„Wołyń zdradzony” Zychowicza usunięty z konkursu na książkę roku. W proteście Cenckiewicz odchodzi z jury

Piotr Zychowicz na debacie o książce "Wołyń zdradzony"/ fot. Twitter
6

– Szanowni Państwo, doszło do niebywałego skandalu. Mój „Wołyń Zdradzony” został usunięty z konkursu Książka Historyczna Roku! Bez wiedzy jury. Wbrew prawu. Prowadziłem w głosowaniu Czytelników. Wszyscy zostaliśmy oszukani. Posunięto się do obrzydliwych metod żebym tylko nie wygrał – poinformował na Twitterze Piotr Zychowicz.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Książka Piotra Zychowicza „Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA” została wycofana z konkursu „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Decyzję podjęli organizatorzy: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. i Narodowe Centrum Kultury. Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta RP. Nie podano przyczyn usunięcia z konkursu książki Zychowicza, która wcześniej uzyskała pozytywną rekomendację jury.

– Znów zadecydował telefon z jakiejś ambasady? To pokazuje, że wieści o „przełomie” w relacjach Polska-Ukraina były tylko przedwyborczą ściemą. Książkę Piotra Zychowicza przeczytałem, nie ze wszystkim się zgadzam, ale jest ona b. ważna – skomentował sprawę ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Sławomir Cenckiewicz oświadczył, że w związku z tą sytuacją odchodzi z jury konkursu. – Pamiętajcie ani ja, ani IPN i część członków jury w tej hucpie udziału nie brała! – napisał Cenckiewicz na Twitterze, a następnie zamieścił screen swojej rezygnacji.

Dlaczego książka Zychowicza została wycofana z konkursu? W oficjalnym komunikacie nie podano przyczyn tej decyzji. Nieoficjalnie informuje o tym portal wPolityce sugerując, że książka jest „sprzeczna z polską racją stanu”. Według anonimowego rozmówcy portalu Zychowicz „w sposób brutalny szkaluje Polskie Państwo Podziemne i Armię Krajową, a jednocześnie bardzo wychwala Niemców”. Kolejnym powodem wycofania z konkursu książki Piotra Zychowicza ma być jego zła opinia wśród historyków.

– Na pomoc cenzorom przybiegł usłużny portal wpolityce.pl. Opublikował żałosny paszkwil wymierzony we mnie. Oczywiście autor nie miał odwagi się podpisać. W środku anonimowe opinie i wyjęte z kontekstu cytaty. Ale to jest jednak obrzydliwe… – skomentował Zychowicz.

Źródło informacji: Twitter, wPolityce.pl

Zobacz też:

Senat RP uhonorował Olgę Tokarczuk. Noblistka podtrzymuje swoje słowa o Polakach jako „mordercach Żydów”

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. jacek mówi

  pan Zychowicz jest sławny z tego że nie piszę książek tylko brednie, tyle w temacie…

 2. Wiesiek drwal mówi

  Zychowicz jest bardzo promowany przez tzw. postępackie towarzycho. Skazy na pancerzach to bardzo słaba i prowokacyjna książka, ocierająca się o GW-nianą pedagogikę wstydu. Inna sprawa, że jego Wołyń Zdradzony, poruszył ciężki temat, dla rządu nie do ruszenia.

 3. Buran mówi

  A więc może lepiej będzie jak zajmie się pisaniem jakiejś baśni o krasnalach i Koszałku – Opałku.
  W „Skazy na pancerzach” z kolei, za to że AK broniła ludność przed atakami i prześladowaniem, czyni im z tego powodu zarzuty . Podczas dyskusji o tej książce p. Leszek Żebrowski – mój szacun – ostro pojechał po autorze i jego dziele. Wygląda na to, że najważniejsza jest hagada i żeby obrzucić błotem żołnierzy podziemia.

 4. Czesław mówi

  Zychowicz to balkopisarz, celebryta i skandalista, co przynosi mu rozgłos. Wycofanie ksiązki z konkursu, zgodnie z regulaminem, to nie cenzura. Cenzurą było by zakazanie publikacji.

 5. szalom mówi

  Na cholerę jest taki konkurs książki historycznej, którego szefem jury jest Antoni Dudek – kumpel Sierakowskiego?

 6. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Zychowicz pisze prawdę w tej książce,warto ją przeczytać.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.