Bezczelność! Ukraiński MSZ zarzuca Polsce „jednostronną i upolitycznioną ocenę tragedii wołyńskiej”

Kadr z filmu "Wołyń"
4

W związku z obchodami 76. rocznicy Krwawej Niedzieli, czyli apogeum ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło na swojej stronie internetowej oświadczenie dotyczące „tragedii wołyńskiej”. Ukraińcy zarzucają polskim politykom „jednostronną i upolitycznioną ocenę tragicznych wydarzeń z lat 1943-1944” oraz deklarują, że nie mogą się z tym zgodzić.

„W tych dniach wspominamy jedne z najtragiczniejszych stron wspólnej ukraińsko-polskiej historii. Jesteśmy przekonani, że każde życie jest bezcenne. Dlatego czcimy pamięć wszystkich, którzy zginęli w wyniku Wołyńskiej Tragedii” – pisze MSZ Ukrainy. Ministerstwo „jednoznacznie i zdecydowanie potępia” zbrodnie przeciwko ludności cywilnej, wymieniając „Ukraińców, Polaków, Żydów, Czechów” – w tej właśnie kolejności.

„Prawda o ówczesnych wydarzeniach musi zostać ustalona na podstawie wiarygodnych materiałów archiwalnych” – czytamy w oświadczeniu. Podkreślono w nim, że „próby manipulowania tragiczną historią, jej jednostronne traktowanie i wykorzystywanie do celów politycznych są niedopuszczalne”, ponieważ „to tylko rozpala negatywne emocje między Ukraińcami i Polakami i nie sprzyja wyjaśnieniu prawdy”. Ukraiński MSZ wyraża też nadzieję na szybkie wznowienie dialogu między historykami i ekspertami z obu krajów oraz na zbadanie i przeanalizowanie „wszystkich spornych momentów (…) w duchu porozumienia, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności za przyszłe relacje” polsko-ukraińskie.

Mój komentarz: Ukraińcy wymordowali – według różnych szacunków – od 60 do 200 tys. Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Mordowali w sposób bestialski. Mordowali mężczyzn, kobiety i dzieci. Pastwili się nad ofiarami w sposób, który jeży włos na głowie. Mordowali w imię „Ukrainy czystej jak szklanka wody”. Mordowali w domach, na polach, w kościołach. Mordowali swoich sąsiadów, którzy zawinili tylko tym, że byli Polakami. Dziś Ukraina stawia pomniki zbrodniarzom i czci ich pamięć, a Polaków oskarża o „upolitycznianie tragedii wołyńskiej”.

Mamy do czynienia z bezczelnością przekraczającą granice wyobraźni. Mamy też do czynienia z mentalnością rezunów, którzy wielokrotnie pokazali, na co ich stać. Rzeź w latach 1943-1944 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej nie jest pierwszym wyczynem Ukraińców w historii. To samo działo się podczas powstań kozackich. To samo miało miejsce w latach 1917-1919. Okrucieństwo i bestialstwo jest elementem mentalności ukraińskiej. Opowiada o tym dr Lucyna Kulińska w filmie, który znajdziecie poniżej. Polecam.

Źródło informacji i cytatów: kresy.pl

Dr Kulińska: Polska powinna żądać odszkodowania od Ukrainy za ludobójstwo na Kresach [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  Już pisałem, że Polacy są dziwni. Dziwni, bo zapominają zbyt szybko i zbyt łatwo wybaczają.
  Efekt? Jaki jest – każdy widzi. Niemcy bezczelnie kpią sobie z Polskiej tragedii, pewni swego bo cóż to jest takiego najechać jakiś kraj, zamienić w zgliszcza 38% jego majątku trwałego i wywieźć wszystko to, co miało jakąś wartość i dało się ruszyć. Zagrabić 516 000 dzieł sztuki o trudnej do oszacowania wartości. zamienić w gruzowiska większe miasta a samą stolicę pozbawić 85% substancji miejskiej, 90% przemysłu, 72% zabudowy mieszkalnej, 90% dóbr kultury narodowej i zabytków, 700 000 ofiar śmiertelnych (co stanowiło łączne straty wojenne w ludziach Wielkiej Brytanii i USA).
  W końcu cóż to takiego zamordować dwudziestu dwóch na każdą setkę Polaków? Przecież to „tylko”…. Polacy…
  Podobnie z Ukrainą znów plującą Polakom w twarz, przy głupkowatych uśmiechach polskich dygnitarzy! Z Ukrainą czczącą pamięć najgorszych w historii ludzkości bydlaków i tchórzy mocnych wobec bezbronnych, wobec kobiet i dzieci.
  Polskie rządy udając, że niczego nie widzą wspomagają odrodzenie się bestii, która już teraz, będąc słabą odgraża się i wysuwa żądania. Polskie rządy tolerują wystąpienia ukraińskich nacjonalistów na terenie Rzeczpospolitej, pomagają ukraińskim „studentom”, pozwalają na organizowanie ukraińskiego szkolnictwa na terenie Polski!
  Głupota? Nieodpowiedzialność? Sabotaż? Jak to nazwać?
  Tak, Polacy są dziwni. Bardzo dziwni, bo rezygnują z rewanżu. Rezygnują z zadośćuczynienia. Rezygnują nawet z ocalenia pamięci o pomordowanych rodakach!
  Gdyby nie nieliczni szlachetni ludzie, w „Warszawce” najchętniej zapomniano by o wszystkim i wszystkich dla dobrego interesu, dla garści srebrników na niejawnym koncie.

  1. Adam mówi

   W pełni popieram. Szkoda że nie ma możliwości oceniania komentarzy. Łapa w górę się należy!

 2. Jurek Ogórek mówi

  Kiedyś Rzeczpospolita została praktycznie przepita, a teraz z powodu najnormalniejszego lenistwa, ignorancji i egoizmu staczamy się w ponowny niebyt. Niedobrze się dzieje i chwała tym, którzy nie ulegają i nie poddają się tej cywilizacyjnej poprawności ,maja siłę i odwagę głosić prawdę. Oby wspierających takie działania było coraz więcej !! Obyśmy nie dali się zastraszyć i zepchnąć na margines !!!

 3. Tomasz mówi

  Postawa i wymaganie MSZ Ukraińskiego są parodią kiną z Polski i z naszej tragedii na Polskiej ziemi. To czego oni wymagają nie mieści się w głowie. Oby nigdy nie weszli do UE oraz NATO bo nic dobrego z tego nie wyniknie. A polski Rząd zamiast domagać się prawdy to świadczy jeszcze bezzwrotną pomoc w postaci poparcia na świecie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Secured By miniOrange