Obrońcy życia triumfują! Sąd przyznał im słuszność. „Prawo do wolności wypowiedzi gwarantuje Konstytucja”
Sąd Rejonowy w Poznaniu oraz Sąd Rejonowy w Warszawie orzekły o braku winy prezesa Fundacji, Mariusza Dzierżawskiego. Obrońców życia oskarżani o rzekome wywoływanie zgorszenia w życiu publicznym. Kolejnym powodem oskarżenia był tzw. czyn nieobyczajny. Inny warszawski sąd umorzył postępowanie przeciwko innemu działaczowi pro-life.
Postępowanie sądowe zainicjowała policja. Powodem były donosy, złożone na działaczy pro-life w związku z akcją banerów przedstawiających ofiary aborcji. Sprawa trafiła do sądu, choć dotyczyła legalnych, co miesięcznych zgromadzeń przed poznańskim szpitalem. Na zgromadzeniach zebrani odmawiają regularnie różaniec. Nawołują także do ochrony życia od poczęcia. Sąd Rejonowy orzekł o niewinności oskarżonego, powołując się na wolność wypowiedzi.
Prezes Fundacji Pro-Prawo do życia również został uniewinniony po tym, jak sąd orzekł, iż zdjęcie martwego dziecka nie może uchodzić za nieobyczajne. W kolejnym postępowaniu sędzia określił czyn wolontariusza jako „nie wypełniający znamion wykroczenia.”
„Podkreślić należy, że obrońcy życia korzystają z konstytucyjnie gwarantowanego im prawa do wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Potwierdza to bogata linia orzecznicza, zarówno sadów polskich, jak i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, która wskazuje, że ich działanie podlega ochronie prawnej. Sąd Rejonowy w Giżycku, w uzasadnieniu wyroku z 11 maja 2018 r. słusznie zauważył, że “zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zmian obowiązujących przepisów mają takie samo prawo do wyrażania swoich poglądów, natomiast forma ich głoszenia i rozpowszechniania jest poza oceną kodeksu wykroczeń.” – stwierdziła Anna Przestrzelska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.
Źródło informacji: dzienniknarodowy.pl
Przeczytaj również: