We Wrocławiu odrestaurowano rytualną mykwę za 3 mln zł od samorządu województwa

synagoga pod Białym Bocianem/ fot. wikipedia
14

We wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem zakończył się remont podziemi oraz żydowskiej łaźni rytualnej wybudowanej w 1901 r. Wrocławska mykwa (przeznaczona dla kobiet) będzie jedynym miejscem na świecie, łączącym funkcje rytualne z wystawienniczymi. W nowych przestrzeniach prezentowane będą dwie wystawy: „Żydowski Cykl Życia” – multimedialna, edukacyjna wystawa opowiadająca o żydowskich świętach i tradycjach, oraz „Nieukończone Życia” – artystyczna impresja o sztuce w czasach Zagłady i po niej. Otwarte zostaną również nowe przestrzenie służące celom edukacyjnym: sala warsztatowa oraz filmowa – czytamy w Gazecie Wrocławskiej.

Gazeta informuje też, że inwestycja kosztowała 4 miliony złotych, z czego 3 miliony złotych pochodzą z dotacji regionalnego programu operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 (w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Wspólnota żydowska może funkcjonować bez synagogi, bo na modlitwę można się spotkać w każdym miejscu. Ale bez mykwy nie ma gminy żydowskiej i teraz w końcu we Wrocławiu będziemy mieli funkcjonującą mykwę – mówi przedstawiciel Fundacji Bente Kahan założonej w roku 2006 w celu odnowienia Synagogi pod Białym Bocianem. – W pomieszczeniach mykwy będzie można obejrzeć prezentacje dotyczące zasad obowiązujących w judaizmie. Dzisiaj wiedza o nich jest bardzo skromna. Staramy się to nadrobić zapraszając do synagogi na spotkania, spektakle i prezentacje młodzież ze szkół. Do tej pory odwiedziło nas ponad 30 tysięcy młodych ludzi.

Nasz komentarz: Regionalny program operacyjny to dokument określający obszary i działania, jakie organy samorządu województwa podejmują lub mają zamiar podjąć na rzecz wspierania rozwoju województwa lub regionu. Jest to element systemu realizacji polityki spójności UE. W myśl założeń tej polityki, poprzez pomoc słabiej rozwiniętym regionom i sektorom gospodarek państw członkowskich dąży się do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju i w poziomie życia w regionach UE. Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego finansowane są przede wszystkim projekty, które stawiają sobie za cel zwiększanie zatrudnienia, rozwój przedsiębiorczości, rozbudowę infrastruktury i inwestycje w fundusze nieruchomości, wzrost innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej, poprawę ochrony środowiska, inwestycje w domy seniora i placówki opiekuńczo-medyczne czy aktywizację współpracy między sąsiednimi regionami państw członkowskich. Jak to ma się do rytualnej mykwy dla kobiet i prezentacji zasad obowiązujących w judaizmie?

Przy okazji przypominamy, że w 2011 roku prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz umorzył Fundacji Bente Kahan, czyli Synagodze pod Białym Bocianem, dług w wysokości 577 tys. zł.

Źródło informacji i cytatów: gazetawroclawska.pl, wroclaw.pl, fundusze-strukturalne.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Krzysztof mówi

  Dlaczego to MY POLACY płacimy za remonty żydowskich budynków , do , których mają tylko oni prawo? Do ciężkiej cholery , czy rzezańcy nie maja pieniędzy? Dlaczego to bydło nas tak kroi? Dlaczego żydzi w rządzie nawet nas nie zapytają? Dlaczego się nie mówi o tym w mediach ? Szlag mnie trafia .

  1. OZ mówi

   .. bo to jest polin – nie Polska.

  2. Kwal mówi

   Bardzo trafna i właściwa odpowiedź…

  3. Ada mówi

   A tu co mamy?
   wiesci24.pl – tysiące wiejskich dzieci nie dostanie 500+ wszystko przez podwyżkę dochodu z hektara…

 2. MSW mówi

  A w tej łazni będą w ofercie tylko tradycyjne kąpiele czy także na sucho?

  1. Majka mówi

   Będą też strzyc……………gojów, którzy płacą za to żydowskie g…..no. Nieważne czy goje chcą, czy nie chcą – MUSZĄ!!!! Bo to holocaust industry rulez!!!!!

 3. zyz mówi

  Tak się dokonuje instalacja YUDEOpolin nad Wisłą dokonywana na zlecenie USraela!

 4. Brawo Egon mówi

  Skoro ta jest jedyna na świecie to jak ci Żydzi funkcjonują w innych krajach i miejscach???
  Z całego świata będą tu zjeżdżać. Przerąbane. Ja tam się kąpie u siebie w domu 🙂

 5. Włościanka mówi

  Ja głosowałam na Beatę i Antoniego a nie na sługusa żydowskiego. W mieście spotkań sikamy po krzakach bo WC to dla ludności tubylczej luksus niedostępny. A tu proszę dla kilkuset osobowej diaspory są miliony na teatry, cmentarze, mykwy… Gdzie ja żyję? Polacy zamarzają na ulicach z bezdomności a dla rasy nadludzi; na wszystko daje wrogi polakom premier Polski!

 6. George mówi

  K-mać… Jak długo będziemy znosić te żydofilne i żydowskie rządy w Polsce? Może Wrocławianie pójdą po rozum do głowy i pogonią te kryptosyjonistyczne sitwy! Przecież teraz trzeba jeszcze będzie ten żydowski zbytek utrzymywać z pieniędzy podatników!

 7. ko$$$cielny mówi

  Popierałem PiS ale teraz przychylam się do postulatów ONR-u. Morawiecki/Pinokio/ to taki Tusk w innym przebraniu, Kaczyńskiego zdusili w PiS-e żydy np. Daniels, jedynie Ziobro robi swoje i pewne jego działania popieram

 8. Zuza mówi

  Bardzo dobrze! mniej dla grzyba!

 9. Zuza mówi

  a Rydzykowi żałują!!!!!

  Oddaj temu biedakowi jeszcze swoje dochody …dla niego żadna kwota nie jest za duża…jego nie interesuje czy dla innych starczy na wszystko …

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.