Żenada! Wyborczej nie podoba się upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej, bo znicze będą dymić

kadr z filmu "Katyń"/ fot. screen
3

W sobotę (14.09.2019) o godz. 14.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza organizują uroczystość pod nazwą „Iskra pamięci”. Zapłonie ponad 20 tys. zniczy, które upamiętnią ofiary zbrodni katyńskiej w 1940 roku, czyli zamordowanych przez Sowietów polskich oficerów przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Ofiary mordu pochowano w dołach śmierci w Katyniu, Miednoje i w sąsiedztwie wioski Piatichatki pod Charkowem. Znicze zostaną ustawione w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku. Około 2 tys. zniczy zostanie zapalonych na Rynku Wielkim w Zamościu.

Oprócz palenia zniczy plan uroczystości na pl. Piłsudskiego przewiduje recytację listów oficerów do rodzin, panele dyskusyjne oraz występy Orkiestry Wojskowej i zespołu Panny Wyklęte. Prezydent Andrzej Duda objął uroczystość swoim patronatem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co w tej sprawie ma do powiedzenia „Gazeta Wyborcza”? „Prezes fundacji zapytany przez nas, czy PGNiG wzięło pod uwagę, że z 20 tys. zniczy oznacza sporo dymu w centrum miasta, odpowiedział: – Nie potrzebujemy pozwolenia na palenie zniczy podczas tego wydarzenia, tak jak nie potrzeba go 1 listopada. Wszystko po sobie posprzątamy, a znicze poddamy recyklingowi” – czytamy w artykule GW.

Mój komentarz: Doprawdy, wzruszająca jest ta troska „Wyborczej” o czyste powietrze. Upamiętniać Polaków zamordowanych na rozkaz Stalina nie należy, bo – wicie, rozumicie – dym będzie. I klimat ucierpi. A w ogóle to pewnie rację miał towarzysz Stalin, że tych polskich oficerów kazał zamordować, bo produkowali dwutlenek węgla i stanowili zagrożenie dla planety. I do tego byli mało postępowi, bo nie witali komunistów chlebem i solą. A to przecież był samo dobro, o czym z pewnością zaświadczy towarzysz Stefan Michnik. Przy okazji, kiedy Adam Michnik pozdrowi brata?

Źródło informacji: warszawa.wyborcza.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Kolejny raz Polska przegrywa II wojnę światową

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. rins mówi

    Michnik kacapie! Ziemia Cię wola gamoniu! Tak samo jak bolka, wypierd….ać na tamten swiat staruchy. „Won psie syny”

  2. Hammurabi mówi

    Postawię znicz. Trzy znicze. Pięć zniczy… Postawię ich tyle, ile uznam za stosowne by uczcić pamięć ofiar współplemieńców Michnika spuszczonych ze smyczy przez Stalina a uwagi szechterowskiej gadzinówki mam nigdzie.

  3. piotr mówi

    1- Nathanael Kapner: Jak myślą Żydzi… 2- Żydzi przeciwko ludzkości 3- Przodkowie Żydów, Kananejczycy, składanie ofiar z dzieci… |wolna-polska.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.