Antyfaszyści i czarnoskórzy rasiści znienawidzą ten film. „Na pokuszenie” Sofii Coppoli gloryfikuje białe konfederackie Południe

2

W czasach gdy amerykańska lewica pod sztandarami antyfaszyzmu i czarnych rasistów prześladuje białych Amerykanów, którzy zachowują życzliwą pamięć o bohaterach Ameryki z XVII, XVIII i XIX wieku, w tym o dziedzictwie amerykańskiego Południa, na ekranach kin gości film Sofii Coppoli „Na pokuszenie” mający bardzo pro konfederackie przesłanie.

W czasach politycznej poprawności „Na pokuszenie” szokuje tym z jaką sympatią kreuje pozytywny wizerunek dam z Południa, i ich konfrontacji z jankesem, w czasach Wojny Secesyjnej. „Na pokuszenie” to film gloryfikujący stare dobre Południe, ukazujący piękne, seksowne, przyzwoite, pracowite i odważne białe damy z Południa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Film Sofii Coppoli pokazuje jak pełne uroku i odwagi białe konfederatki potrafiły w czasach apokalipsy Wojny Secesyjnej, zachować kulturę osobistą, czar i urok, pracując na roli i będąc otoczonymi przez hordy wroga zainteresowane mordem, rabunkiem i gwałtami. „Na pokuszenie” to obraz o ogromnej sile i harcie ducha kobiet.

Wojna secesyjna toczyła się w latach 1861–1865 w Ameryce Północnej pomiędzy północnymi stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (zwanymi Unią lub Północą) a Skonfederowanymi Stanami Ameryki (zwanymi Konfederacją lub Południem), pod pretekstem likwidacji niewolnictwa na Południu, a jak twierdzą rewizjoniści w celu realizacji interesów ekonomicznych finansjery z Północy. Zazwyczaj w pop kulturze Południe przedstawiane jest jako sadystyczna zbieranina rasistowskich psychopatów zniewalających murzynów.

„Na pokuszenie” to film, który w sposób absolutnie politycznie niepoprawny przywraca sterroryzowanym przez lewice Amerykanom mit Południa i zasług białej Ameryki. Film Sofii Coppoli trzeba też docenić za to, że pomimo podjęcia tematyki erotycznej fascynacji płcią przeciwną, nie epatuje scenami erotycznymi i nagością. Napięcie erotyczne między bohaterami filmu ukazane jest poprzez nastrój filmu, co pokazuje, że dla sugestywności przekazu nie trzeba być brutalnym w formie.

Akcja filmu rozgrywa się w 1864 roku, w trzecim roku trwania Wojny Secesyjnej. Najmłodsza z uczennic, leżącej na odludziu, szkoły dla nastoletnich przyszłych nauczycielek znajduje w lesie rannego przystojnego jankesa. Piątka nastoletnich uczennic i dwie młode nauczycielki postanawiają, kierowane chrześcijańskim miłosierdziem, pomóc rannemu wrogowi. Z czasem samotne atrakcyjne młode kobiety są coraz bardzie zafascynowane przystojnym wrogie. On jednak staje się dla nich śmiertelnym zagrożeniem.

„Na pokuszenie” to wysmakowany i trzymający w napięciu thriller Sofii Coppoli (autorki takich filmów jak „Między słowami”, „Maria Antonina”) w gwiazdorskiej obsadzie: Nicole Kidman, Colin Farrell, Kirsten Dunst, Elle Fanning, Emma Howard, Oona Laurence, Angourie Rice, Addison Riecke.

„Na pokuszenie” zostało nagrodzone za najlepszą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Film Sodii Coppoli to druga adaptacja powieści Thomasa Cullinana. Pierwszą adaptacja tej powieści był powstały w 1971 roku film Dona Siegela pod tym samym tytułem z Clintem Eastwoodem i Geraldine Page w rolach głównych. „Na pokuszenie” można obejrzeć w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka, w Pałacu Kultury i Nauki.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Krzysztof mówi

    „Na pokuszenie” zostało nagrodzone za najlepszą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

    Za najlepszą co?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.