Będą badania kliniczne amantadyny w leczeniu Covid-19. Minister zdrowia zlecił sprawdzenie skuteczności leku

Adam Niedzielski/ fot. Twitter
19

Podczas wtorkowej (15.12.2020) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zostaną przeprowadzone badania kliniczne amantadyny w leczeniu Covid-19. Na jego wniosek Agencja Badań Medycznych ma zlecić takie badanie w dwóch ośrodkach. – W zasadzie ten proces już się rozpoczął – oświadczył Niedzielski.

Niedzielski podkreślił, że amantadyna jest dopuszczona na polskim rynku tylko w zakresie leczenia choroby Parkinsona. – Sygnały, które do nas napływały o wykorzystaniu amantadyny w innych celach, skłoniły nas do przyjrzenia się zagadnieniu, czy ona w jakikolwiek sposób skutecznie może poradzić sobie z koronawirusem. Dlatego ponad miesiąc temu zleciłem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, żeby dokonała przeglądu światowej literatury, by w oparciu o dowody i obiektywne badania naukowe mogła wydać rekomendacje, czy ten środek może być również stosowany w procesie terapeutycznym COVID-19 – powiedział szef MZ.

– Są raptem trzy pozycje badań naukowych, które prezentują bardzo niepełne dowody, populacja nigdy nie była kompleksowo objęta badaniem i dlatego Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała rekomendację o niestosowaniu, o braku dowodów naukowych na skuteczność działania amantadyny – wyjaśnił Niedzielski.

O pozytywnych rezultatach leczenia Covid-19 amantadyną informował Ministerstwo Zdrowia pulmonolog z Przemyśla Włodzimierz Bodnar. Dotychczas jego apele o przeprowadzenie badań klinicznych pozostawały bez echa. W niedzielę (13.12.2020) wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, chorujący na Covid-19, poinformował na Twitterze, że po zażyciu amantadyny jego stan wyraźnie się polepszył i będzie domagał się od Ministerstwa Zdrowia, aby zajęło się tym lekiem.

Do sprawy odniósł się prof. Krzysztof Simon i w charakterystycznym dla siebie stylu stwierdził, że Warchoł „gada głupoty”. – Urzędnik państwowy nie może takich rzeczy publicznie opowiadać. Amantadyna nie jest uznana za lek na COVID-19 nigdzie na świecie. Nie ma żadnych badań potwierdzających, że może wpływać na stan pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 – grzmiał Simon.

– Jeśli ktoś chce sobie przeprowadzić badania na temat skuteczności leku, to musi najpierw zgłosić się do komisji bioetyki, a nie opowiadać takie straszne głupoty. Na jakiej podstawie są wyciągane takie wnioski o tym, że preparat działa lub nie działa? Skąd Warchoł może wiedzieć, że po prostu nie miał lekkiego przebiegu choroby. To wstyd, ale niestety taką mamy klasę polityczną – powiedział Simon.

Amantadyna to lek stosowany od wielu lat. Pierwotnie była wykorzystywana w leczeniu grypy A. Później stwierdzono jej dobroczynne działanie w chorobie Parkinsona.

Źródło informacji: PAP, portal.abczdrowie.pl

Zobacz też:

Wiceminister sprawiedliwości: „Amantadyna działa na Covid! Jestem przykładem”. Rzecznik MZ: „Nie możemy rekomendować terapii”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. AS mówi

  No to się narobiło. Znowu uruchomią ekspertów. Eksperci wyjaśnią. Przecież nie wstrzymają realizacji ogólnoświatowych planów. Przedstawienie musi trwać.

  1. Zbigniew mówi

   Juz poczulie kase, juz sie podzielili atu jakies Warcholy – od miesiaca badaja i nic nie znalezli, byc moze mial lekki przebieg . co to za mendy panie, to swiat widzial jak wywalano Gierka.

   Ta szczepionke to chyba biora z ruskiej onucy

 2. Vyiviv mówi

  Taka mamy klasę polityczną że takich lekarzy nie wyrzuca na zbity pysk

 3. Bozena mówi

  Witam Redakcje.
  Minister Niedzielski mowi o “braku dowodów naukowych na skuteczność działania amantadyny.” A gdzie sa dowody na bezpieczenstwo tzw. szczepionek na Covid? Brak badan na interakcje z przyjmowanymi lekami, brak badan na dzianie na kobiety w ciazy, plody i plodnosc. Brak badan na istnienie skutkow ubocznych wystepujacych od razu i tych dlugofalowych. Brak jakichkolwiek dowodow na bezpieczenstwo tych szczepionek, poniewaz proby byly wykonywane na ZDROWYCH ludziach. A nasze spoleczentwo jest chore, mnostwo ludzi bierze jakies leki. I przy tych wszystkich brakach wywiera sie niesamowity nacisk na ludzi, aby sie poddali masowo szczepieniom! Niewiarygodne, ze to wszystko sie dzieje, a my tylko sie temu przygladamy. Pozdrawiam wszystkich 🙂

  1. Meg mówi

   Dokładnie! Najbardziej mroczny koszmar dla tych zdrajców to prawdziwy, bezpieczny lek. Na początku pandemiopsychozy pojawiła się mieszanka z cynkiem – zablokowali. Pojawiła się amantadyna – zablokowali:) W międzyczasie jeszcze coś tam było. Ale w przypadku nieprzebadanej i niebezpiecznej “szczepionki” – środka z zakresu inżynierii genetycznej – wszystko ok, szczepmy się wszyscy jak leci:)

  2. Mamuśka mówi

   Wielki mroczny światowy spisek przeciwko BigPharmie – blokują ich produkty, w tym produkowaną przez koncen BigPharmy amantadynę. Któż być może tak potężny, że przeciw BigPharmie spiskuje? Żydzi, czy jednak bardziej masoni?

 4. finka mówi

  Dr Bodnar wszędzie gdzie mógł już od marca upominał się o te badania, ale nie, bo nie, aż Niedzielski w ogóle zakazał takiego leczenia. 15 mln. dali na badania dlaczego Polacy oporni na chęć zaszczepienia, a 5 mln. na badania kliniczne nie było.

  1. Mamuśka mówi

   Niunia, takie badania w Polsce od miesięcy prowadzi np. prof. Rejdak. Nie mówiąc o tym, że są prowadzone w wielu miejscach na świecie. U części pacjentów pomaga łagodnie przejść chorobę, ale to nie jest żadne lekarstwo uniwersalne i nijak się to ma do skuteczności szczepień.

 5. W K mówi

  Jeśli ktoś nie słyszał, jest też iwermektyna – “Ivermectin and COVID 19”, nie tylko amantadyna.

 6. Grzegorz mówi

  Ten Simon, to jakaś straszna porażka intelektualna, obciążająca cały układ aktualnie rządzący. Kompromitacja dla prezydenta i rządu.

 7. Flex mówi

  Zdaje się, że listy leków refundowanych zatwierdza pewna Pani z ambasady USA, a ją g.obchodzi jakiś tani, polski specyfik.
  ” zleciłem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, żeby dokonała przeglądu światowej literatury, by w oparciu o dowody i obiektywne badania naukowe mogła wydać rekomendacje, czy ten środek może być również stosowany w procesie terapeutycznym COVID-19 – powiedział szef MZ.” Nosz q ile lat wstecz tą literaturę będziecie przeglądać? Pewnie szczególnie lata kiedy o tym wirusie nikt nie słyszał! Ludzie, kto nami rządzi i jakie indywidua z tytułami prof. im doradzają, jak ten osobnik lepiej wiedzący od wyleczonego, jaki miał przebieg choroby! Tu niestety wypadało zastosować motto strajku kobiet, a jako kierunek wskazać wam te wasze covidowe lazarety, dać sprzęt i kazać szorować latryny! Za ten dobór “kadr” powinien polecieć na pysk PMM, a jego senior na emeryturę, bo nie ogarnia co się wokół dzieje i jakie miernoty robią kariery na jego plecach. Panie Ziobro, potrząśnijcie mocno tym chorym układem, bo też będziecie współwinni!

 8. charry mówi

  Kpią z “inteligencji stadnej” ludu pracującego miast i wsi 😉 Widać to choćby po entuzjazmie w kwestii szczepień własnego elektoratu.

  1. Zbigniew mówi

   Ukraincy juz drukuja zaswiadczenia o szczepieniu na papierze toaletowym – na bazarach handel juz idzie na calego – ten rzad chyba u nich zamowi druk tych papierow wartosciowych

  2. Mamuśka mówi

   To oni pewnie tacy mądrzy, jak ty, Zbysiu. XXI wiek mamy, którego dobrodziejstwem jest nie tylko to, że od kilkudziesięciu lat mamy szczepienia na wiele chorób, ale też mamy informatyzację. W systemie cię, Zbysiu, sprawdzą, jak będziesz chciał świadczenia jakieś, pracę, polecieć samolotem może, żadne zaświadczenie na papierze toaletowym ci nie pomoże.

 9. Anton mówi

  NIE BĄDŹCIE FRAJERAMI !!!! ONI JUŻ DOKŁADNIE WIEDZĄ KTO MA ZBADAĆ A WYNIK JUŻ JEST USTALONY JESZCZE PRZED BADANIEM !

  1. Mamuśka mówi

   Ale jakże to? Wielki światowy spisek przeciwko BigPharmie teraz, bo wszak ona wyprodukowała też amantadynę?

 10. Rebih mówi

  Z tego jasno wynika, że nikt nie jest zainteresowany znalezieniem antidotum na SARS-Covid-19. Jest bardzo charakterystyczne, że przy miliardach wydawanych na absurdalne badania tego ile wirus utrzymuja się na powierzchni, a ile pod powierzchnią, na kabaretowe “respiratory z drukarki” itp., nikt nie sfinansował poważnych badań na temat jakości wyników testów RT-PCR. Podobnie nikt nie ma ochoty badać amantadyny, bo od góry przyszedł nakaz, żeby “wyszczepić” wszystkich, a ta amantadyna to jedynie piasek w łożyska rozpędzonego parowozu rewolucji.

  1. Mamuśka mówi

   Antidotum, Rebih, jest szczepionka, wg badań skuteczna w 95% około. Amantadyna, wg badań już w Polsce prowadzonych (one się wcale nie zaczęły) pomaga części łagodniej przejść chorobę, ale wg pierwszych sygnałów, to nie jest nic o podobnej skuteczności.

 11. Mamuśka mówi

  Nie “będą”, bo już są. Od wielu miesięcy takie badania prowadzi prof. Rejdak. I zaleca ostrożność – póki co wyniki wg niego są takie, że część osób faktycznie łagodnie przechodzi Covid dzięki temu lekowi, ale to nie jest żadne cudowne lekarstwo powszechnie leczące tą chorobę, więc zaleca dużą ostrożność w formułowaniu sensacyjnych tez.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.