Uroczystości upamiętniające polskie ofiary ukraińskiego ludobójstwa: Warszawa i Domostawa [RELACJE]
W ostatnich dniach odbyły się ważne dla Narodu Polskiego uroczystości związane z kolejną rocznicą Krwawej Niedzieli, apogeum ukraińskiego ludobójstwa na Polakach w latach 1939-1947. Polacy tłumnie zgromadzili się w kilkudziesięciu polskich miastach, m.in. w Warszawie i Domostawie, gdzie stoi pomnik Rzezi Wołyńskiej. Tam też odbyły się projekcje 2. odcinka „Genocidum atrox” serialu dokumentalnego Jacka Międlara „Sąsiedzi. Ostatni Świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach”. Film został przyjęty długimi owacjami na stojąco.
WARSZAWA
W niedzielę, 6 lipca 2025 roku, o godz. 15:00 uczestnicy zgromadzili się na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Marsz, organizowany przez Fundację „Wołyń Pamiętamy”, m.in. przy wsparciu środowisk kresowych, uczcił pamięć polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa m.in. na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej z lat 1939–1947.
Po zgromadzeniu uczestnicy przeszli spod Placu Trzech Krzyży ulicami: Nowy Świat – przez rondo de Gaulle’a – Alejami Jerozolimskimi – rondem Dmowskiego – ulicą Marszałkowską – Królewską, kończąc przy Ścianie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego, gdzie przemowy wygłosili: ks. Antoni Moskal, Katarzyna Sokołowska, dr Lucyna Kulińska, Witold Listowski i Jacek Międlar.
Marsz zakończył się złożeniem wieńców i śpiewem „Roty”.
Po zakończeniu marszu organizatorzy zaprosili uczestników na sesję prelekcyjną w wynajętym lokalu. Odbyły się wystąpienia dr Lucyny Kulińskiej i Jacka Międlara. Również wyświetlono drugi odcinek serialu dokumentalnego pt. „Sąsiedzi”, opowiadającego o świadkach rzezi wołyńskiej, zatytułowany „Genocidum Atrox”, który jest dostępny pod linkiem: https://flixclassic.pl/dokument,8089/sasiedzi—genocidum-atrox-2025,863922
DOMOSTAWA
W sobotę 12 lipca 2025 r. w Domostawie (gmina Jarocin, powiat niżański, Podkarpacie) odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA, ustanowiony w 2024 roku. Obchody zorganizowano przy Pomniku „Rzeź Wołyńska”, stanowiącym ważny symbol pamięci historycznej
Program uroczystości
-
15:00 – Msza polowa pod przewodnictwem bp. seniora diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego – centralny akt liturgiczny
-
Poświęcenie „Dzwonu Pamięci”, który stał się nowym symbolem memoriału
-
Zmiana warty honorowej z udziałem Wojska Polskiego oraz podniesienie flagi państwowej – zgodnie z ceremoniałem
-
Apel Poległych i składanie wieńców przez mieszkańców, przedstawicieli samorządów, rodzin ofiar, kombatantów i służby mundurowe
-
Część artystyczna i edukacyjna: występ Zespołu „Hubal” z Hrubieszowa, koncert Grzegorza Podwójnego („Historia prawdziwa pieśnią opisana”) oraz projekcja II części serialu dokumentalnego Jacka Międlara „Sąsiedzi”
Uczestnicy i organizatorzy
W obchodach uczestniczyli mieszkańcy Podkarpacia, a także goście z różnych rejonów Polski, m.in. z Hrubieszowa, Bielska‑Białej i Warszawy, parlamentarzyści, kombatanci, rodziny ofiar i liczne delegacje służb mundurowych.
Organizatorami wydarzenia byli Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie oraz Gmina Jarocin, przy wsparciu lokalnego samorządu – wójta Tomasza Podpory. Patronat honorowy objął Instytut Pamięci Narodowej.
Przesłanie i kontekst
Karol Polejowski, zastępca prezesa IPN, przypomniał, że celem zbrodni wołyńskiej była depolonizacja regionu, a według IPN i Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ofiar mogło być od 120 000 do 134 000 Polaków Polskie Radio Rzeszów.
W liście od prezydenta Stalowej Woli zwrócono uwagę, że „prawda o Wołyniu to nie kwestia polityki, lecz ludzka godność” oraz że tylko przez odwagę wyartykułowania tragicznych faktów można budować pojednanie i tożsamość narodową.
Przejmujące uroczystości w Domostawie.
Dziękuję Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie za uhonorowanie mnie i „posadzenie” w drugim rzędzie oraz wyjście z inicjatywą, by w ramach uroczystości zaprezentować 2. odcinek SĄSIADÓW – Genocidum atrox.
1.… pic.twitter.com/jmvEHSP4yo— Jacek Międlar (@jacekmiedlar) July 17, 2025
Na zakończenie uroczystości odbyła się projekcja projekcja II części serialu dokumentalnego Jacka Międlara „Sąsiedzi”.
– Przejmujące uroczystości w Domostawie. Dziękuję Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie za uhonorowanie mnie i „posadzenie” w drugim rzędzie oraz wyjście z inicjatywą, by w ramach uroczystości zaprezentować 2. odcinek SĄSIADÓW – Genocidum atrox – w sieci podsumował twórca serialu Jacek Międlar.
Przeczytaj także: