Zielone światło dla przymusowej relokacji uchodźców z obozów we Włoszech i Grecji.
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wniósł o oddalenie skarg Słowacji i Węgier na nielegalność decyzji Rady UE o przymusowej relokacji uchodźców według rozdzielnika. Werdykty Trybunału są zwykle zgodne z opinią rzecznika. Jeśli tak będzie i tym razem, we wrześniu Trybunał oddali skargi. Tym samym Komisja Europejska dostanie do ręki mocne argumenty prawne przeciw tym państwom, które krytykują mechanizm przymusowej relokacji i odmawiają przyjmowania narzuconej im liczby uchodźców.
Najważniejszym punktem skarg Słowacji i Węgier była teza o sprzeczności między decyzją Rady UE (ministrowie krajów Unii) o obowiązkowej relokacji, a wolą Rady Europejskiej (przywódcy krajów Unii) opowiadającą się za dobrowolnym podziałem uchodźców. Polska, dopuszczona do sprawy w charakterze pomocnika obu państw składających skargę, również wskazywała na tę sprzeczność, jednak rzecznik Trybunału uznał zarzut za nieuzasadniony.
Legalności decyzji Rady UE o przymusowej relokacji broniły Belgia, Niemcy, Grecja, Francja, Włochy, Luksemburg oraz Szwecja.
Źródło: dw.com
Jakoś nie jestem zdziwiona, przecież ta cała UE i ten cały Trybunał to to samo. W UE próżno szukać praworządności i sprawiedliwości.
Jak najszybciej dopinać „Trój-morze”, bo UE schudnie do Francji, Niemiec i ich popleczników.