W Białymstoku odsłonięto rzeźbę Żyda. W tle postawiono flagi kraju oskarżonego o ludobójstwo

12

27 czerwca 2020, w 79. rocznicę spalenia synagogi w Białymstoku odsłonięto rzeźbę żyda. W odsłonięciu instalacji artystycznej uczestniczyli Żydzi, straż miejska i lokalna władza z zastępcą prezydenta Białegostoku Rafałem Rudnickim na czele.

Rzeźba przedstawia ortodoksyjnego żyda z opaską, którą w okresie okupacji Żydom nakazywali nosić Niemcy. Opaski kupowano w Judenratach prowadzonych przez żydowskich kolaborantów z hitlerowcami. To czasowa instalacja artystyczna (była eksponowana przez dwie godziny), której inspiracją jest przedwojenne zdjęcie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie obyło się bez skandalu. W tle powiewały flagi Białegostoku oraz… Izraela, które nie są symbolem społeczności żydowskiej w Polsce, ale obcego kraju, którego poczynania ONZ określa mianem ludobójczych. Nie pojawiły się za to flagi Rzeczpospolitej. Przy pomniku znajdującym się w miejscu gdzie stała synagoga złożono kwiaty. Uczestnikom zgromadzenia przygrywał zespół klezmerski Frey-Lech Trio.

Synagoga w Białymstoku została wzniesiona w 1913 roku. Spalenia dokonali Niemcy, 27 czerwca 1941. W czasie obławy zginęło nawet ponad tysiąc osób.

Obejrzyj relację:

Przeczytaj także:

Skandal! Piszewski oskarżył Polaków o mordowanie ocalałych z Holokaustu! Prokuratura i sąd odmawiają wszczęcia postępowania [WIDEO]

Przywódca żydowskich socjalistów: „Jesteśmy oddani Hitlerowi całą duszą.” Wzywał, by Żydzi zostali poddani segregacji

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jaca mówi

  Niech jeszcze ich po dupach całują debile jedne bez honoru !!!

  1. piotr mówi

   Archidiecezja Warszawska zaprasza na II pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”

 2. ikss67 mówi

  Na pewno synagogę spalili Niemcy? Może zajżyjmy do najnowszych podręczników MEN(Ż). Może okazać się, że to jednak Polacy, ci sami Polacy co napadli na Polaków w 39. Potem CI sami Polacy mordowali w polskich obozach koncentracyjnych. Natomiast medale sprawiedliwych dostawali Ci którzy zarówno z żydami stawiali opór Polakom, czyli nie Polacy, ale mieszkańcy Generalnej Guberni, czyli Guberianie, którzy ramię w ramię z Nazistami bronili żydów przed Polakami.

  1. Jaca mówi

   Biorąc pod uwagę to co się obecnie wyprawia i jak niszczona i zakłamywana jest prawda historyczna, to tak może być jak napisałeś już niedługo.

  2. piotr mówi

   Polski Kościół jest już masą upadłościową sterowaną zakulisowo.

  3. Taki tam mówi

   A kiedy będzie opowiedziana historia Polaków za czasów pierwszych Sowietów i co wyrabiali Żydzi na Polesiu? Może zacznijmy od sposobu przejmowania młynów?

 3. Zbyszek mówi

  To ile lat byli zydzi w Polsce? Pzyszli razem z chrzescijanstwem? Razem z tymi co dostali wciery pod Grunwaldem?

  „W ostatnich latach w czterech jaskiniach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej archeozoolodzy we współpracy z genetykami odkryli szczątki siedmiu kotów bliskowschodnich, pochodzące z epoki neolitu – czyli z czasów pierwszych rolników (kości te mają 6-4 tys. lat). Znaleziono tam też ślady bytności ludzi. Choć szczątki kotów i ślady ludzi są obecne w jednym miejscu – niekoniecznie uprawniają do twierdzeń, by koty te były już udomowione.”

  https://wgospodarce.pl/informacje/82431-kot-najlepszym-przyjacielem-czlowieka

 4. piotr mówi

  Kaczyński nie będzie już prezesem PiS? „Jestem szefem wystarczająco długo”

 5. Marian mówi

  Tutaj nie widze polskiej policji by pilnowala zydow upamietniajcych ich rocznice jak to bylo w WROCLAWIU 11 lipca… ?!
  Hanba, hanba I jeszcze raz hanba … Czy Polacy sa jeszcze wolnym narodem u siebie na Polskiej ziemi przodkow !!!!!!!!!!!!!!????????????

 6. Kax mówi

  Antyspam znów nie puszcza? Nie mogę tego zrozumieć.

 7. Kax mówi

  Finał akcji „Tęsknię za Tobą, Żydzie”. Betlejewski: sprzeciwiamy się antysemityzmowi w Polsce.
  Ale z powodu linku już wyrzuciło?
  wszczecinie.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.