„Wyborcza” przeciw zniczom na grobach: To grzech ekologiczny

cmentarz/ fot. pixabay
32

Podczas Synodu Amazońskiego biskupi zdecydowali o wpisaniu do dokumentu końcowego pojęcia „grzech ekologiczny”, czyli „działań bądź zaniedbań przeciwko Bogu, przeciwko bliźniemu, wspólnocie i środowisku”.

ZOBACZ: Szok! Pogańskie bożki, szamańskie rytuały i „grzech ekologiczny” na Synodzie Amazońskim

Natychmiast wykorzystała to „Gazeta Wyborcza”, żeby zaatakować zwyczaj stawiania zniczy na grobach. Artykuł Moniki Waluś pt. „300 milionów zniczy. Czy pamięć o zmarłych naprawdę wymaga poświęcenia dla niej środowiska?” ukazał się w przeddzień Wszystkich Świętych.

Patrząc tuż przed Wszystkich Świętych na polskie cmentarze, łatwo stwierdzić, że z wiedzą u nas słabo. Pamięć o bliskich daleka jest od działań w duchu less-waste, płonna jest też świadomość grzechu ekologicznego. Zamiast atmosfery zadumy i refleksji w miejscach pochówku wkracza komercyjna gra na ilość, której często towarzyszy bylejakość – pisze Waluś.

Apeluje też, żeby na cmentarzach wprowadzić „zniczodzielnie”, czyli specjalne półki, na których „możemy zostawić znicz, którego już nie potrzebujemy”. – Ktoś inny może go za darmo wziąć i wykorzystać jako szklano-plastikową obudowę dla swojej świeczki czy woskowego wkładu – czytamy w artykule.

Przeciwny paleniu zniczy jest też jezuita Grzegorz Kramer. – Taka propozycja na nadchodzące dni. Może w tym roku zrezygnujemy z milionów zniczy, a pieniądze zaoszczędzone w ten sposób przekażemy tym, którzy żyją i potrzebują pomocy? – zaapelował Kramer na Facebooku.

Co będzie dalej? Czy „grzech ekologiczny” stanie się teraz pałką na wiarę i tradycję? Przecież palenie świec w kościele też nie jest eko. Może więc zrezygnować z nich tak jak ze zniczy? A czy lampki na choince to też „grzech ekologiczny”? A gromnica?

Źródło informacji: wyborcza.pl, Facebook

Zobacz też:

Grzegorz Kramer – siewca zgorszenia! „W Wielki Post jedzcie mięso i pijcie wódkę.” Niedawno pochwalał samobójstwo

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert B. mówi

  Ciekawy, do kiedy głupi goje będą tolerowały tę żydowską bezczelność i to bezpardonowe rycie pod gospodarzami.

  A z drugiej strony: świece chanukowe to nie „grzech ekologiczny”?

  1. Tomek mówi

   Trzeba być bardzo zakompleksionym i nie mieć żadnego poczucia własnej wartości, żeby pisać o sobie per „głupie goje”. Współczuję, Robercie.

   1. Robert B. mówi

    Pisałem ci już milion razy, że to jest CELOWA IRONIA, która ma na celu obnażenie prawdziwej twarzy tych holokaustycznych patentowanych niewiniątek.

    Widziałeś filmy o holokauście? Widziałeś, jak tam są prezentowani Żydzi? Jako niepokalane niewiniątka – wszyscy bez wyjątku. Otóż, taki obraz jest nieprawdziwy. Obraz nieprawdziwy, ale cel konkretny: zrobienie z jednej nacji, która sobie uzurpuje prawo do rządzenia światem od zarania dziejów, świętych krów, żeby tę władzę w końcu przechwycić.

    1. Tomek mówi

     Pisałem ci już milion razy, że jesteś po prostu chory z tymi swoimi „holokaustami”. I pełen kompleksów. Wybacz, normalny człowiek non stop obraźliwie o sobie nie pisze, nawet z ironią. Biedny jesteś.

     1. Robert B. mówi

      Współczucie sobie wsadź w dupę. Nie jest mi ono do niczego potrzebne.

      Jeżeli chodzi o „głupich gojów”, to nie uda się tym holokaustycznym patentowanym niewiniątkom ani ich szabesgojom zagłuszyć prawdy o tych hokolakustycznych patentowanych niewiniątkach, co myślą o gojach i jakie działania wobec nich podejmują. Szmiry typu „Pianista” to za mało, żeby z gojów zrobić niewolników.

 2. zz top mówi

  Niech ta zydowska holota od Szechtera wezmie ceglowke i walnie sie w parchate zawszawione lby,

 3. anonim mówi

  Trzeba powiedzieć Szechterowi vel Michnikowi, ze palenie hanuk przez jego parchatych współplemienców też jest nieekologiczne.

  1. rins mówi

   Dobrze powiedzieli przedmówcy zakazać żydom palenia tych ich jakichś haukowych świec bo zatruwaja świat i zwiększają „gazy” cieplarniane

 4. robert mówi

  ,,Obchodzimy się z Izraelem jak z jajkiem” – Prof. Jerzy R. Nowak | wolna-polska.pl

 5. zz top mówi

  Tacyt:
  „Prawa żydowskie stoją w sprzeczności do praw wszystkich innych narodów. Pogardzanym jest u nich wszystko, co dla nas jest święte i odwrotnie: miłe jest wszystko, co w nas obrzydzenie wzbudza. Żyją ściśle zespoleni, wspierając się nawzajem, nienawidząc natomiast obcych i rozkładając ich.”

  1. Robert B. mówi

   A potem… A potem… Trzeba ich ratooooowaaaać… Ja oświadczam: ratować będę tylko siebie i własnych bliskich. Na pewno nie wrogów, którzy to udowadniali milion razy.

   1. Tomek mówi

    Robert, ty byś nie tylko nie ratował, ale pewnie pierwszy byś pobiegł na Gestapo denuncjować, co nie? Wiemy, jaki z ciebie człowiek.

    Na szczęście, w Polsce były tysiące znacznie lepszych ludzi od ciebie.

    1. Robert B. mówi

     No tak… Stara mantra… Goje mają się WYKAZYWAĆ przed żydostwem. To jest cel ich istnienia. Wtedy są „dobrymi ludźmi”. Już ci pisałem, na „ratowanie żydostwa” jako miarę człowieczeństwa sram i szczam. Na ten haczyk mnie nie złapiesz.

     1. Tomek mówi

      Sam jesteś goj. Czy tam głupi goj, jak o sobie lubisz pisać.

      I nie, nikt się nie ma „wykazywać przed żydostwem”. Po prostu, niesienie pomocy mordowanym ludziom to zwykły ludzki odruch, wymagający oczywiście odwagi. Ale to trzeba być człowiekiem, by to zrozumieć, a nie zaszczańcem i zasrańcem.

     2. Robert B. mówi

      Słuchaj, możesz milion razy powtarzać i gówno osiągniesz. W tych całych „ludzkich odruchach” i „byciu człowiekiem” chodzi o jedno: O TRESURĘ DO POTULNOŚCI wobec prawowitej rasy panów.

     3. Tomek mówi

      Robert B. – wiem, że nic nie osiągnę, bo tobie potrzeba po prostu profesjonalnego lekarza. Choćby po to, byś się wyzbył tych swoich kompleksów – np.że cię jakaś „rasa twoich panów” tresuje, jak psa.

    2. zz top mówi

     michnikoszczyno-najpierw parchy biegali do NKWD denuncjowac Polakow i sporzadzali listy do wywozu na Sybir,ale skad ty smieciu masz o tym wiedziec,tfuuuuuuuu

     1. Robert B. mówi

      W filmach o holokauście tego nie pokazują. W filmach o holokauście Żyd = niepokalane niewiniątko. Czy to, co piszesz, nie podpada aby pod „kłamstwo oświęcimskie”?

     2. Tomek mówi

      Sam jesteś śmieć, a parchy to twoja mama, co najwyżej, ma – wiesz gdzie.

     3. Tomek mówi

      Robert B. – znowu masz jakieś projekcje. Nie ma w filmach o Holokauście pokazanych judenratów, żydowskiej policji czy Żydów kolaborujących z Niemcami? Serio?

     4. Robert B. mówi

      Owszem, są. Ale zawsze jest jakieś „usprawiedliwienie”: oni musieli, bo oni musieli się ratować, bo chcieli żyć. I znowu wracamy do punktu wyjścia. Głupie goje nie musiały się ratować, głupie goje nie chciały żyć. Głupich gojów celem istnienia jest ratowanie żydostwa.

      Ja bym ich nie ratował, ani nie będę ratował.

     5. Tomek mówi

      Robert, ty to chyba, jeśli o kinematografię chodzi, to się na „Żydzie Sussie” zatrzymałeś.

      I nie bój się – nie będziesz mieć możliwości kogoś ratować lub nie. No, chyba że samego siebie, żeby cię w szpitalny kaftan nie zapięli.

  2. anonim mówi

   \nastanie taki dzień, że tego raka społecznego usuniemy ze światowego organizmu społecznego. Upadek podąża za pychą.

 6. mietek mówi

  Dziś dwie starsze panie w sklepie dyskutowały też aby nie korzystać ze zniczy plastikowych a jedynie ze szklanych . bo tak jest eko…

 7. Robert mówi

  Kramer Kramer ucho od śledzia,usrael montuje szewiki po 5.5 litra,rolpę ciągnie od polarnego niedźwiedzia,całorocznie dopuki nie spocznie i goj mu zapali,znicza co ekolodzy zabraniali

 8. Robert mówi

  Może dla matki Ziemi z Chanuka zrezygnujemy i głupa nie będziemy palić,choćby w knesejmie palenie chcieli utrwalić,nawet zioła zielonego,jak koszulka jezuity proekologicznego,świece na całym świecie

 9. Robert mówi

  Kto się poddaje,ten z Nami,kto się już poddał to do koryta i Jezuita,też z Nami wybrańcami

 10. Robert mówi

  Z własnego podwórka przypowieść.Ponieważ koledze z Sosnowca Q7 4.2 litra w Chicago się zestarzała,u nieświadomych rodziców onego,w Polsce wylądowała i bryluje,ale jak znicza u dziadków polskiego Amerykanina sprawcy onego(ojcowie)palą,to ekologię onemu z usraela rozwalą.ON na stacji ponad wszystko

 11. Zbysław mówi

  Grzech to nie być przeciwny głupotom gazola zaborczego, ujadającego z Czerskiej. Michnik gnido, mam nadzieję, że na twój grób nawet wiewiórka nie narobi.

 12. Buran mówi

  Oni w tej Gówno Prawdzie, razem z tym jezuitą, mogą sobie obchodzić święta jak chcą. To towarzystwo niech się lepiej zajmie Chanuka.
  My swoje święta będziemy obchodzić jednak po swojemu, zgodnie z wiarą i tradycją katolicką.
  I TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG.

 13. kris mówi

  Grzech ekologiczny ? Znicze ? TAK !!!
  W Polsce spala się 140 000 ton parafiny i pochodnych rocznie. Jest to ilość energii cieplnej porównywalnej z wydajnością bloku energetycznego 80 MW przez 8000 godzin pracy.
  Doliczając energię zużytą do produkcji zniczy (plastik,szkło itd.) otrzymujemy obraz marnotrawstwa energii w skali kraju. I bynajmniej nie dotyczy to li tylko cmentarzy.
  Sprawa pozostałości czyli odpadów jest oczywista .Więc ?

 14. Florian2019 mówi

  Swoje święta będziemy obchodzić po swojemu i gówno chazarii do tego. Na chazarskie stepy won śmiecie talmudyczne. Kościół też trzeba oczyścić z tego czosnkowego kału.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.