Ambasador Izraela o Muzeum Historii Polski: „Placówka odzwierciedli nasze wspólne żydowsko-polskie dziedzictwo”

ambasador Izraela Yakov Livne i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro/ fot. Twitter
7

W czwartek (2.03.2023) ambasador Izraela w Polsce, Yakov Livne, poinformował na Twitterze o swoim spotkaniu z dyrektorem Muzeum Historii Polski Robertem Kostrą. – Dziękuję za spotkanie p. Robertowi Kostrze i opowiedzenie mi o wielkiej i ważnej misji Muzeum Historii Polski. Jestem pewien, że powstająca placówka w pełni odzwierciedli nasze wspólne żydowsko-polskie dziedzictwo – napisał Livne.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wspólne dziedzictwo polsko-żydowskie? Przecież 85% Żydów mieszkających na terenie Rzeczypospolitej nie znało języka polskiego i w żaden sposób nie identyfikowało się z polskością. Jakie wspólne dziedzictwo mieli Polacy i chasydzi? Żadne. To były dwa osobne światy. Wystarczy przeczytać antologię „Moja żydowska Warszawa” Anny Ciałowicz i „Wojny chasydów” tej samej autorki, aby uświadomić sobie, że nie ma i nigdy nie było żadnego wspólnego dziedzictwa polsko-żydowskiego.

Oczywiście Żydzi to nie tylko chasydzi, chociaż to oni stanowili większość żydostwa na ziemiach polskich. Ale byli też syjoniści, którzy dążyli do utworzenia państwa Izrael w Palestynie i namawiali Żydów do emigracji z Polski. Byli też bundowcy, którzy  sprzeciwiali się emigracji, ale opowiadali się za kulturalną autonomią i wspieraniem jidysz, ponieważ wierzyli, że dzięki temu zlaicyzowani Żydzi nie ulegną asymilacji i zachowają swoją odrębność. Byli też Żydzi, którzy w ramach haskali, czyli żydowskiego oświecenia, odrzucali ortodoksję, ale nie odrzucali judaizmu. To oni ufundowali Wielką Synagogę na Tłomackiem, którą Niemcy wysadzili po powstaniu w getcie.

Oczywiście byli też Żydzi, którzy ulegli asymilacji kulturowej i religijnej stając się Polakami. Ale była to kropla w morzu. Na 450 tys. tysięcy Żydów zamkniętych przez Niemców w warszawskim getcie, zaledwie ok. 5 tys. było chrześcijanami. Żydzi nazywali ich „mechesami” i uważali za zdrajców i odszczepieńców. Nie zapominajmy też o żydowskich komunistach, którzy odwoływali się do dziedzictwa Związku Sowieckiego i zwalczali polskość z największym zaangażowaniem.

To są fakty, które pokazują, ze „wspólne dziedzictwo polsko-żydowskie” jest mitem. Żydzi mają w Warszawie swoje muzeum Polin i najwyraźniej jeszcze im mało. Teraz sięgają po Muzeum Historii Polski, a strona polska po raz kolejny daje sobą pomiatać. Muzeum jeszcze nie ma swojej siedziby, która jest nadal w budowie, ale jego dyrektor już znalazł się w sytuacji, w której ambasador Izraela dyktuje Polakom, co ma się w tym muzeum znajdować. Oby ta hucpa została ukrócona jak najszybciej.

Zobacz też:

Katarzyna TS: „Zawodowa antysemitka” w obronie żydowskiego dziedzictwa kulturowego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Ewa-Maria mówi

  Nie jest tajemnicą że Żydzi od zawsze prowadzili pasożytniczy tryb życia. Polska to już Polin. ,, Poznaj ich prawdziwe nazwiska,, mówi samo za siebie.

 2. anonim mówi

  Co za bezczczelna talmudyczna kreatura. Użył stwierdzenia ,,wspólne żydowsko-polskie dziedzictwo”, podkreślając jakby żydostwo było na naszych terenach gospodarzami, a my goje tylko do ich obsługi. Kiedyś polakożerczy parch riwlin powiedział, ze jest potomkiem w pierwszej linii jednodniowego króla polski ( specjalnie małymi literami). To aroganckie roszczeniowe i demoniczne plemię morderców będzie przypisywać sobie każde załugi bo wie, że żadna małapa rządowa w Polsce nie zaprotestuje ani słówka.

 3. Jozef mówi

  Tu jest POLSKA i POLACY…….bezczelna kreatura zyd — bolszewicka!!

 4. Jozef mówi

  Hołota zydowska sa tylko „gośćmi” w POLSCE…… hołota zydowska sa tylko „gośćmi” w POLSCE!!~

 5. z-k mówi

  Gauleiter na Polin ma prawo i obowiązek określić właściwy charakter tubylczego muzeum historycznego. Jego pobratymcy od 1944 roku nie wyrażali zgody na takie fanaberie.

 6. Chawa mówi

  Większego idiotyzmu jak budowa polsko żydowskiego muzeum to nawet najwyższy rebe by nie wymyślił. Autorzy tego pomysłu nie zasługują nawet na miano szabesgoja, to chore na mózg parchy ziejące nienawiścią do POLSKI!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.