Benzyna nawet po 8 zł za litr?! Skutki unijnego „Zielonego Ładu”

Fot. pixabay.com
10

Nowa dyrektywa energetyczna przyniesie od 2023 roku drastyczne podwyżki cen paliw i węgla. Polska nie ma planu łagodzenia skutków tej rewolucji – pisze „Rzeczpospolita”. Podwyżka cen paliwa i węgla wiąże się z unijnym pakietem klimatycznym.

14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych składających się na największą w historii Unii Europejskiej reformę klimatyczno-energetyczną, zwaną „Zielonym Ładem”. Już w 2018 roku na portalu wPrawo.pl informowaliśmy, że jeśli pakiet zostanie przyjęty, to ceny energii będą drastycznie rosły.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Propozycje rozwiązań prawnych mają na celu dostosowanie unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o co najmniej 55 procent netto w porównaniu z poziomami z 1990 roku. W oświadczeniu Komisja Europejska zaznaczyła, że „osiągnięcie tych redukcji emisji w następnej dekadzie ma kluczowe znaczenie dla Europy, która do 2050 roku stanie się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu i urzeczywistni Europejski Zielony Ład” – czytamy na portalu RMF FM.

W „Rzeczpospolitej” czytamy, że w związku likwidacją ulg, co zakłada unijny pakiet, realna stawka akcyzy na benzynę może wzrosnąć nawet dwukrotnie (…). Dziś wynosi ona 1514 zł za 1000 litrów. W efekcie, jako że akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania VAT, cena detaliczna benzyny mogłaby osiągnąć nawet 8 zł za litr.

„Rzepa” wskazuje, że miesiąc temu przesłała zapytanie do Ministerstwa Finansów, jakie resort ma rozwiązania na walkę z podwyżkami. Do dzisiaj nie otrzymano odpowiedzi.

Przypomnijmy, że propozycje klimatyczne Brukseli obejmują m.in.: zastosowanie handlu emisjami gazów cieplarnianych w nowych sektorach i zaostrzenie już istniejącego unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji; zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej; szybsze wprowadzenie niskoemisyjnych środków transportu oraz infrastruktury i paliw, które je wspierają; dostosowanie polityki podatkowej do celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Źródło infowmacji: RMF FM, Rzeczpospolita

Przeczytaj także:

Ceny energii będą rosły. Rządowy plan ratunkowy to pudrowanie trupa

Morawiecki zgodził się na kolejny etap zielonej rewolucji. Redukcja emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 roku

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbigniew mówi

  Technik z aspiracjami i uprawnieniami inzyniera z Bialorusi jedzie do Schanghaju i chce zarabiac tak jak oni po 10 tys $ i nie przepracowywac sie, ale pracowal tylko w fabryce walonkow i kufajek do zbierania kartofli a hobby odziedziczone po wujku to przetwarzanie ziemniakow na paliwa ekologiczne.

  Pytanie, ile zarobi w 3 pokoleniu?

  Po co jechac do gdzies tam, jezeli w Polsce mozna zarobic na Zielonej Reworuchawce?

  https://www.youtube.com/watch?v=MDSuZpJGd7E

  https://www.youtube.com/watch?v=NM7FxnJHndI

  https://www.youtube.com/watch?v=NM7FxnJHndI

  itd.

  Ale dlaczego sprzedali zasoby wegla koksujacego to ja nie panimaju

 2. Zbigniew mówi

  Co ma wspolnego cena benzyny z wentylacja?

  Trudne no nie?

 3. Wstrząśnięty nie zmieszany mówi

  Co oni bredzą – „pierwszym kontynentem neutralnym ” – powierzchnia UE to mniej niż połowa Europy, i ta większa część ma raczej te obłąkane pomysły w pupie 🙂

 4. Hejsjs mówi

  Dziękujemy nie-rządowi PIS i PO, mają wpływ na to co się dzieje w naszym kraju,

 5. Analityk mówi

  To może ja odpowiem w sprawie Nowego Ładu…powiązanego z Zielonym Ładem. Bo Bruksela wstrzyma środki z Funduszu Odbudowy. Dla patologicznego łgarza dzień bez nowych bredni to dzień stracony. Cała Polska w dostatku? To jest utopia, miraż. Nigdy w historii nie udało się tego zrobić i zawsze były dysproporcje. To wskazuje jak katastrofalny w skutkach będzie ten komunistyczny program. On Pinokio od dawna sprzedaje gruszki z wierzby. Dorżnęli gospodarkę, z czego będą spłacane kredyty, które i tak w olbrzymiej części zostaną zmarnowane. Nowy Ład to nędza na pokolenia za którą zapłacimy. Premier jest w dobrej formie. Wakacyjna edycja „Bajek z mchu i paproci” ruszyła pełna parą. Rozwiązania Polskiego Ładu najbardziej przypominają plany sprzed prawie 100 lat w Rosji Sowieckiej. Ręcznie sterowana gospodarka, centralizm państwowy no i oczywiście powszechna szczęśliwość nie zapominając o wielkich budowach socjalizmu – najczęściej bezsensowne. Ten powrót PiS-u do słusznych komunistycznych zasad jest godny podziwu. Dziwi ta obojętność i sceptycyzm ludzi, którzy traktują go jako zwykłe p…lenie. Wczoraj już doświadczyłem nowego ładu…6,15 za litr benzyny…A ma być i po 8 zł..Czy ktoś się zastanawiał jak już drogi jest chleb w przeliczeniu na kilogram?

 6. Flex mówi

  Wczoraj pośmiałem się oglądając na YT fragmenty PKF z lat 60-70 i DTV z lat 80 tych. Premier Messner doglądający kampanii żniwnej, Min. Lesz sprawdzający braki zaopatrzeniowe w handlu. Walka milicji z bimbrownikami, walka z brakoróbstwem i niską jakością. Porozumienie Min. Handlu z Min. Przemysłu o zwrotach przez handel do producentów towarówzłej jakości. Z postępującą centralizacją jesteśmy na na najlepszej drodze powrotu tych czasów. Tylko wyp. od władzy socjalizujących, budżetowych darmozjadów tkwiących mentalnie w PRL może to szaleństwo zatrzymać!

 7. W K mówi

  @Wstrząśnięty Tak, ta propaganda UE jest zabawna.

 8. Misiek13 mówi

  Plan jest taki ze kiedy juz sie wszystko to wtedy Niemcy,Francia i Rosia,wkrocza do dziela i te te kraje beda calkowitym okupantem i to oni beda ustalac ceny.

 9. Zbigniew mówi

  Tusk blokowal wszystkie rozsadne technologie korzystania z Zielonej Energii a teraz przyjezdza do nas i bedzie wprowadzal Zielona Rewolucje.

  Przypomina tp bolszewikow: wprowadzali terror, likwidowali wszystko i dziesiatki mln ludzi a glosili rewolucje w obronie ludzi.

  Wlasnie w osobie Tuska widac najlepiej falsz tej rewolucji: nasze koszty sa ich zyskami.

  „Ich” – a kogo reprezentuje Oscar, swojego dziadka?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.