W Berlinie powstaje „House of One”, czyli kościół, synagoga i meczet pod jednym dachem

projekt House of One/ fot. youtube
13

Chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi mają się modlić pod jednym dachem. W centrum Berlina powstaje „House of One”, który ma pełnić rolę wspólnego domu dla trzech religii. Budynek powstaje w centrum Berlina na Petriplatz wykorzystywanym ostatnio jako parking. Przed 700 laty odprawiali w tym miejscu nabożeństwa chrześcijanie. Stał tam kościół gotycki, później neobarokowy, wreszcie neogotycki zbombardowany w czasie II wojny światowej i w końcu zburzony za czasów NRD. „House of One“ ma powstać na fundamentach tego ostatniego kościoła.

Projekt zainicjowały i przejęły nad nim pieczę: berlińska gmina żydowska, szkoła rabinacka Abraham-Geiger-Kolleg, muzułmańskie Forum Dialogu Interkulturowego i berlińska parafia ewangelicka St. Petri i St. Marien. „House of One” ma kosztować 43 mln euro i ma być sfinansowany z darów.

– Nie chcemy wybudować po prostu świątyni – mówi pastor Gregor Hohberg. – Miasto zmieniło się. Żyją tu ludzie najróżniejszych wyznań i chcemy dać im miejsce, w którym będą mogli się do siebie zbliżyć – dodaje.

– Nie szukamy żadnej nowej religii, nie mamy też zamiaru mieszać naszych tożsamości – mówi imam Kadir Sanci. Duchownym marzy się miejsce, w którym, jak mówi rabin Tovia Ben Chorin, będzie można poznać wszystkie trzy religie, ale bez misjonarstwa. Ma to być miejsce na dyskusje, również krytyczne.

Projekt przewiduje 32-metrową wieżę i leżącą poniżej część w kształcie sześcianu. Każda z religii ma swoje pomieszczenie: jak każe zwyczaj dwukondygnacyjne w synagodze i meczecie, jednokondygnacyjne w kościele. Na modlitwy mają być zapraszani zawsze wyznawcy także innych religii.

Źródło: dw.com

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Głupi Dzban mówi

  Nie widzę co mogłoby się nie udać 😀

 2. goj mówi

  Panie Szatan, nieźle żeś to pan wymyślił 😀

 3. Teresa mówi

  Czy to już NWO?jedna świątynia,jedna wiara,wystarczy tylko wspólnego boga wprowadzić,Lucka i wszystko gra

 4. Robert mówi

  Religia bahaistyczna,jakieś japońskie brednie sprzed kilkudziesięciu lat,tzw.Niemcy w nurcie rozwadniania germani,przyjmują wszelkie barwy świata,teraz budują świątynię.Widziałem coś takiego w okolicach Chicago,bodaj we wiosce nad jeziorem Michigan(w tej wiosce i jej podobnych same podatki od gruntu to już w setkach tysięcy dolarów),wioska o nazwie Wilmette,dom modlitwy,te czary to bodaj już lata 50te 20wieku,judaizm,buddyzm,islam,chrześcijanie,Indianie,wszystko pod jedną kopułą,jednym dachem,jednym parasolem,trzymanym przez jednego boga,kontrolującego wiernych technologią Remote Neural Monitoring.Teraz Angela stawia kolejny pomnik masonerii

 5. Robert mówi

  Ale jaja,teraz to zobaczyłem.Nie wiem skąd to zdjęcie,kto to posklejał, czy tak wygląda projekt,ale wierchuszka to te piętra z WTC,co se je wyburzyli na początku nowej drogi

  1. sten mówi

   to taki rebus , architektoniczna podpowiedź gra w skojarzenia, naprowadzająca ,,inżynierów ,,co należy z tym …zrobić

 6. Robert mówi

  Masonskie nie Japońskie,do pierwszego komentarza

 7. Wikary mówi

  Niech tam jeszcze zrobią miejsce na zwierzęta domowe, choćby koty i psy.
  A czy będą też mogli tam wchodzić żydzi podobni do małp? Tacy którzy natchnęli Darwina?

 8. Jarek mówi

  to ja w wolnym czasie postawię w ogrodzie słowiańską Gontynę

 9. Constancja mówi

  Celem ekumenizmu jest akceptacja doktryny lucyferianskiej.
  Lucyfer, ktory nie byl wierny samemu Bogu, ktorego widzial i znal, ma byc wierny czlowiekowi, ktory zyje krotko i jest niedoskonaly? Jak naiwnym trzeba byc aby w niego uwierzyc. Mozna uwierzyc w Chrystusa, ktory oddal zycie dla nas, ale szczytem zacofania i zwyklej glupoty jest wierzyc w te ekumeniczne bzdury.
  Ten budynek to jest grob czlowieka, bez nadziei na zmartychwstanie!

 10. Spostrzegawczy mówi

  Dobrze, że choć w tym projekcie nie maczali rąk judeochrześcijańscy moderniści.

 11. Piotr mówi

  ł. Katarzyna Emmerich prorokowała:
  Miałam inną wizję wielkiego ucisku. Wydaje mi się, że zażądano koncesji od duchowieństwa, która nie mogła być przyznana (być może zmuszając ich by udzielać Komunii św rozwiedzionym/w kolejnych związkach małżeńskich i błogosławieństwa związków homoseksualnych) … To tak, jakby ludzie dzielili się na dwa obozy …

  Widziałam również związek pomiędzy DWOMA PAPIEŻAMI … Widziałem, jak zgubne (szkodliwe) byłyby konsekwencje tego fałszywego kościoła … Widziałam, jak Kościół Piotra został podważony przez plan utworzony przez tajną sektę … Budowali duży, pojedynczy , ekstrawagancki kościół, który miał objąć wszystkie wyznania na równych prawach: ewangelików, katolików i wszystkie wyznania, prawdziwą bezbożą komunię z jednym pasterzem i jedną owczarnią … Widziałam fatalne konsekwencje tego fałszywego kościoła: widziałam jego wzrost; Widziałam heretyków wszelkiego rodzaju …
  Kiedy (prawdziwy) Kościół był w większości zniszczony, kiedy pozostał tylko sanktuarium i ołtarz, widziałam niszczycieli wchodzących z Bestią (Antychrystem) do Kościoła … Widzę Ojca Świętego w wielkim bólu. Mieszka w innym pałacu niż kiedyś … Widziałam dziwny kościół budowany przeciwko wszelkiej regule … nowy heterodoxyczny (niezgodny z przyjętymi normami i ortodoksyjnymi przekonaniami – przyp. tłum.) Kościół Rzymu … Wszystko zostało zrobione zgodnie z ludzkim rozumem. Widziałem wszelkiego rodzaju ludzi, rzeczy, doktryny i opinie. Było tam coś z dumny, arogancji i brutalności i wyglądało na to, że osiągnęli sukces ….(Prawdziwy) Kościół został całkowicie odizolowany i jakby całkowicie opuszczony. Wydaje się, że każdy ucieka. Wszędzie widzę wielkie cierpienie, nienawiść, zdrady, urazy, pomieszanie i zupełną ślepotę. O mieście! O mieście! Co tobie grozi? Nadchodzi burza, należy być czujnym!

 12. Witold mówi

  To nie jest naturalne…jest rozum …a brak miłości. ..Bóg jest jednak MIŁOŚCIĄ. ..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.