Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Rosję do zwrotu wraku Tu-154M

szczątki TU-154/fot. youtube
7

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło w piątek (12.10.2018) rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Rezolucja stwierdza m.in., że na podstawie załącznika 13 Konwencji Chicagowskiej, od państwa, w którym doszło do wypadku, wymaga się zwrotu wraku oraz innych materiałów dowodowych państwu, w którym statek powietrzny był zarejestrowany, po tym, jak badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone. A to stało się w styczniu 2011 r. (wraz z opublikowaniem raportu MAK – PAP).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rezolucja zawiera wezwanie Federacji Rosyjskiej do: zwrotu wraku bez dalszej zwłoki w sposób, który zapobiegnie dalszej degradacji materiału dowodowego; odpowiedniego zabezpieczenia wraku do tego czasu; oraz do powstrzymania się od działań mogących zostać uznanymi za bezczeszczenie miejsca katastrofy.

Rezolucja została oparta na raporcie posła sprawozdawcy Pietera Omtzigta z Holandii, który opracował ją na podstawie opinii dwóch ekspertów prawa międzynarodowego – Timothy Brymera z Wielkiej Brytanii i Pablo Mendesa de Leona z Hiszpanii. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego wskazali oni, że w świetle konwencji chicagowskiej wrak powinien zostać zwrócony Polsce.

Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa europejskie i kilka państw spoza kontynentu. Rada Europy powstała 5 maja 1949. Jej siedzibą jest Strasburg. Zgromadzenie Parlamentarne RE to organ doradczy Komitetu Ministrów RE składający się z parlamentarzystów delegowanych przez parlamenty narodowe.

Źródło: pap

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. klamcy ! hipokryci !! mówi

  wolne , bardzo wolne te ich działania !! i jezcze dali im rok wakacji !!!

 2. MSW mówi

  W 2011 można było ubiegać się o zwrot wraku, ale Tusk się wstydził. Dziś my wszyscy wstydzimy się za niego i jego partię.

  1. Dan mówi

   Mów za siebie, ja się nie wstydzę, skurwiela należy powiesić na pomniku Piłsudskiego.

 3. Robert mówi

  Kto przewodzi jej obsadzie?Jakie kapitany?Kiedy wybieramy samorządowo?To dzięki pozycji Donalda Tuska?Pull up?

 4. Robert mówi

  Rada ta wciąż nie ma zamiaru przyznać,że samolot Malaysia był znacznie bardziej obciążony,jeden został zestrzelony 17 lipca 2014 nad pępkiem Europy,drugi ale pierwszy zniknięty 8 marca 2014 i nieodnaleziony,choć był liderem,jak zostać fajerem unicestwionym,dzięki unii demokratycznej,strategicznej.Padło na kopciuszka malezyjskiego żeby potwierdzić ,że eksperyment filadelfia z 43czego , nie należy wyłącznie do hegemona amerykańskiego,produkującej UFO dzięki nazistom,uprowadzonym

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.