Atak na wolność słowa. Komisja Europejska chce włączyć „mowę nienawiści” do katalogu przestępstw europejskich

Komisja Europejska/ fot. pixabay.com
16

Komisja Europejska chce włączyć tzw. „mowę nienawiści” i „przestępstwa z nienawiści” do katalogu przestępstw europejskich. Po wpisaniu do art. 83 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zachowania mieszczące się pod tymi pojęciami byłyby obowiązkowo uznawane ze przestępstwa przez wszystkie państwa należące do UE. Pojęcia te nie zostały jednak jasno zdefiniowane w żadnym akcie prawa międzynarodowego, a praktyka pokazuje, że penalizacja „mowy nienawiści” to narzędzie służące do niszczenia wolności słowa.

20 kwietnia 2021 roku zakończył się proces konsultacji tej inicjatywy KE. Wpłynęło ponad 1500 opinii, z czego wiele krytycznych. Jedną z nich jest opinia Instytutu Ordo Iuris, który wskazał na brak definicji obu pojęć oraz podkreślił, że wolność wypowiedzi wpisana jest we wszystkie międzynarodowe i ponadnarodowe akty dotyczące ochrony praw człowieka jako jednej z podstawowych wolności.

Zarówno pojęcia mowy nienawiści, jak i przestępstwa z nienawiści nie są wyjaśnione w żadnym traktacie międzynarodowym i nie zostały zdefiniowane przez żaden międzynarodowy trybunał. Niewiążące definicje, z niewielkim wyjaśnieniem, wykazują dość daleko idącą swobodę i brak obiektywnych kryteriów. W praktyce definicje mowy nienawiści dają pole do tak przypadkowych, partykularnych i subiektywnych interpretacji, że staje się ona wyraźnym zagrożeniem dla wolności debaty publicznej – czytamy w opinii Ordo Iuris. Pełna treść dokumentu TUTAJ.

– Pojęcia mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści nie spełniają warunków określonych w art. 83 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, które pozwalałyby na zmianę traktatu polegającą na dodaniu tych przestępstw do wykazu przestępstw UE. „Hate speech” i „hate crime” nie są z zasady zbrodniami, lecz najczęściej przestępstwami określanymi przez prawo jako „powszechne”. Co do zasady nie mają też charakteru transgranicznego, a wobec braku precyzyjnej, obowiązującej definicji nie sposób też zbadać ani wykazać jakiegokolwiek trendu w liczbie tego typu przestępstw. Żaden z warunków przewidzianych Traktatem w celu włączenia nowego przestępstwa do katalogu przestępstw europejskich nie jest zatem w tym przypadku spełniony, w związku z czym inicjatywa Komisji Europejskiej skazana jest na niepowodzenie – wskazuje Anna Kubacka, analityk Centrum Prawa Międzynarodowego.

Źródło informacji i cytatów: orgdouiuris.pl, eu.europa.com

Zobacz też:

Jan Pospieszalski odpowiada na oświadczenie TVP ws. programu „Warto rozmawiać” krytykującego rządową strategię walki z pandemią

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Marcin Malik mówi

  Nie przejmujcie się tymi bzdurami. Mówcie co wam się podoba, bo niewolnictwo zaczyna się od zamykania ust. Dla wszystkich którzy promują ten reżim, mam jedno proste przesłanie: ‘chuj wam ryj’.

  1. Boguslaw mówi

   Tez i ja nie zamierzym NIC zmienic w moich wypowiedziach tutaj!
   Dosyc juz nas, Polakow, przez te wieki, zgnebiono i jesli njeszcze nie wolno byloby dac temu wyraz, czulbym sie naprawde jako niewolnik!
   Musimy to wspolnie jakos przetrwac!!!

 2. BP mówi

  Zaraz, czyli jak ktoś pluje na Kościół, to przecież to jest MOWA NIENAWIŚCI do Kościoła!!!! Czy zostanie za to ukarany? Jak żydzi plują na Polaków to też zostanie to uznane za mowę nienawiści?

  1. Marcin Malik mówi

   Nie nie zostanie, dlatego że ‘mowa nienawiści’ została wymyślona po to aby prześladować wszystkich białych o konserwatywnych poglądach. Sprawa ta ma jednak podwójne dno. Żydzi mogą pluć na Polaków ile chcą, ale gdy Polacy się bronią, to wtedy jest to już ‘mowa nienawiści’.

  2. Szczur mówi

   Tak samo jest z czarnymi w USA. Tam, czarni mogą opluwać białych i bić Azjatów, ale włos im za to z głowy nie spadnie, bo należą do tej jakże uciskanej mniejszości społecznej. Unia ma doświadczenie w wymyślaniu absurdów, bo przecież to oni wymyślili normy dla krzywizny banana i prędkości, z jaką spala się świeca, to że marchew jest owocem, a ślimak rybą słodkowodną. No i mój ulubiony – na kobiety lekkich obyczajów powinno się raczej mówić “pracownice sektora usług seksualnych”.

  3. Tolek mówi

   Serio? A ilu czarnych co roku zabija tamtejsza policja?

  4. Boguslaw mówi

   A ile % czarnych w Stanach okupuje od dziesiecioleci wszystkie wiezienia i odpowiada za najciezsze delikty, udzial w gangach? 70% ?!
   Usilujesz grac na naszych EMOCJACH, PIERDOLENCU!?
   Rzeczywistosc, to jeszcze dlugo nie to, co jebani pasozydzi sobie przedstawiaja w swoich manipulanckich mediach!
   Usilujesz nam tutaj znowu sprzedac wasze, do chmur smierdzace, GÒWNO!!!
   Sraj sie, PASOZYDOWSKI BUCU!
   My tutaj nauczylismy sie DOBRZE NA WAS, PRZEKLETE, LUCYFERIANSKIE KANALIE, UWAZAC!
   Juz wam sie tutaj nic wiecej nie uda, PIERDOLENCY! ODJAZD STA,D!!!!!

  5. Szczur mówi

   Tak naprawdę, według statystyk FBI, policja zabija o wiele więcej białych, niż czarnych. A reprezentacja czarnych w więzieniach nie odpowiada wcale ich udziałowi w społeczeństwie (13-15%)

  6. LoL mówi

   toluniu, wyjmij główkę z nocniczka…

 3. Zbigniew mówi

  Z drugiej strony musi byc karane wykorzystywanie instytucji panstwa do nieslusznego, falszywego oskarzenia.

  Jezeli nie ma rownowagi to faktycznie likwidowane jest prawo i zaczyna sie bezprawie – faszyzm i trzeba byc przygotowanym na najgorsze a takie brednie o dobrowolnosci przystapienia do faszystowskiej UE, to juz jest poczatek faszyzmu a reszta konsekwencja.
  Oni nazywaja UE jakims objawem komunizmu, jakies ladne gadki, ale jakos faszyzm mozna ukryc

 4. anonim mówi

  Oczywiscie te marksistowskie hasełka beda ograniczone i surowo egzekwowane jesli beda dotyczyc zydów, lgbt, lewakow i innych wywrotowcow, natomiast europejska temida bedzie slepa na ataki na wiare, tradycje, rodzine, dzieci, ogolnie ludzi o konserwatywnych poglądach.

  1. Zbigniew mówi

   Jezeli na faszystow nie mozna mowic faszysci, to to jest juz FASZYZM a reszta mydleniem oczu jakimis organizacjami niby lewackimi, niby jakims traktatem, jakims prawem, przepisami a to jacys prawnicy sie nie zgadzaja i to udowadniaja i takie tam beblanie, jak protesty kurczaka na talerzu z salatka kapusciana.

 5. Zbigniew mówi

  Bolszewikom Polska stanela na przeszkodzie aby polaczyc sie z zydokomunistami Europy Zachodniej, to eksportem zboza zalatwili dwie sprawy: rozbili Ukraine i pieniadze ulokowane w Szwajcarii stworzyly z HItlera i jego ugrupowania najbogatszych Niemcow – miliarderow, ktorzy robili co chcieli a potem Pakt Ribentrop Molotow – atak na Rosje raczej wyglada na skuteczna depopulacje.

  Wszystko tak jakby teraz powtarzano ten scenariusz.

  1. Wzbiewg mówi

   Rozroznianie nazizmu od bolszewizmu dla mnie jest tak samo utopijne, jakies balwochwalcze, jakas wiara w boga slonce, jak powtarzanie, ze UE jest komunistyczna a nie faszystowska – “no bo nie ma przeciez nazizmu” naprawde solidny argument sploszonego krolika, majacego nadzieje, ze farsz jakim jest wypelniony do pieczenia, to “jest pozywienie tylko zle jakos podane”.

   Naiwnosc i strach tak jak konie ciagna woz, tak one ciagna nadzieje, ktorej juz raczej nie ma.

 6. LoL mówi

  heil ujnia jewropejska! żydki czerpią pełną garścią z dorobku hyclera…

 7. MACIEJ mówi

  Czy nam się to podoba czy nie to prędzej czy później globalny obóz koncentracyjny zostanie ukończony. Krok po kroku tam zmierzamy, wydarzenia nabierają tempa.

  Teraz jeszcze potrzeba ‘myślo-zbrodni’ do kompleciku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.