Ambasador Szwecji wezwany do MSZ. Polska domaga się wydania Stefana Michnika

Stefan Michnik/ fot. IPN
2

Ambasador Szwecji został dziś przed południem wezwany do MSZ w związku z decyzją szwedzkiego sądu o odmowie wydania Polsce Stefana Michnika, podejrzewanego przez pion śledczy IPN o popełnienie zbrodni komunistycznych – poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom Stefana Michnika. Z udostępnionego PAP protokołu posiedzenia sądu, które miało miejsce 4 lutego i odbyło się bez udziału stron postępowania, wynika, że zarzucane Stefanowi Michnikowi przestępstwa uległy przedawnieniu według szwedzkiego prawa. – Mając to na względzie oraz biorąc pod uwagę, że jest on obywatelem Szwecji wniosek o jego wydanie zostaje odrzucony – orzekł sędzia Mats Hagelin.

Sytuacja, w której odmawia się wydania stalinowskiego zbrodniarza, który ma na koncie wyroki śmierci, któremu jasno udowodniono zbrodnie przeciwko ludzkości, które nie podlegają przedawnieniu, to jest sytuacja bezprecedensowa – powiedział Szynkowski vel Sęk w dzisiejszej rozmowie w Radio Zet. – Argumenty, że to są sprawy zapomniane, przedawnione, które w tej sprawie po stronie szwedzkiej zapadły, są dla nas nie do zaakceptowania, więc reakcja w tej sprawie musi być zdecydowana – podkreślił wiceminister.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szynkowski vel Sęk wyjaśnił też, że argumentacja zawarta w polskim wniosku była „bardzo rozbudowana, szczegółowa”, a uzasadnienie „dawało bardzo poważne podstawy, żeby je wziąć pod uwagę”. – Powiedzmy sobie jasno – Stefan Michnik to jest zbrodniarz stalinowski, który ma na sumieniu ludzkie życia. (…) Nawet jeśli to dzisiaj jest osoba w podeszłym wieku, uważamy, że tak sobie sprawę zostawiamy, bo wszystko się przedawniło, to chyba coś jest nie tak – stwierdził wiceminister.

Źródło informacji i cytatów: niezalezna.pl

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Żydowska gra w dobrego i złego policjanta

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. michu mówi

  Domagać się może nawet 150 lat. Co to komu szkodzi ;).

 2. klioes vel pislamista mówi

  Bojkot Izraela
  dedykuję Retiemu z Twittera
  – wierszyk do rozsyłania sms-ami:

  Siedem, dwa, dziewięć,,, kreskowy kod
  Tak się zaczyna – nie kupuj od
  Firm z Izraela!!! Chcą sprzedać Ci
  („Choć Żydów tłukli Polacy źli,
  Choć z mlekiem matki nienawiść masz.”)
  Szajs… jeśli swoje pieniądze dasz…

  Bojkotuj firmę MK Cafe.
  I Pedros, Fort, Teartis – złe!
  Cinema City unikaj kin,
  Nigdy nie kupuj żydowskich win!
  Syropów Fabbri i Super-Pharm
  Nie pij! I nie jedz dla Gojów karm!!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.