Będziemy płacić pół miliona euro dziennie! Rząd ugina się pod dyktatem UE ws. kopalni Turów

elektrownia Turów/ fot. Wikipedia
12
SKLEP-WPRAWO.PL

Kiedy otrzymamy od Komisji Europejskiej wezwanie do zapłaty, będziemy realizowali zapłatę w najdalszym możliwym terminie – w poniedziałek (11.10.2021) w dogrywce „Gościa Wydarzeń” w Interii
powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Oznacza to, że Polska ugnie się pod dyktatem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Pół miliona euro dziennie

20 września 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Trybunału, kara ma być płacona począwszy od dnia doręczenia niniejszego postanowienia aż do chwili, w której wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 roku. Postanowienie wydała wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta.

Czesi przeciw Polsce

Na początku marca 2021 roku Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów. Komisja Europejska jest stroną czeskiego pozwu przeciw Polsce. Czesi utrzymują, że działalność kopalni Turów ma negatywny wpływ na poziom wód podziemnych i może zagrozić zaopatrzeniu w wodę pitną społeczności zależnych od dotkniętych tym zjawiskiem części wód.

Kopalnia będzie działać

Rzecznik rządu zaznaczył, że Polska będzie realizować zapłaty, a kopalnia nadal będzie działać, bo w przeciwnym razie „miliony osób nie będą miały prądu”.
Koszt, który wynosi tę zasądzoną karę jest niewielki w stosunku do tej gwarancji bezpieczeństwa – podkreśli rzecznik rządu.

Taką obietnicę złożono 20.09.2021 i najwyraźniej rząd nie zamierza z niej się wycofać. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała oświadczenie, w którym stwierdzono, że kopalnia nie zostanie zamknięta, ponieważ byłoby to zagrożeniem dla stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego i miałoby negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej. W oświadczeniu podkreślono, że Polska dąży do polubownego rozwiązania sporu z Czechami.

Związkowcy przeciwni płaceniu

„Solidarność” KWB Turów nie zgadza się na płacenie gigantycznych pieniędzy za możliwość wydobywania surowców w Polsce. Wskazują, że nakładanie na Polskę kar finansowych to podważenie sensu funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej. Związkowcy żądają przede wszystkim niepłacenia kar finansowych, a w razie potrzeby wstrzymania wszelkich płatności na rzecz UE, w tym takich jak składki członkowskie. Warto przy tej okazji również rozpocząć dyskusję w naszym kraju nad kosztami i korzyściami płynącymi z obecności Polski w Unii, szczególnie w kontekście czekających Polaków kilkudziesięcioprocentowych wzrostów kosztów energii, które są efektem szalonej unijnej polityki klimatycznej.

Źródło cytatów informacji i cytatów: wydarzenia.interia.pl, Business Insider

Przeczytaj także:

Tajni współpracownicy SB, Lempart i Ostaszewska, czyli „śmietanka” na 20-tysięcznym (!) wiecu Tuska

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Krzesimir Dobry mówi

  Będzie jak z ustawą o IPN, uwaloną przez Zmorawieckiego, jak z nie wpuszczaniem nachodźców, a mamy miliony banderowców, islamistów z krajów trzeciego świata i innych obcych.

 2. Shadow mówi

  Rządzą nami antypolskie sprzedajne szmaty.

 3. Zbyszek mówi

  Dobrze, ze putin nie karze placic za nieprzyjmowanie imigracji z Bialorusi.

 4. Halina mówi

  Ten rząd jest nielegalny. ŚWO!

 5. Rysiek z Klanu mówi

  To jest rząd ? to są tchórzliwe, sprzedajne marionetki na czele z cwelem, który w stanie wojennym głaskał kota zamiast walczyć. Chuj im w dupę !

 6. Zbyszek mówi

  Javorova siedziala miesiac w wiezieniu za korupcje az sprawe zamieciono pod dywan – w tj KE takich ptaszkow jest wiecej. Layer oficjalnie zapowiadala wspieranie lewicy w Polsce.

 7. verizanus mówi

  Widzą, że nas stać. Emerytury i uposażenia dla mordujących polskich patriotów. Więzienia jak hotele dla PRAWDZIWYCH przestępców, biurokracja na jaką nie stać USA itd itp. 😉 Poza tym beztroska w wybieraniu rządzących….;)

 8. Ewa-Maria mówi

  Najwyższy czas skończyć ż tym rządem. Do wyborów jeszcze sporo czasu ale…….

 9. Rebih mówi

  To, że się ugną było jasne od początku. PiS jawnie głosi, że członkostwo w UE to dla nich sprawa najważniejsza, a wg obecnego stanu prawnego nie ma możliwości uniknięcia płacenia kar w razie niewykonania postanowienia TSUE. Tak to załatwił niejaki Lech K. Ta cała sprawa Turowa jest zresztą sztucznie rozdęta, bo co znaczy zamknięcie jednej kopalni na jakiś czas, wobec planowanej przez rząd permanentnej i nieodwracalnej likwidacji wszystkich kopalni węgla i węglowych bloków energetycznych? Wiem, wiem, dopiero za kilka lat mają to rozpocząć, ale zgoda na Zielony Ład to nic innego, jak mina podłożona przez PiS przyszłym rządom RP. Ponieważ jednak postęp przyspiesza z dnia na dzień, nie można więc wykluczyć, że rząd PiS będzie ostatnim rządem Polski. Na koniec dobra wiadomość: do momentu otrzymania wezwania do zapłaty możemy czuć się, jakbyśmy codziennie wygrali pół miliona Euro na loterii.

 10. Error 404 mówi

  Przecież (jak zawsze) mieliśmy nie oddać ani guzika.

 11. alojz mówi

  Trzeba zawiązać Ruch 7 Gwiazdek ***** **

 12. jbctlmd mówi

  w tej ue tak ma zamiar naciskać Polskę w sprawie just act 447? jeszcze pewnie ma wiele więcej w zanadrzu, ze te nienależne miliardy i tak spłacimy z kieszeni Polskiego podatnika

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.