Album „Polska. Skarby UNESCO” już w księgarniach

Fot. Pixabay.com
0

Turystyka to nie tylko świetna forma troski o kondycje fizyczną, ale i dokonała okazja do kształtowania tożsamości narodowej, religijnej i kulturowej. Zapewne dla wielu podróże zagraniczne do najcenniejszych miejsc naszej cywilizacji są z przyczyn baku środków niedostępne. Jednak turystyka krajowa jest o wiele bardziej przystępna i równie ciekawa, bo Polska ma czym się pochwalić. Udowadnia do wydany staraniem wydawnictwa AA 88 stronicowy album „Polska. Skarby UNESCO”.

Jak informują wydawcy „gdy w 1978 r. po raz pierwszy została sporządzona lista szczególnie cennych miejsc na mapie naszego globu, zgodnie z wytycznymi uchwalonej przez UNESCO Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, wśród 12 pozycji znalazły się aż dwie z Polski – historyczne centrum Krakowa i kopalnia soli w Wieliczce”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czytelnicy dowiedzą się z albumu, ze „dziś na liście światowego dziedzictwa UNESCO figuruje ponad 1000 wpisów, z czego 15 dotyczy Polski. Aby zwiedzić je wszystkie, nie wystarczy jednak zajrzeć do 15 miejscowości, gdyż kilka pozycji obejmuje obiekty w rożnych lokalizacjach. Dzieje się tak w przypadku najstarszych w kraju kopalni soli (w 2013 r. wpis dotyczący Wieliczki poszerzono o Bochnię), 6 drewnianych kościołów południowej Małopolski czy 8 cerkwi regionu Karpat. Piętnastą polską perłą, wpisana do tego prestiżowego wykazu na sesji Komitetu UNESCO odbywającej się w lipcu 2017 r. w Krakowie, jest kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach wraz z rozbudowanym i wykorzystywanym turystycznie systemem sztolni odwadniających”.

Zdaniem wydawcy album „Polska. Skarby UNESCO” „dzięki szczegółowym opisom i pięknym fotografiom pozwala w pełni zrozumieć, dlaczego te właśnie miejsca znalazły uznanie na międzynarodowej arenie. Większość z nich została doceniona względu na swe walory historyczne (w tym jedyne takie w historii listy – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau – jako przestroga dla ludzkości), kulturowe, artystyczne, a jedno z powodu unikatowych wartości przyrodniczych (Puszcza Białowieska)”.

W albumie opisane są takie miejsca jak:

Kraków – historyczne centrum (1978)
Wieliczka i Bochnia – kopalnie soli (1978 i 2013)
Auschwitz-Birkenau (1979)
Puszcza Białowieska (1979)
Warszawa – historyczne centrum (1980)
Zamość – stare miasto (1992)
Toruń – miasto średniowieczne (1997)
Malbork – zamek krzyżacki (1997)
Kalwaria Zebrzydowska (1999)
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (2001)
Kościoły drewniane południowej Małopolski (2003)
Park Mużakowski (2004)
Wrocław – Hala Stulecia (2006)
Drewniane cerkwie w regionie Karpat (2013)
Tarnowskie Góry – kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku (2017)

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.