Wyniki wyborów samorządowych 2024. Czy pójdziesz do wyborów za dwa tygodnie?

fot. gov.pl
7

Zgodnie ze wstępnymi wynikami wyborów (stan na 8.04.2024 r., godz. 12.45), najwięcej głosów w wyborach do sejmików otrzymało Prawo i Sprawiedliwość. Najwięcej głosów zdobył PiS — 33,7 proc. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,9 proc. Podium zamyka Trzecia Droga, którą poparło 13,5 proc.

Jak prezentują się wyniki wyborów na prezydentów i burmistrzów miast? Czy za dwa tygodnie ponownie pójdziesz do urny?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Warszawa, Gdańsk, Katowice

Pierwsze wyniki exit poll oraz z PKW wskazują, że w I turze wybory na prezydenta miasta wygrywają Rafał Trzaskowski w Warszawie (59,8 proc.), Aleksandra Dulkiewicz w Gdańsku (62,3 proc.) oraz Marcin Krupa w Katowicach (66,5 proc.).

Kraków, Wrocław, Rzeszów

Druga tura będzie w Krakowie gdzie zmierzą się Aleksander Miszalski (36 proc.) oraz Łukasz Gibała (27 proc.). Dogrywka będzie potrzebna także we Wrocławiu, gdzie zmierzą się Jacek Sutryk (34,3 proc.) oraz Izabela Bodnar (29,8 proc.), a także w Rzeszowie, gdzie Konrad Fijołek zdobył 37,91 proc. a Waldemar Szumny 23,24 proc.

Opole

W Opolu wygrał w pierwszej turze Arkadiusz Wiśniewski z Komitetu Wyborczego Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, zdobywając 75,47 proc. głosów. Drugie miejsce zdobył Michał Nowak z 17,29 proc.

Brzeg

Urzędujący od dekady burmistrz Jerzy Wrębiak uzyskał we wczorajszych wyborach 32,66% poparcia. To najsłabszy wynik w historii włodarza Brzegu. O reelekcję powalczy w drugiej turze z Violettą Jaskólską-Palus. Kandydatka TRZB otrzymała w pierwszym głosowaniu poparcie na poziomie 20,70%. Dopiero na 4. miejscu uplasował się Waldemar Wysocki, szef lokalnych struktur PO.

Zielona Góra

W Zielonej Górze Marcin Pabierowski z PO uzyskał w pierwszej turze wynik 42,74 proc. Dotychczasowy prezydent miasta Janusz Kubicki zdobył tylko 35,95 proc. głosów.

Skierniewice

W Skierniewicach w pierwszej turze wygrał Krzysztof Jażdżyk z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia „Razem Dla Skierniewic”, zdobywając 56,96 proc. głosów. Drugi był – również bezpartyjny, z „Koalicji Dla Skierniewic” – Piotr Łyżeń z wynikiem 20,47 proc.

Krosno

W Krośnie w pierwszej turze wygrał bezpartyjny Piotr Przytocki z wynikiem 58,42 proc. Drugi był Bogdan Józefowicz z PiS z wynikiem 28,31 proc.

Łomża

Wybory na prezydenta Łomży ponownie wygrał Mariusz Chrzanowski, tym razem z wynikiem 51,63 proc. Chrzanowski jest prezydentem Łomży od 2014 r.

Białystok

W Białymstoku w pierwszej turze wygrał dotychczasowy prezydent Tadeusz Truskolaski popierany przez KO. Uzyskał on 53,32 proc., nie będzie więc potrzebna druga tura wyborów.

Siedlce

W Siedlcach konieczna będzie II tura. Pierwszą wygrał Tomasz Hapunowicz z PiS (40,80 proc.). Za nim uplasował się Andrzej Sitnik popierany przez Bezpartyjne Siedlce.

Leszno

Wybory w Lesznie wygrał Stanisław Ruskiecki z Koalicji Obywatelskiej (53,74 proc.). Drugie miejsce zajął bezpartyjny Łukasz Borowiak (29,70 proc.).

Włocławek

We Włocławku do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura. Pierwszą wygrał Krzysztof Kukucki z Lewicy, zdobywając 41,4 proc. głosów. Zmierzy się z drugim Markiem Wojtkowskim z PO (29,88 proc.).

Tarnobrzeg

Znamy też wyniki pierwszej tury wyborów na prezydenta Tarnobrzega. Prowadzi Dariusz Bożek (32,79 proc.) przed Łukaszem Nowakiem (28,94 proc.). Druga tura odbędzie się za dwa tygodnie.

Suwałki

Druga tura wyborów odbędzie się w Suwałkach. W wyborach prezydenckich po pierwszej turze wygrywa Czesław Renkiewicz (48,35 proc.), a drugie miejsce zajmuje Jacek Juszkiewicz z PiS (22,95 proc.). Renkiewicz jest prezydentem Suwałk od 2010 r.

Źródło: PKW, Onet.pl

Przeczytaj także:

SĄSIEDZI. Oficjalne zwiastuny filmu dokumentalnego Jacka Międlara o ukraińskim ludobójstwie na Polakach [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. verizanus mówi

  W wyborach ważne kto liczy głosy, pilnuje urny i monitoruje przebieg przesyły danych ;).

 2. Dozdrajców mówi

  Po wynikach w Warszawie widać, że słowami tuska stosują prawo, jak oni je rozumeją…

 3. Duduś mówi

  Fajnopolacy – europejscy w akcji. Brawo ! Nie ma chyba już ratunku dla tego upadłego w większości motłochu.

 4. Negro mówi

  Nie napisaliście o Bełchatowie, gdzie jest szansa na pierwszego prezydenta miasta z Konfy.

 5. ad mówi

  Bosak zsumował wyniki Korwina i Wiplera w W-wie i jest zadowolony. Ktoś dobrze odpowiedział Bosakowi – Wipler był kandydatem Konfederacji, ale nie był kandydatem wyborców Konfederacji. Poparcie przez Konfederację pisowskich kandydatów również zakończyło się klęską. Równia pochyła.

 6. Negro mówi

  @Ad
  To jest właśnie ciekawe, jak co do czego to nagle uznają Korwina, którego wcześniej się wypierali i odcinali się od niego.

 7. BP mówi

  Nie chcę , ale MUSZĘ. PO chce ZNISZCZYĆ NASZE MIASTO!!!!!! Chcę mieć czyste sumienie, nawet jak oszuści z PO sfałszują wybory! Niech ktoś zacznie narzekać to rzucę mu w twarz słowa : byłeś na wyborach? na kogo głosowałeś? No, to teraz zbieraj owoce swoich decyzji. Niestety za tym kandydatem-demonem z PO stoją potężne pieniądze ….

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.