SKLEP-WPRAWO.PL

USA zerwały traktat o przyjaznych stosunkach z Iranem

Mike Pompeo/ fot. twitter
9

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w środę, że Stany Zjednoczone zrywają traktat o przyjaznych stosunkach z Iranem z 1955 roku. „W świetle tego, jak Iran nadużywa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ do atakowania Stanów Zjednoczonych, ogłaszam dzisiaj, że Stany Zjednoczone zrywają traktat o przyjaznych stosunkach z Iranem” – powiedział Pompeo.

Powołując się na traktat z 1955 roku Iran dowodził, że amerykańskie sankcje naruszają jego zapisy. Teheran argumentował, że na gruncie prawa międzynarodowego Waszyngton nie miał prawa jednostronnie zerwać porozumienia atomowego. Irańscy prawnicy zwrócili się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, aby ten nakazał Stanom Zjednoczonym zniesienie sankcji nałożonych na Iran przez administrację Trumpa.

„Stany Zjednoczone publicznie propagują politykę mającą na celu zniszczenie tak mocno, jak tylko jest to możliwe, irańskiej gospodarki i irańskich spółek państwowych, a zatem nieuchronnie obywateli Iranu” – powiedział Mohsen Mohebi reprezentujący Iran. „Ta polityka wyraźnie narusza traktat o przyjaźni z 1955 r.”.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał dziś rację Iranowi. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że USA nie uznają wyroku trybunału i że Waszyngton wypowie traktat z Iranem.

8 maja 2018 r. prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego podpisanego w 2015 r. przez Iran oraz USA, Rosję, Wielką Brytanię, Francję, Chiny i Niemcy. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska. Porozumienie zniosło sankcje wobec Iranu w zamian za poddanie irańskiego programu nuklearnego międzynarodowej kontroli.

Porozumienie z Iranem zostało zdecydowanie skrytykowane przez Izrael. Premier Netanjhau nazwał je „historycznym błędem” społeczności międzynarodowej i zapowiedział podjęcie działań zmierzających do tego, by nie dopuścić do ratyfikowania porozumienia.

Źródło informacji: reuters.com, twitter

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Robert mówi

  No to teraz czas na Pompeje…w Iranie do czasu,aż nad Czomolungmą wybuja,Wezujuda Góra Gór,która wszystko wy…churra Pan Pompeo…Deo gratis…molto grazie

 3. MSW mówi

  Adidas chciał sponsorować irańską drużynę piłkarską podczas Mundialu w Rosji, ale sankcje Trumpa to uniemożliwiło. Kibice nie mogli więc ubrać strojów swojej drużyny. Inna sprawa, że nie ma irańskiej firmy odzieżowej na odpowiednim poziomie. Ale do rzeczy. Sankcje Trumpa uderzają rykoszetem w europejskie firmy i sprzyjajom Chinom. Trump osiągnął wszystko, jako biznesmen i obywatel, a teraz bawi go Tweeter, bo nie sądzę żeby gotował się do wojny z Iranem. Nawet taki szalony Jankes jak on, powinien mieć trochę oleju w głowie.

  1. Goj mówi

   Trump zatańczy, jak mu żydzi zagrają. Jego osobiste poglądy nie mają żadnego znaczenia. Ogon merda psem.

  2. Mr. ?? mówi

   Trump daje się urabiać co wykazał Korwin

 4. Robert mówi

  Co on tam ma za plecami,mapę że tylko USA są ziemianami

 5. Robert mówi

  Adidas jest Niemiecki fakt,działanie Góry Gór Wezuwjudy przeciwko czwartej rzeszy w Europie fakt,to że Jonny ma zdarte lacze fakt,bo nie może nosić nowych,zimowych,adidasowych .To że dojna Rosja może być cool,byle nie dla adidasa fakt,Wezuwjuda wybuchnie ze to fake

 6. Mr. ?? mówi

  Zadłużone USA szykuje się do wojny / pokojowej interwencji

 7. PolishPolackski mówi

  Historycznym błędem było wpuszczenie parchów do Europy, a w szczególności do Polski.

 8. Krzysztof mówi

  To nie Ameryka zrywa traktat , a żydzi , bo amerykanie siedzą im w kieszeni . Nie tylko oni zresztą. Coś z tym trzeba robić , bo to już obłęd.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.