14 lipca odsłonięcie pomnika upamiętniającego ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Polakach autorstwa Andrzeja Pityńskiego!

13

W środę w Domostawie (gm. jarocin, woj. podkarpackie) został zamontowany pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa nieżyjącego już rzeźbiarza, Andrzeja Pityńskiego.

Pomnik ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, wykonany przez Andrzeja Pityńskiego w 2017 roku, miał stanąć w kilku lokalizacjach, ale władze kolejnych gmin wycofywały się z decyzji o jego przyjęciu. Na postawienie pomnika nie zgodziły się władze Jeleniej Góry, Rzeszowa i Kielc. Dopiero władze samorządowe z Jarocina wyraziły chęć upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach, stawiając pomnik, który dobitnie ukazuje skalę zbrodni Ukraińców na Polakach. Decyzja zapadła w 2021 roku. Podjęła ją rada gminy. Wójt gminy Zbigniew Walczak jeszcze w 2018 roku uzgodnił tę lokalizację z autorem. Wyrazili na nią także zgodę fundatorzy monumentu – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kamień węgielny pod pomnik „Rzeź Wołyńska” wmurowano 10 lipca 2022 roku, w przeddzień 79 rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika został wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak. Natomiast przewodniczącym Komitetu Honorowego został zmarły w styczniu br. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan środowisk kresowych. Prace budowlane sfinansowano ze składek społecznych, prowadzonych w Polsce i wśród Polonii.

Pomnik postawiono na na parkingu MOP w pobliżu trasy S-19, będącej częścią Via Carpatia. Oficjalne odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego zaplanowano na 14 lipca br.

Przeczytaj także:

J. Międlar: Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu…

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. W K mówi

  Gratuluję mieszkańcom gminy Domostawa, że ponownie wybrali wójta Zbigniewa Walczaka, a wójtowi, że zrealizował projekt.

 2. Tak to widzę mówi

  Tak wielu społecznościom zależy na utracie polskiej tożsamości. Zatrzeć historię, zniszczyć rodzinę i wiarę. Społeczeństwo niewolników i bylejakości, konsumizmu, cieszących się miską ryżu. Wołyń to tragedia narodu nie jakiegoś tam, ale Polskiego i związana z tym odpowiedzialność za społeczeństwo. Prawdziwy władca dba o swoich ludzi. A szacunek nakazuje zmarłych pochować. Kto nami rządzi? Ci co kulturowo nie utożsamia się z Polską. Możliwe, że ich przodkowie przywędrowali Tu by podbijać i zostali . A ich potomkowie robią to samo, na to się godzimy jak owce na rzeź skazane.

 3. Xyz mówi

  Dlaczego nie można włączyć subskrypcji?

 4. Hammurabi mówi

  Władze Jeleniej Góry, Rzeszowa i Kielc odmówiły. Władze innych miejscowości również by odmówiły.
  Wyobraźcie sobie takiego Trzaskowskiego, Jaśkowiaka czy Sutryka patronujących ruchowi budowy pomnika ofiar banderowskich czystek.
  Prędzej Słońce w biegu stanie!
  Prędzej wesprą ideę budowy pomnika banderowskich skur… i „aktywistów” co to domagają się odbudowy poniszczonych budowy kolejnych.
  Jest jednak nadzieja. Nadzieją są ludzie. Polacy. Tacy jak ci z Wercharty, Zaleskiej Woli czy Radruża, którzy wbrew ukraińskiej mniejszości, wbrew władzom i jej poprawności politycznej, wbrew bezmózgim aktywistom sami usuwają banderowskie pomniki stawiane bezprawnie na terenie Polski i tacy jak Pan Braun których głos jest jak kropla drążąca skałę.

 5. Dymitr Ogonowski mówi

  To dobrze, że ofiary rzezi wołyńskiej będą upamiętnione. Natomiast w Rzeszowie powinien być pomnik ofiarom bandy UPA na terenie dawnej Małopolski Środkowej. Najlepiej, jakby się udało zorganizować jakieś małe muzeum, z fotografiami, z informacjami, w tym o tym, że część greko-katolickich księży wzywało do mordowania Polaków. Ważna jest rola edukacyjna.

 6. Hammurabi mówi

  Pełna zgoda w sprawie muzeum, z jedną uwagą. Nie „małe” a wielkie, powalające szczegółami mordów na kolana, doprowadzające co bardziej wrażliwych do omdleń.
  Pokazujące bez znieczulenia ogrom krzywd jakie miały miejsce!
  Interaktywne muzeum pokazujące to co i jak się działo, muzeum pokazujące nazwiska nie tylko ofiar ale i zbrodniarzy.
  Polski „rząd” tylko w pierwszym roku wojny na Ukrainie przeznaczył na różne formy pomocy potomkom rezunów – bagatela – 11 miliardów euro.
  Do jakiego poziomu za takie pieniądze można by podnieść poziom wydolności polskiej zbrojeniówki? Jakże nikły ułamek tej gigantycznej kwoty powiększonej o kolejny rok pomocy byłby potrzebny by wybudować muzeum będące prawdziwym upamiętnieniem męczeństwa naszych rodaków?
  Że co? Że Ukraińcom nie będzie to podobało? A niech się nie podoba. Ma się nie podobać. Takie muzeum powinno być powodem ich wstydu, piętnem hańby i powodem rozmyślań i rewizji obecnego probanderowskiego kursu Ukrainy!

 7. Jan Nowak mówi

  Brawo panie Walczak.Sa ludzie prawi i odwazni .Do takich pan nalezy.Ten orzel wola o pomste do nieba w imieniu Polakow tak nieludzko wymordowanych przez chorych z nienawisci do Polski i wszystkiego co polskie Ukraincow.Karma wraca i placa teraz za zbrodnie swoich dziadow ,moze to nieludzkie ale niezbadane sa wyroki boskie.Wyparl sie Was i zapomnial Przedent RP Andrzej Duda,wyparl sie Was i zapomnial ten sluzalczy wobec Ukrainy rzad RP.Dlatego panska postawa panie Walczak napawa optymizmem.Ze sa jeszcze prawdziwi Polacy.Gmina nie zdurniala i wybrala pana na wojta ponownie.Niech Wam wszystkim Bog blogoslawi.Zaproscie tego clowna Dude co to klekal w zycie na miedzy i zegnal sie do dwoch patykow zwiaznych na krzyz ktore natychmiast po jego wyjezdzie hajdamacy natychmiast wyrwali i rzucili w smiecie.Ciekawe co Wam odpisze.

 8. Hammurabi mówi

  Jeszcze jedna myśl…
  W sklepie są piękne przypinki…
  Może warto stworzyć jeszcze jedną… Myślę o miniaturce tego pomnika.
  Wiem, że prawa autorskie, że zgoda na takie działania, jednak śmiem twierdzić, że sam autor jedynie by takiemu pomysłowi przyklasnął.

 9. Dumny Polak mówi

  No, Hammurabi!
  Czasem miewasz calkiem niezle mysli!!!
  Pozostanmy wszyscy wierni Polsce i nie pozwolmy sie ponizyc ukrowskiemu, zwyrodnialemu badziewiu!

 10. Jannowak mówi

  Dobry pomysł z przypinką!

 11. gal mówi

  Rządząca w Polsce polskojezyczna jaczejka nie bedzie bierna na takie symbole prawdy i mozemy spodziewac sie prowokacji albo aktow wandalizmu ze strony lewackich bojowek.

 12. Polak mówi

  Pomnik wstydu dla polskojęzycznych władz

 13. Jarek .K mówi

  PiS owcy z Dudą i Kaczyńskim przez lata utrudnili pamięć zezi Wołyńskiej ! Brawo i chwała tym co postawili pomnik !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.