Wojna na Kaukazie! Ostrzelano jednostki artyleryjskie. Żołnierzom z Armenii ma brakować pożywienia i lekarstw [WIDEO]

Fot. MO Azerbejdżanu
2

Sytuacja pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem robi się coraz bardziej napięta. Od niedzieli (27.09.2020) w obu krajach obowiązuje stan wojenny, a dziś rano (28.09.2020) armie obu państw rozmieściły ciężką artylerię. Agencja prasowa AFP, powołując się na armeński resort obrony, podała, że 15 kolejnych żołnierzy armeńskich zginęło w walkach z siłami Azerbejdżanu. Władze w Baku ogłosiły mobilizację.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżan regularnie publikuje komunikaty, które znacznie różnią się od tych przekazywanych przez władze Armenii. Poinformowano, że w nocy, z niedzieli na poniedziałek, armia azerbejdżańska zajęła strategiczne szczyty nad wzgórzami wokół wioski Talisz w regionie Terter. W oświadczeniach można przeczytać, że pozycje armii armeńskiej zostały trafione pociskami artyleryjskimi, a siły armeńskie się wycofały. W rezultacie starć Armeńczycy mieli stracić 22 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 15 rakietowych systemów przeciwlotniczych OSA, 18 dronów, 8 systemów artyleryjskich, 3 magazyny amunicji zostały zniszczone, a 550 żołnierzy zostało zabitych. Dziś po godzinie 14 czasu polskiego poinformowano, że ostrzelano „wrogie jednostki artyleryjskie” armeńskiej armii.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony, pułkownik Vagif Dargahli poinformował także o innych kłopotach żołnierzy Armenii, którzy mają nie wytrzymywać dwudniowej walki: Armia armeńska boryka się z niedoborem żywności i lekarstw. W Armenii ma także brakować karetek pogotowia przeznaczonych do ewakuacji rannych. Ciała poległych mają być przewożone prywatnymi samochodami i ciężarówkami.

Chief of the Press Service, Colonel Vagif Dargahli: "The Armenian Army is facing a shortage of food and medicines"We…

Posted by Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi on Monday, September 28, 2020

Z uwagi na narastający konflikt zbrojny, Ambasada RP w Erywaniu wystosowała komunikat do wszystkich Polaków przebywających na terenie Armenii: W związku z ogłoszeniem w Republice Armenii stanu wojennego, Ambasada RP w Erywaniu prosi obywateli RP przebywających w Armenii o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się do zaleceń władz miejscowych dla obcokrajowców, w przypadku ich ogłoszenia.

Pamiętajmy, że konflikt zbrojny region Karabachu, który jest przedmiotem potyczek, trwa od 1988 roku. Rozpoczął się tuż przed upadkiem ZSRR. Wtedy wojna pochłonęła 30 tysięcy ofiar. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni.

Źródło informacji: MOD.gv.az

Przeczytaj także:

Paranoja! W Wiedniu odbyła się projekcja filmu o Jedwabnem. Austriacki kontrwywiad poszukiwał tam… Jacka Międlara

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. antyparch mówi

    zestrzelono jednostki artyleryjskie? latajace haubice?

    Artyleria – jeden z podstawowych rodzajów wojsk, na uzbrojenie którego wchodzą działa (armaty, haubice, moździerze) oraz wyrzutnie rakietowe, a w przeszłości także machiny miotające.a te hyba nie lataja.

  2. ikss67 mówi

    Będę szczery. Żal mi Ormian. Żal mi ludności cywilnej obu nacji. Jednak jakby na to nie spojrzeć Górny Karabach to historycznie Ormianskie ziemie. Tak więc to, że nie ma tak specjalnej strefy zdemilitaryzowanej to tylko wynik międzynarodowej zmowy handlarzy bronią odprowadzających skłądki do swojego szefa, czyli ONZ. Mają taki swój mały poligon doświadczalny. Dziki wschód. Tam kończy się cywilizacja życia a zaczyna cywilizacja śmierci.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.