Odstrzał dzików jak Rzeź Wołyńska? Winnicki do Kukiza: „Paweł! Przeproś w te pędy wszystkich Kresowian” [WIDEO]

Paweł Kukiz/ fot. screen
5

Prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki zamieścił na Twitterze wpis, w którym apeluje do Pawła Kukiza, żeby przeprosił Kresowian w związku z wypowiedzią, w której porównał odstrzał dzików do ludobójstwa na Wołyniu. „Na litość Boską, Paweł! Przeproś w te pędy wszystkich Kresowian, a zwłaszcza tych, którzy przeżyli i potomków ofiar ludobójstwa. I zastanów się 10 razy zanim jakieś groteskowe pomysły humanizowania zwierząt i stawiania ich na równi z ludźmi znów przyjdą Ci do głowy!’ – napisał Winnicki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Sam fakt strzelania do prośnych loch jest bandytką, to jest tak, jak Bandera kiedyś robił i UPA z Polakami” – powiedział Paweł Kukiz podczas rozmowy w Polsat News. Ta wypowiedź to reakcja na rozpoczynający się w połowie stycznia odstrzał dzików jako elementem walki z ASF.

„Wybicie znacznej części dzików, których w Polsce jest mnóstwo, to środek walki z ASF jaki trzeba było zastosować lata temu, gdy choroba była jeszcze na Białorusi! Mówiłem o tym w Sejmie dawno. Do Niemiec choroba jeszcze nie dotarła a oni już, słusznie, odstrzeliwują setki tys.” – tak poseł Robert Winnicki skomentował planowany odstrzał, który „obrońcy demokracji” przedstawiają jako „dzikobójstwo”.

O co w tym wszystkim chodzi? Czy tegoroczny odstrzał dzików na poziomie 200 tysięcy sztuk to faktycznie likwidacja całej populacji? Według danych przedstawionych przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego od 1 kwietnia do końca listopada 2018 roku pozyskano w ramach polowań prawie 168 tys. dzików. – My nawet nie wiemy, ile tego dzika w Polsce jest, dane są nieprecyzyjne – wyjaśnił w czwartkowej rozmowie w radiowej Trójce minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. – Rozrzut szacunków populacji dzików waha się od 200 tys. nawet do 1 mln dzików – dodał. Poinformował też, że  w ubiegłym roku w Niemczech odstrzelono ponad 800 tys. dzików w ramach działań prewencyjnych (wirus ASF nie dotarł jeszcze do Niemiec).

Celem strategii w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń jest ograniczenie populacji dzika do poziomu 0,1 os./km2. Zmniejszenie populacji dzików jako metodę walki z ASF rekomenduje Komisja Europejska, która w wytycznych dla myśliwych zaleca m.in. stopniowe zmniejszenia zagęszczenia dzików na obszarach, które nie zostały jeszcze dotknięte chorobą poprzez ukierunkowany odstrzał dorosłych i prawie dorosłych samic. Tymczasem w Polsce mamy dziś histerię i demonstracje z hasłem „Dzik jest dziki. PiS jest zły”. Czy zatem chodzi o dziki, czy to po prostu kolejna odsłona politycznej wojny o wszystko?

Źródło informacji i cytatów: pomorska.pl, twitter, topagrar.pl

Zobacz też:

Przed Sejmem odbyła się demonstracja w obronie dzików: „Dzik jest dziki! PiS jest zły!” [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. z-k mówi

  To niestety nieuleczalny bęcwał. Apelował niegdyś do Kamila Stocha by ten wyraził poparcie dla „bohaterskich ukraińców” i odesłał Putinowi medale olimpijskie zdobyte w Soczi. Na szczęście bez Narodowych kandydatów na listach polegnie sromotnie

 2. Krzysztof mówi

  KUKIZ – wsadż łeb do przerębla i trzymaj 10 minut. To ci dobrze zrobi !

 3. jacek mówi

  Kukizowi się już wyraźnie w łeb coś robi, szkoda nawet komentować tych jego bzdetów…

 4. Włościanka mówi

  Mówił w emocjach, każdemu się zdarzy. A dziki już prawie wybite. Teraz dokończą. Mała populacja to zdegenerowanie się gatunku. Za kilka lat będą miliony dla cwaniaków na introdukcję dzika w Polsce. A choroba niesie się wieloma drogami. Tymczasem bez dzika rozmnożą się szkodniki i będą też miliony dla innych znajomych królika na ich zwalczanie. Obrona świń w 70% duńskich; zatruwająca nam środowisko i psująca renomę polskiego mięsa nie jest warta naszych kłótni i drańskiego strzelania do prośnych loch.

 5. Staszek mówi

  Czy p. Kukiz był trzeźwy. Podobnież ostatnio u Niego to rzadkość.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.