Repolonizacja? Największy polski przetwórca owoców sprzedany Chińczykom

fot. pixabay.com
12

Chińczycy zakupili 100% udziałów firmy APPOL, największego producenta koncentratu soku jabłkowego i soków NFC w Polsce. Wartość transakcji to 68,5 mln zł. Skonsolidowane przychody netto grupy APPOL ze sprzedaży za rok 2017 wyniosły 112,4 mln zł. Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej wystosował w tej sprawie list otwarty.

„Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej jest bardzo zawiedziony sfinalizowaniem transakcji sprzedaży polskiej firmy APPOL Chińczykom. W grudniu, kiedy dowiedzieliśmy się o tym zamiarze krytykowaliśmy pomysł. Z wielką nadzieją przyjęliśmy zapowiedź rządu o repolonizacji. Jednak co z tego zostało? Fakty mówią za siebie – czytamy w liście.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„W naszym kraju ostatnie polskie zakłady oddaje się w ręce rekinów finansowych – pisze w liście Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Ryszard Ciżla. „Takim rekinem są Chińczycy, którzy kupili zakłady APPOL, aby realizować swoją politykę eksportową, budować swoją potęgę gospodarczą. Nie stosują się przy tym do żadnych reguł, wykorzystując swoją przewagę. Nie wolno nam się z tym godzić”.

Ciźla zwraca się też do posła Michała Cieślaka: „Prowadziliśmy rozmowy na ten temat, m.in. w programie „Strefa Agro” w „Rozmowie dnia”, czy w rozmowie z Posłem Michałem Cieślakiem. Co Pan Poseł w tej sprawie zrobił? Zobowiązał się do podjęcia tematu na Sejmowej Komisji Rolnictwa. Panie Pośle, z przykrością stwierdzam, że nie wywiązał się Pan z tego zobowiązania”.

W liście znajduje się też informacja o tym, że jedną z przyczyn pogarszającej się sytuacji polskich producentów jest przejęcie przetwórstwa przez obcy kapitał i zmowy cenowe stosowane przez zagranicznych właścicieli.

„Nie jesteśmy za zamknięciem polskiego rynku przed obcym kapitałem, jesteśmy za ochroną polskich producentów i wspieraniem ich zgodnie z polskim i także unijnym prawem” – konkluduje Ciżla.

Cały list TUTAJ

Przeczytaj też:

Zaczęło się! Na Pomorzu powstaje gigantyczna farma wiatrowa w bliskiej odległości od domów

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. michu mówi

    Jakby ludzie wierzyli w deklaracje to do dziś wielu byłoby przekonanych, że w 1944 r prawdziwa demokracja na ziemiach polskich nastała 😉

  2. ZbulwersowanyL mówi

    Sprywatyzowali Żydzi na rzecz Żydów za psi pieniądz już prawie całą polską gospodarkę to i Chinczykom dali coś na odczepnego. Choć tam też mają swoją diaspore.

  3. czytelnik mówi

    policzymy sie na wyorach !!!

  4. Robert mówi

    Żydzi z jabłkami mają nędzne doświadczenia,w raju Polin,tę gałąź oddają Chińczykowi bez udziału Ewy i Adama.Pewnie to słaby interes dla Wuja Sama

  5. krysia mówi

    APPOL 100% udziałów w prywatnych rękach , więc mogą zakład sprzedać , zamknąć, zmienić profil produkcji.
    Artykuł nie zawiera pełnych informacji dla czytelnika.

  6. leszek mówi

    Skandal. Brak słów na dobrą zmianę – dobra to ona w tym przypadku jest dla niemców

  7. sulka mówi

    czym różni się PO/PSL od PIS???? Tylko jednym. PIS rzucił ochłap Polakom w postaci 500+ oraz drobniaki dla emerytów, żeby zakamuflować swoje poczynania.

  8. Hanna mówi

    Czemu ludzie milczą? To niemożliwe,żeby 500zł.uśpiło umysł.Ja jestem już w mocno średnim wieku,ale gdzie są, młodzi Polacy, GDZIE???? RATUJMY POLSKĘ,MAMY TYLKO JEDNĄ OJCZYZNĘ.Gdzie są tacy ludzie jak P.Jacek Międlar?

  9. andzia mówi

    Sprzedali za cenę o połowę niższą niż roczne przychody netto.

  10. Kermit The Frog mówi

    Prywatna firma w związku z czym nic nam do tego komu zbyli udziały. Takie są prawa wolnego rynku.

  11. Andrzej mówi

    Ludzie puknijcie się w te puste berety. To całkowicie prywatna firma, powstała za prywatne pieniądze i z prywatnym kapitałem, więc nikomu nic do tego, co właściciele z nią zrobią. No, ale okazja żeby dokopać PiSowi.

    1. MSW mówi

      Pal licho firmę Andrzej. Czy wierzysz, że Chińczyk da dobrze zarobić Polakowi? Nie dość, że skup owoców u nas praktycznie nie istnieje i sadownictwo to upadająca branża, to jeszcze Chińczycy, którzy za chwilę przestawią produkcję na soki z plastikowych jabłek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.