europejską.

#Konfederacja w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu! Chrońmy polskie interesy!

#Konfederacja w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu! Chrońmy polskie interesy!

Posted by Konfederacja on Friday, July 17, 2020

Źródło informacji: Facebook, biznesalert.pl

Zobacz też:

„Mosbacher, go home”. Konfederacja domaga się uznania ambasador USA za persona non grata [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Netopelek mówi

  I to ma być Polski rząd ? Czy tam siedzą idioci bez podstaw wykształcenia, ekonomii, bezpieczeństwa strategicznego państwa ? Jeśli tak to wszystkich won. Jeśli jednak robią to z pełną świadomością to stryczek albo lepiej gilotyna i to publicznie.
  To co przeczytałem powyżej to po prostu zdrada żywotnych interesów Polski. Wiadomo kto pociąga za sznurki w eurosodomii.

  Obywatel morawiecki junior to chyba w rzeczywistości żydowiecki. Czy komuś udało się znaleźć linię tej rodziny od Matki mateuszka ?

  1. nsb mówi

   Zobacz zyciorys Obajtka, gostek nie ma pojęcia o niczym . Sprzedaz plynu dezynfekujacego za 95zl ( koszty produkcji i opakowania to max 7zl) tlumaczyl, wojt z Pcimia tlumaczyl, ze uczyli sie jak produkowac. Napomne tylko, ze przepis funkcjonowal w sieci do zrobienia w domu. Co do zatrudnionych w Orlenie, oprocz polowy Pcimia pracuje tam teraz maz Emilewicz , politolog z wyksztalcenia zajmuje sie ryzykiem regulacyjnym na rynku chemicznym. Dziwi kogos, ze ci idioci lykneli te warunki

  2. Krzesimir mówi

   Morawiecki to agent, tylko jaka cząstka jest niemiecka, jaka żydowska, jaka chazarska a jaka w końcu ukraińska? Przecież to przejęcie Lotosu, PGNiG przez Orlen to jest katastrofa. Co on robi z resztkami naszego przemysłu? Dla kogo służy?

  3. lol mówi

   ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości dla kogo gra pis? podpowiem: dla tych samych co peło

 3. ikss67 mówi

  Może należy zorganizować demonstrację. To jest właśnie przykład syjonistycznego PiSu. To jest tak naprawdę banda syjonistów, która kombinuje jak okrasć Polskę i Polaków udając dobrych wujków. Bosak ma rację to nawet nie jest oderwane od rzeczywistości, bo to rzeczywistość. To jest bardziej próba wyłudzenia na ogromną skalę i powinna zająć się tym natychmiast prokuratura. Bo jaki sens ma przejmowanie kawałka firmy? Rzaden. Tak więc nie chodzi o przejęcie Lotosu, tylko jego sprzedaż pod przykrywką fuzji dla ciemniaków. To jest mówiąc w prost próba oszustwa wyłudzenia majątku o z nacznej wartości, bo przecież wszystko będzie ustawione przez balcerków figielmanów i innej maści dobrych wujków z myckami na łbach.

 4. piotr mówi

  „Na polecenie Agaty Dudy stłoczyli dzieci w stołówce”. Sprawie przyjrzy się sąd.

 5. piotr mówi

  Polecamy: Ambasador Baliński: Polska już spłaca roszczenia ws. 447? O Czaputowiczu, MSZ i Hongkongu!

 6. piotr mówi

  Sejm: PIS rozpoczyna wdrażanie 447 – dokumenty, Druk 420

 7. W K mówi

  Jest duże prawdopodobieństwo, że do Polski wejdzie silna konkurencja i za kilka lat Orlen się zadłuży, a za następnych kilka upadnie. Wtedy budżetówka w Polsce może mieć poważny problem.

 8. anonim mówi

  Tylko idiota albo zdrajca sprzedaje narodowe klejnoty hohsztaplerom z międzynarodówki.

 9. PiotrG mówi

  no to mieli pawlakow i tuskow ktorzy ruskim dawali a teraz mamy sosinke ktory z Polski robi dupodajke

 10. marju73 mówi

  Józef Białek.
  „Czas niewolników”
  „Czas spekulantów”
  Nie dzieje się nic nowego.

 11. rebih mówi

  Brzmi bardzo groźnie. To trzecue takie posunięcie rzddu w istatnich miesiącach. Pierwszym była zgoda na likwidację energetyki i górnictwa węglowego oraz zakup za granicą nowych elektrowni, drugim przyłączenie się do koronawirusiwej hucpy i spowodowanie strat gospodarczych na niewyobrażalną wcześniej sjalę. Teraz to.

 12. Roman mówi

  Ten rząd to zdrajcy i kłamcy PiS to jest to samo zło co PO ale Polaków ponad 50 procent interesuje 500 złoty ale już niedługo

  1. Zbyszek mówi

   Zapomniano, ze wymieniono kierownictwo Lotosu a poprzedniemu szefowi za wypowiedzi w mediach grozono zarzutami prokuratorskimi – uwaga: za niegospodarnosc ?!!.

   Generalnie Orlen prywatny nie inwestuje a PIS obiecal 9 mln emerytow i rencistow, ze aktywami panstwowych firm wzmocni fundusze emerytalne i renty beda odpowiednie do rozwoju kosztow zwanych rozwojem Polski w ramach grabiezy przez UE.

   Prywatny Orlen oparty na beznadziejnych jakosciowo dostawach z sowieckiej, agresywnej Rosji jest juz w upadku z powodu braku inwestorow.

   Lotos, jako panstwowy nie mialby problemu z zabroniona „pomoca publiczna” dla prywatnych firm, ktore zniewolonej Polsce narzuca UE.

 13. Zbigniew mówi

  Znowu w redakcji gina moje listy?

  Moja reakcja jest oczywista – pokazujecie kim jestescie naprawde, dlatego oprocz slow nie macie zadnych incjatyw.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.