Apel do Tulii o wycofanie się z Eurowizji: „Propagandowe wydarzenie brutalnego rasistowskiego reżimu”

Tulia/ fot. screen z teledysku "Pali się"
0

W Izraelu rozpoczyna się we wtorek (14.05.2019) międzynarodowy konkurs piosenki Eurowizja. Polskę reprezentuje zespół Tulia. Do zespołu wystosowany został listy otwarty, którego sygnatariusze apelują o wycofanie się z udziału z konkursu. „Eurowizja 2019 będzie wydarzeniem propagandowym brutalnego rasistowskiego reżimu” – piszą autorzy listu, pod którym podpisało się ponad 40 artystów i ludzi kultury, m. in. aktorka Renata Dancewicz oraz rysownik Marek Raczkowski.

Chcielibyśmy, żebyście przemyślały Wasz udział w tegorocznym konkursie Eurowizji i wycofały się z niego przez szacunek dla palestyńskiego wezwania do kulturalnego bojkotu Izraela. (…) Jako artystki łączące różne style, poszukujące nowych ścieżek dla łączenia tradycji i nowoczesności, jesteście głosem kultury i wrażliwości, oraz waszych fanów. Miejcie świadomość, że udział w tej imprezie oznacza symboliczne wsparcie dla reżimu apartheidu oraz brutalnej militarnej okupacji – już ponad pół wieku łamiącej notorycznie prawa palestyńskich kobiet, dzieci i mężczyzn. Czy wiecie, że Palestyńczycy nie będą mogli wybrać się na finałowe koncerty Eurowizji, nawet gdyby chcieli? Że jednocześnie kilkuset izraelskich żołnierzy, których przemocy Palestynki doświadczają na co dzień, bilety dostanie za darmo? Czy wiecie, że daty koncertów strona izraelska ustaliła w celach propagandowych – żeby zbiegały się z oficjalną rocznicą utworzenia Państwa Izrael w 1948, która dla Palestyńczyków oznacza serię masakr oraz wypędzenia siedmiuset tysięcy z nich z ich ziemi, wiosek i miast? Palestyńskie rodziny w sąsiadujących krajach, do których uciekały – Jordanii, Libanie, Egipcie – wciąż trzymają klucze do rodzinnych domów ku pamięci tej zbrodni – czytamy w liście.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autorzy apelu przywołują raport komisji śledczej ONZ, w którym stwierdzono, że w czasie trwających od roku cotygodniowych protestów Wielkiego Marszu Powrotu w Gazie, izraelscy żołnierze z premedytacją i świadomie strzelali do dzieci, do osób w widoczny sposób niepełnosprawnych (np. na wózku inwalidzkim) oraz do oznakowanych sanitariuszek i dziennikarzy. W liście znalazł się też opis rasistowskich praktyk stosowanych przez państwo Izrael wobec Palestyńczyków. Podkreślono, że Palestyńczycy nie mają pełni praw politycznych i społecznych oraz podlegają „samowoli izraelskich sądów wojskowych”.

Jeśli nie słyszałyście o bojkocie Izraela lub niesłusznie kojarzycie go z antysemityzmem, to jest tak niewątpliwie za sprawą milczenia większości polskich mediów. Polska jest jedynym dużym krajem europejskim, w którym kampania na rzecz bojkotu Izraela w ogóle dotąd nie zaistniała. Bojkot Izraela nie ma nic wspólnego z antysemityzmem, jest popierany przez wiele organizacji żydowskich na całym świecie, antyokupacyjną opozycję wewnątrz Izraela (np. Boycott From Within), a wezwanie do bojkotu konkursu Eurowizji w Tel Awiwie ogłosili także artyści izraelscy – czytamy w liście. Pełna treść TUTAJ.

Zobacz też:

J. Międlar: Węgiel na żydowskim grillu [WIDEO]

Izrael wygrał Eurowizję dzięki kradzieży! Czy stwierdzenie tego faktu to antysemityzm?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.