Winnicki ostro o hegemonii Niemiec w UE: „Zasada solidarności europejskiej nie działa” [WIDEO]

Robert Winnicki/ fot. screen
5

W środę (29.-4.2020) Sejm debatuje nad rządowym projektem nowelizacji Prawa energetycznego dotyczącym zapewnienia jednolitego stosowania prawa UE wobec wszystkich gazociągów przesyłowych przebiegających przez granicę RP. Projekt ustawy TUTAJ.

Podczas debaty poseł Konfederacji Robert Winnicki w ostrych słowach odniósł się do rzekomej solidarności europejskiej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślił, że ta solidarność nie działa, ponieważ Niemcy będące hegemonem w Unii Europejskiej, prą do realizacji swoich interesów wbrew stanowisku państw Europy Środkowej i forsują kolejne niemiecko-rosyjskie gazociągi jak Nordstream 2.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Ten projekt ustawy powstał dlatego, że nie działa w Unii Europejskiej podstawowa zasada, która powinna konstytuować tę domniemaną wspólnotę, czyli solidarność państw w obliczu najważniejszych wyzwań. Nie ma tej solidarności, ponieważ największe państwo, hegemon Unii Europejskiej, czyli Republika Federalna Niemiec, wbrew interesom wszystkich państw Europy Środkowej, forsuje kolejne gazociągi przedkładając swój interes narodowy ponad interesy państw mniejszych. Ten fakt uświadamia nam, że podstawowe założenie, na którym oparta jest Unia Europejska, po prostu nie działa – powiedział Winnicki.

Podkreślił, że od kilku lat trwa nieskuteczna walka o to, żeby wymusić na Niemcach solidarność w kluczowej kwestii bezpieczeństwa energetycznego. – To stawia pod znakiem zapytania retorykę ugrupowań okrągłostołowych,  które pchały Polaków do Unii Europejskiej, a dziś, również pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, wzmacniają centralistyczne zapędy Brukseli – oświadczył Winnicki. Wskazał, że Polska stała się podwykonawcą gospodarki niemieckiej i żyrantem centralistycznej polityki RFN. – Jeśli chodzi o nasze interesy, to musimy je na Niemcach wymuszać i dopiero zobaczymy, z jaką skutecznością – dodał.

Winnicki zaznaczył też, że dywersyfikacja dostaw gazowych jest potrzebna i pożądana, ale nie może ona oznaczać całkowitego uzależnienia Polski od zakupów z zachodu. Przypomniał o zakupach surowców energetycznych z rejonu Zatoki Perskiej, które zostały zablokowane na skutek nacisków politycznych Stanów Zjednoczonych. – Dzisiaj Polska potrzebuje polityki wielowektorowej. Nie tylko na gruncie polityki zagranicznej, w dobie tych wielkich przesunięć na scenie międzynarodowej. Dzisiaj Polska potrzebuje realnej dywersyfikacji polityki surowcowej! – podkreślił Winnicki.

Źródło informacji i cytatów: sejm.gov.pl, Twitter

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Czesiek mówi

  Straciłem zaufanie do Konfederacji po głosowaniu w lutym 2020 dot. ustawy o prawie geologicznym.

  1. marju73 mówi

   Ja też. Tym bardziej jak słucham wypowiedzi Zbigniewa Modrzejewskiego na kanale Głos Obywatelski.

 2. fajera mówi

  Czy umowa na dostawy gazu z Rosji zostanie przedłużona? obecna ta bardzo niekorzystna niedługo się kończy. Niemcom przecież nie przeszkadza, że Rosja to największy wróg zachodniego świata, a i węgiel z Rosji jakoś można importować do Polski… a może rosyjski gaz będziemy od Niemiec kupować?

  1. antyPOPiS mówi

   Masz luzy pod sufitem ?, to bredzenie o głosowaniu od którego Konfederacja się wstrzymała, to musi pod najtępszy kacPiSki elektorat, do którego nie dociera że to PiS i tylko PiS zdradził Polskie interesy tworząc i głosując ustawę „geologiczną”…

 3. Anonimousx mówi

  Aż jestem ciekaw do kogo zatem masz tam zaufanie…

  Jesteście żałośni z tymi narzekaniami o tą ustawę. Też jestem co do takiego rozwiązania sceptyczny ale oni mają do dyspozycji całe analizy specjalistów w tej kwestii a my nie zatem patrząc przez pryzmat innych ich decyzji wydaje mi się, że śmiało można im chociaż trochę w pewnych niezrozumiałych dla nas kwestiach zaufać.

  Marju73, Zbigniew Modrzejewski to filozof. Więcej chyba w tej kwestii dodawać nie trzeba.

  Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.