Berlin: Zamordowana w Auschwitz Polka przedstawiona jako ofiara Shoah

Czesia Kwoka jako ofiara Shoah/ fot. twitter
3

– W samym sercu Berlina polska dziewczynka Czesia Kwoka zamordowana w Auschwitz została przedstawiona jako ofiara Shoah. W domyśle Żydówka. Bardzo to przykre – informuje na Twitterze dziennikarz Cezary Gmyz.

Czy wykorzystanie zdjęcia polskiej dziewczynki jako ilustracji do festiwalu filmów o zagładzie Żydów to niedopatrzenie? A może niewiedza? O nie! Takich rzeczy nie robi się przez przypadek. To jest bardzo przemyślana taktyka. Chodzi o to, żeby przekonać światową opinię publiczną, iż podczas II wojny światowej na terenie okupowanej Polski ginęli wyłącznie Żydzi. Polacy mają być postrzegani jako sprawcy, czyli nie mogą być ofiarami.

Czesia Kwoka to ofiara akcji wysiedleńczej i pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez Niemców na Zamojszczyźnie w okresie od listopada 1942 do sierpnia 1943. 13 grudnia 1942 roku Czesia trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau razem z matką, Katarzyną Kwoką, pierwszym transportem z obozu przejściowego w Zamościu. Czesia została zabita zastrzykiem fenolu 12 marca 1943 roku. Miała 14 lat.

Czesia Kwoka - zdjęcie wykonane przez fotografa obozowego Wilhelma Brasse
Czesia Kwoka – zdjęcie wykonane przez fotografa obozowego Wilhelma Brasse

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Polacy przepraszają za Zawiszę Czarnego

 

Kup książki

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. michu mówi

    Ważne jest czyja narracja idzie w świat. To co tu piszemy, czy sprostowania na innych portalach, dla opinii światowej mają raczej nikłe znaczenie. ;).

  2. MSW mówi

    Termin shoah jest stosowniejszy do określenia masowego ludobójstwa zmierzającego do całkowitej zagłady ale nie w obrębie tylko żydowskiego narodu. Myślę, że Shoah to po prostu ludobójstwo narodów w obozach koncentracyjnych. Nie każdy Żyd jest antypolonusem czy syjonistą. Są Żydzi, którzy wiedzą, że marksistowski narodowy-socjalizm, czyli nazizm w równej mierze chciał doprowadzić do zniszczenia Słowian (w tym Polaków) czy Cyganów… a także homoseksualistów, chorych psychicznie, niedołężnych… To też jest Shoah. Polskim Shoah jest Katyń.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.