Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie zamknięta w proteście przeciw antychrześcijańskiej polityce Izraela

Protest duchownych w Jerozolimie/fot. twitter
7

Na początku lutego władze Jerozolimy  ogłosiły, że ​​zaczną pobierać 186,4 miliona dolarów tytułem podatków od nieruchomości od około 887 obiektów należących do kościołów chrześcijańskich grożąc konfiskatą mienia w razie ich niezapłacenia. Duchowieństwo wszystkich kościołów chrześcijańskich protestuje przeciwko tym planom. W ramach protestu zamknięta została Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„My, przywódcy kościołów odpowiedzialnych za Grób Pański oraz pozostałe święte miejsca w Jerozolimie wyrażamy głębokie zaniepokojenie obecnymi działaniami przeciwko kościołom oraz wspólnocie chrześcijańskiej na Ziemi Świętej” – czytamy we wspólnym piśmie duchownych. „Rada miasta wydała skandaliczne nakazy zabierania mienia kościelnego za rzekome długi podatkowe. Krok ten jest sprzeczny z historyczną pozycją Kościołów w Świętym Mieście Jerozolimie i ich stosunkami z władzami świeckimi na przestrzeni dziejów. Działania te naruszają istniejące porozumienia i międzynarodowe zobowiązania, które gwarantują prawa i przywileje Kościołów, co wydaje się być próbą osłabienia chrześcijańskiej obecności w Jerozolimie” – informują duchowni.

Pod listem podpisali się m.in. zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy Teofil III, administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa oraz Kustosz Ziemi Świętej Francesco Patton.

Decyzja władz Jerozolimy o konfiskacie kościelnego mienia za rzekomo niezapłacone podatki to tylko jeden z elementów antychrześcijańskiej kampanii w Izraelu. Izraelska komisja ministerialna pracuje też nad projektem ustawy, która pozwoliłaby państwu wywłaszczać ziemię w Jerozolimie sprzedaną przez grekokatolików i kościoły rzymskokatolickie od 2010 roku. Deklarowanym celem ustawy jest ochrona właścicieli domów przed sytuacją, w której prywatne firmy nie będą przedłużać dzierżawy gruntów, na których obecnie stoją ich domy. W rzeczywistości ustawa może zablokować kościołom chrześcijańską możliwość swobodnego dysponowania należącymi do nich gruntami.

Jak tę sytuacje skomentował korespondent TelAwiw Online Eli Barbur zapytany o negatywny wpływ tego konfliktu i zamknięcia Bazyliki Grobu Świętego na przemysł turystyczny w Izraelu. „Pielgrzymki chrześcijańskie są mało dochodowe”. Tak wygląda „wyznanie handlowe” w pigułce.

Źródło: jpost.com, ncronline.org, wprost.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbulwersowany mówi

  I niech ktoś powie, że Żydzi to przyjaciele katolików i Polaków. Takich to ze świecą szukać. Gra towarzyska bardzo ryzykowna. Zawsze mówię że na milion może jeden się trafi.

 2. Ania mówi

  A co na to nasi purpuraci ? Czy nadal będą deprawowac wiernych i obchodzić dni judaizmu w Świętym Kościele ?

 3. manejka mówi

  Proszę o sprostowanie dotyczące przedstawiciela kościoła prawosławnego, a nie łacińskiego jak podano w artykule

  Patriarcha Teofil III, ur. 1952 w Gargaliane (Grecja) jako Ηλίας Γιαννόπουλος (Ilias Giannopoulos) – tytularnie: Wielce Bosko Błogosławiony patriarcha Świętego Miasta Jerozolimy i całej Palestyny, Syrii, Arabii, Kany Galilejskiej i Świętego Syjonu, od 2005 zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy.

  1. Katarzyna TS mówi

   Poprawione. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Taką informację podało wprost.pl. Tam też przydałaby się interwencja.

 4. Robert mówi

  Trump i tryumf walki z łacinnikami.Spoko spoko euro kwoto,kurek przymknięty z muslimami ,stolicę w Jerozolimie mamy,gnieciemy podatkami,walczymy z gojami.Pan Cejrowski to miał fart,bosy był,z ruskich drwił,ze ciągną do grobu z oligarchami,karawanami,a film zrobił i się zaszył między jankesami.Jogi babu,wszyscy jesteśmy Chińczykami i litość mamy dla bankierów z dolarami.Taka dola panie Cejrowski,Ruski w zasięgu,ale jak opodatkować Chinola?

 5. Włościanka mówi

  Skandal. A Morawiecki szasta naszymi podatkami na żydowskie muzea, 100 mln na żydowski cmentarz, po 100 euro miesięcznie na żyda w Izraelu … Tymczasem jak co roku kilkudziesięciu Polaków zamarzło z braku kawałka dachu nad głową; dla nich są tylko zawszone noclegownie. Gdybyśmy tylko pieniądze hojnie trwonione przez pseudo polski rząd na Żydów; wydawali na Polaków nędza zniknęłaby.

  1. Ada mówi

   A tak mają u nas:
   Ustawa z dnia 20 lutego 1997 r.(Kwaśniewskiego) o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej,
   Dz. U. z dnia 26 kwietnia 1997 r. Nr 41, poz. 251 z pózn. zmian.
   Polecam.
   http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2362

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.