Wspierał nazistów i banderowców, teraz upamiętnia go polska ulica. Interweniujemy! [PETYCJA]

Andrej Szeptycki / Fot. NAC
4

Z polskich miast powoli znikają tabliczki z nazwami ulic upamiętniającymi komunistycznych okupantów. Jednak okazuje się, że nazwy ulic z imionami i nazwiskami komunistycznych ciemięzców, to nie jedyny problem. W mieście Iława (woj. warmińsko-mazurskie) jedna z ulic, co prawda, nie upamiętnia czerwonego kata, ale rozsławia człowieka, który wspierał nazistów i banderowców, zezwalając na święcenie siekier i wideł, którymi w bestialski sposób mordowano niewinnych Polaków.

Ów niechlubna postać, której imieniem i nazwiskiem upamiętniono polską ulicę, to arcybiskup Andrzej Szeptycki. Greckokatolicki duchowny z polskimi korzeniami, który wyrzekł się polskości na rzecz ukraińskości. To osobnik wyjątkowo obrzydliwy, którego śmiało możemy określić mianem cynicznego szowinisty, który pod płaszczem dobroduszności, Polaków na Wołyniu wydawał na ludobójstwo.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oto skrócona lista hańby abp. Andrzeja Szeptyckiego: bierne przyzwolenie na bestialskie mordy, jakie dokonywali Ukraińcy na Polakach w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918-1919); partycypacja w dystrybucji skrajnie antypolskiego Dekalogu Ukraińskiego Nacjonalisty; przyzwolenie na święcenie toporów, wideł i innych narzędzi zbrodni, którymi z zimną krwią mordowano Polaków na Wołyniu; oddelegowanie księży do kapelanii w szeregach SS i OUN-UPA; poddańczy, a zarazem entuzjastyczny list wystosowany do samego Adolfa Hitlera.

WSZYSTKO O ABP. SZEPTYCKIM – PRZECZYTAJ (KLIK)

Wniosek greckokatolickiego proboszcza Jarosława Gościńskiego o nadanie ulicy nazwy Metropolity Andrzeja Szeptyckiego
Wniosek greckokatolickiego proboszcza Jarosława Gościńskiego o nadanie ulicy nazwy Metropolity Andrzeja Szeptyckiego

26 czerwca 2007 roku, na ręce ówczesnego burmistrza Iławy, Włodzimierza Ptasznika, wpłynęło pismo księdza Jarosława Gościńskiego – proboszcza niewielkiej parafii greckokatolickiej w Iławie. Cerkiew stoi niemalże na styku dwóch ulic: Kazimierza Jagiellończyka oraz wtedy nowej ulicy, której ks. Gościński zapragnął nadać imię ukraińskiego szowinisty. Co ciekawe, jak wskazują widniejące na piśmie daty, pismo zostało sporządzone już 28 lutego 2007 roku, jednak najprawdopodobniej w szufladzie księdza Jarosława przeleżało niemal cztery miesiące. Dlaczego? Czyżby w międzyczasie organizowano podchody w Urzędzie Miasta i urzędnikom wciskano kit, że Andrzej Szeptycki to „syn narodu polskiego”, „Mojżesz” i „ojciec Kościoła” – jak napisano we wniosku?

Wniosek został zaadresowany do burmistrza Ptasznika, jednak jak można odczytać z opublikowanej przez nas kserokopii, wniosek został przyjęty i prawdopodobnie był rozpatrywany przez niejaką Bernardetę Hordejuk (PO) – ówczesną sekretarz miasta Iławy, dziś radną sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Wniosek greckokatolickiego kapłana prędko został pozytywnie rozpatrzony. 28 listopada 2007, iławscy radni przegłosowali skandaliczną uchwałę i nowo wybudowana ulica została nazwana imieniem i nazwiskiem „metropolity śmierci”, człowieka, który z tysięcy wiernych Kościoła greckokatolickiego uczynił żądne polskiej krwi szowinistyczne bestie.

Ulica Metropolity Andrzeja Szeptyckiego w Iławie / Fot. Google Maps
Ulica Metropolity Andrzeja Szeptyckiego w Iławie / Fot. Google Maps

Decyzją radnych V kadencji (20006-2010), iławska ulica, nosi imię mecenasa ludobójstwa – Andrzeja Szeptyckiego, człowieka z którego Ukraińcy uczynili sobie niemalże bożka, a którego przekupiona Stolica Apostolska, zamierza beatyfikować. To, że pewna grupa ludzi uważa Szeptyckiego za bohatera, nie oznacza, że jest nim w rzeczywistości. Niepodważalne fakty historyczne są najistotniejsze, a nie wola jakiejś grupy ludzi.

Nie ma wątpliwości, że nazwa ulicy powinna zostać zmieniona. Tak jak nie może być mowy, by polska ulica upamiętniała komunistycznych okupantów, tak również nie może być mowy, by polska ulica honorowała mecenasa nazizmu, banderyzmu i ludobójstwa na polskim Wołyniu. Czym prędzej w sprawie należy interweniować!

Uprawnienia do nadawania czy zmiany nazwy ulicy należą do Rady Miejskiej, ale z inicjatywą uchwałodawczą może wyjść burmistrz miasta, i tak właśnie najczęściej bywa. Dziś burmistrzem Iławy jest Adam Żyliński. Doświadczony polityk, niegdyś związany z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, Unią Wolności i Platformą Obywatelską, który na stanowisku burmistrza zasiadał już w latach 1990-2002. Biorąc pod uwagę jego polityczną proweniencję, w którą wpisuje się „walka z faszyzmem”, wierzymy że z inicjatywą uchwałodawczą pan burmistrz nie będzie miał większych kłopotów.

PETYCJA (KLIK)

Przygotowaliśmy petycję, którą złożymy na ręce burmistrza Żylińskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Wojciecha Szymańskiego, a w której wnioskujemy o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany nazwy ulicy – z ulicy: Metropolity Andrzeja Szeptyckiego na ulicę: Generała Stanisława Szeptyckiego, jednego z sześciu braci Andrzeja, generała broni Wojska Polskiego. Taka zmiana na pewno nie okaże się biurokratycznie uciążliwa dla mieszkańców miasta.

PETYCJA (KLIK)

Wszystkich Polaków prosimy o podpisanie się pod petycję i przekazanie jej swoim bliskim.

O sprawie zostaną poinformowani radni Rady Miejskiej w Iławie oraz lokalne media.

Przeczytaj:

Wspierał nazistów i banderowców oraz pozwalał na święcenie toporów i siekier. Beatyfikacja abp. Andreja Szeptyckiego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Piotrx mówi

  W Przemyślu od 2013 r jest ulica innego ukraińskiego szowinisty i kolaboranta biskupa Jozafata Kocyłowskiego. Protesty Polaków nic nie dały . Osoba biskupa Kocyłowskiego znalazła się nawet w uwspółcześnionej w 2014 r wersji „Litanii Narodu Polskiego” !

  http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/biskup.html

  NIE dla nazwania ulicy w Przemyślu imieniem biskupa J.Kocyłowskiego
  http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/aktualnosci/Kocylowski/Kocylowski.html

  Biskup Kocyłowski w „Litanii Narodu Polskiego”
  http://www2.kki.pl/pioinf/przemysl/dzieje/rus/Litania/litania.html

 2. michu mówi

  Dziś antypolonizm jest promowany. Ciekawe czy w ogóle jest możliwe, by dezinformować Stolicę Apostolską?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.