Wysoka frekwencja to wysoka subwencja. Zobacz ile pieniędzy otrzymają partie polityczne

Sejm RP/ fot. Wikipedia
6

W niedzielnych (13.10.2019) wyborach do Sejmu i Senatu RP głosowało 61,74% uprawnionych. Wysoka frekwencja przekłada się na wysokość subwencji, która naliczana jest od liczby głosów oddanych na dany komitet wyborczy. Ile pieniędzy otrzymają poszczególne partie?

Według informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” subwencja dla Prawa i Sprawiedliwości wyniesie 23,3 mln zł rocznie (w poprzedniej kadencji było to 18,5 mln zł). Platforma Obywatelska otrzyma 19,9 mln zł rocznie (dotychczas 15,5 mln zł). SLD dostanie 11,4 mln zł (poprzednio 4,3 mln zł uzyskane za przekroczenie 3% w wyborach 2015), PSL – 8,3 mln zł (poprzednio – 4,5 mln zł). Subwencja dla Konfederacji wyniesie 6,8 mln zł rocznie. W sumie wysokość subwencji wyniesie 69,7 mln zł. Po wyborach w 2011 roku łączna kwota subwencji wynosiła 54,4 mln zł, a po wyborach w 2015 roku – 58,2 mln zł.

Wszystkie partie otrzymają też jednorazowe dotacje za każdy uzyskany mandat posła i senatora. Ich wysokość nie jest jeszcze znana, ponieważ przy obliczeniach bierze się pod uwagę sumę wydatków komitetów na kampanię. W tym przypadku kwoty również są wysokie, np. za wybory w 2015 roku PiS dostało prawie 30 mln zł.

Źródło informacji: rp.pl

Zobacz też:

LISTA posłów 2019-2023. Kto dostał się do Sejmu?

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. zdzisław mówi

  I TO JEST WŁASNIE OKRADANIE OBYWATELI ! KAŻDA PARTIA MA SIĘ UTRZYMAĆ ZE SKŁADEK CZŁONKÓW ! A NIE Z PODATKÓW ! ZŁODZIEJSTWO W CZYSTEJ POSTACI !!!

  1. Tomek mówi

   Ze składek członkowskich to im na waciki nie starczy. Jak znosimy subwencje, to trzeba rozszerzyć możliwości finansowania przez sponsorów. W programie Konfederacji to np. było.

 2. Rick mówi

  Dzięki za artykuł, to jest tejemnica wszystkich wyborów. Niech ludzie się dowiedzą, dlaczego m.in. tak się naciska na wysoką frekwencję.

 3. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Dla państwa nie jest to dużo.a dla tych co nie mają bogatych sponsorów,jak np.Konfederacja,każdy grosz mądrze wydany jest ważny.

  1. Koleusz mówi

   Dziękuję za ten artykuł. Ostatni raz poszedłem na wybory. Póki nie zniosą subwencji, diet i innych złodziejstw nie pójdę nigdy. Polityka to mafia a telewizja kłamie

 4. Mieczyslaw mówi

  Teraz musicie konfederacja rozbudowac w calym krajy w malych miasteczka struktory a nastepne wybory beda 15% Organizowac spotkania..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.