„Bezkarność+” w nowej odsłonie. Posłowie PiS złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny/ fot. Wikipedia
10

Przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy „Bezkarność+”, likwidującej odpowiedzialność karną funkcjonariuszy publicznych nadużywających władzy w ramach tzw. walki z Covid-19, został wycofany z Sejmu w połowie września po sprzeciwie Solidarnej Polski. Bez wsparcia partii Zbigniewa Ziobry projekt nie ma szans w parlamencie. Ale jak nie kijem go, to pałką. PiS chce zapewnić bezkarność łamiącym prawo funkcjonariuszom publicznym poprzez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

W połowie października posłowie PiS złożyli wniosek do TK (sygn. K 23/20), w którym wnoszą o zbadanie zgodności z Konstytucją RP art. 231 par. 1 i 3 Kodeksu karnego (nadużycie władzy na szkodę interesu publicznego lub prywatnego) oraz art. 296 par. 1, 1a, 3 i 4 Kodeksu karnego (nadużycie zaufania i wyrządzenie szkody majątkowej). Powołując się na art. 38 (Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia) oraz art. 68 (Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska) posłowie PiS wnoszą o zbadanie, czy przepisy przewidujące odpowiedzialność karną funkcjonariuszy publicznych za zachowanie mające na celu ochronę życia lub zdrowia publicznego są zgodne z konstytucją.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wymóg zapewnienia sprawiedliwości proceduralnej oznacza obowiązek takiego ukształtowania przepisów normujących kwestię odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych i członków zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa, aby umożliwić im powołanie się na okoliczność ochrony życia i zdrowia publicznego, jako na okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną – napisano w uzasadnieniu.

Według wnioskodawców funkcjonariusz publiczny nie powinien być (…) stawiany w sytuacji, w której jego zachowanie uzasadnione ochroną interesu publicznego powiązanego ze sferą szczególnie istotnych wartości (w tym przede wszystkim życia i zdrowia publicznego), może narażać go na odpowiedzialność karną ze względu na skutek występujący w zasobie dóbr o mniejszej wartości.

Jak informuje Gazeta Prawna, politycy Solidarnej Polski są zaskoczeni tym wnioskiem.  – Nie ma zgody na bezkarność urzędniczą. Może jest szansa na wypracowanie jakiegoś kontratypu w kontekście COVID-19, ale nie tak szerokiego, jak proponowany do tej pory – mówi jeden z rozmówców GP.

Politycy PiS doskonale zdają sobie sprawę, że łamią prawo pod pretekstem walki z Covid-19. Zakup bezużytecznych maseczek od instruktora narciarstwa, zakup nieistniejących respiratorów od handlarza bronią, 70 milionów złotych wyrzuconych na druk kart do wyborów prezydenckich, które najpierw miały być przeprowadzone niezgodnie z prawem (czyli z pominięciem PKW), a później zostały odwołane „bez żadnego trybu”. Bezprawne rozporządzenia Rady Ministrów wprowadzające restrykcje epidemiczne bez umocowania w ustawie. Nic dziwnego, że premier Morawiecki i jego ministrowie szukają dupochronu na wypadek, gdyby jednak trafili przed sąd za swoje wyczyny.

Źródło informacji: Rzeczpospolita, Gazeta Prawna

Zobacz też:

Katarzyna TS: Jak zostałam „wrogiem ludu”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Stanislaw mówi

  Oczywiscie ze pani ,,Wolfgangowa,, powie ze wykonano wszystko zgodnie z,, prawem,,

 2. Zbigniew mówi

  Chyba im nie chodzi o „przekrety z powodu Covid” ale o zmaskowanie wiekszych przekretow za pomoca restrykcji niby z powodu covid”. np likwidacja Lotosu i rozgrabienie jego mjatku – pozostanie tylko prywatna czesc.

  Naprawde maja co ukrywac powodujac nastepne straty.

 3. wilk mówi

  WSZYSTKICH ALE TO WSZYSTKICH NACZELE Z KACZYNSKIM,I PSEUDO OPOZYCJA BO TO WOLA O POMSTE DO NIEBA,I ZJEDNOCZMY SIE WSZYSCY I RUSZMY POD BELWEDER ZEBY TA BANDE JUZ NIE WIADOMO JAK ICH NAZWAC,KTORA ZERUJE NA NASZYCH PODATKACH WYKURZYC Z TEGO SEJMU,BO INACZEJ ONI NAZ DOSLOWNIE I W PRZENOSNI WYKONCZA

  1. Piotr mówi

   SZOK! Będą nowe obostrzenia? Premier Morawiecki: Jeśli będą potrzebne, za dwa, trzy dni je ogłosimy.

 4. zyd z konfederacji mówi

  Liga Polskich Rodzin-od 5 maja 2006
  do 13 sierpnia 2007 Koalicja PiS Samoobrona
  Krzysztof Bosak-3 czerwca 2008 zrezygnował z członkostwa w partii.
  Robert Winnicki
  wnioski tumanom z konfederacji pozostawiam do wyciagniecia,a ze jestescie malo spostrzegawczy to bosak juz rzadzil!!
  nie zaklamuj holoto belkotu o nierzadzeniu.

  POzdrowcie Konfederaci ZeteMPowca 🕎 Mikke.

  1. Shadow mówi

   Hołotę, parchu poszukaj w swoim najbliższym otoczeniu. Jesteś płatnym trollem, łasym na judaszowe srebrniki.

  2. Andaluzja mówi

   łasym jak Korwin. a to źle się dorabiać? c o będziecie za to mordować?

  3. zyd z konfederacji mówi

   Poniewaz wyjecie jak wyjce,ze MY JESZCZE NIE RZADZILIM!!! jak to lewacki motlochu jak to jest?

  4. Jaca mówi

   Lewacki motłoch to jest wasz wspaniały pis (tfu), który kreuje się dla zamydlenia oczu na partię prawicowa. Szkodniki i niszczyciele jedne doprowadzają Polskę do ruiny zadluzajac ją na niebotyczne sumy. Hańba im po wsze czasy. Ludzie bez honoru, nawet dobrego imienia Polski nie potrafią bronić na arenie miedzynarodowej i prowadzić mądrej polityki zagranicznej.

 5. Alicja mówi

  To prawda ale kochani weźcie też pod uwagę i to a trochę wiem ntt, że za komuny werbowano wielu alumnów i kleryków przez SB. To nigdy nie było, nie JEST i nie będzie zlustrowane a teraz to wychodzi a poza tym odpowiedzialność służb jakichkolwiek mundurowych zmieniła się od czasów komuny przynajmniej w ten sposób że w regulaminie JEST zapis o możliwości odmowy z powodu sumienia rozkazów więc każdy ma sumienie chyba że zagłuszone wiadomo przez kogo..przez wroga naszych dusz, a czas oddzielenia ziarna od plew właśnie się zaczął i TRZEBA za wszystkich się modlić i..ofiarowywać nawet bo coraz więcej JEST zła a ofiar niewiele, więc i za służby zdrowia i mundurowych a zgadza się zwłaszcza za kapłanów i za nas wszystkich konieczna jest modlitwa, przebaczenie ale też interwencje gdzie JEST krzywda i łamie się konstytucyjne prawa czy też prawo międzynarodowe czy człowieka. Nie można być biernym i obojętnym bo gdy tak będzie do czego znów dojdzie?😥Postawy tych współbraci co donieśli to już w ogóle nie pojmuję bo przypomina to..faryzeuszy i Judasza. Sory że mocno, ale historia się powtarza do..Sądu Ostatecznego i przyjścia Pana Jezusa Chrystusa w Chwale tym razem..i co wtedy Mu odpowiedzą? Brak słów po prostu, bo nie my będziemy sędziami a sami się osądzą wszyscy i ze wstydu przed obliczem Boga zamilkną ale już na wieki. Jeszcze więc czas miłosierdzia przez również Maryję i Świętych ale to obowiązek upomnieć, modlić się i pomagać bo niektórzy mają szansę😥🤔🙇‍♀️🙏wciąż jeszcze❤

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.