Uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Prezydent Duda: „Oni nie mieli prawa do kapitulacji” [WIDEO]

obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim/fot. screen
10

W poniedziałek (19.04.2021) odbyły się w Warszawie uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Para Prezydencka złożyła wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Prezydencki Minister Wojciech Kolarski złożył kwiaty na cmentarzu żydowskim przy grobie Marka Edelmana (ŻOB) i macewie upamiętniającej Pawła Frenkla (ŻZW).

O godz. 12.00 rozległ się dźwięk syreny. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu powstańców „Zug nyszt kejn mul”. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił Kadisz.

– To była walka do końca, dlatego że oni nie mieli prawa do kapitulacji, nie mogli się poddać, nie mogli liczyć na to, że zostaną potraktowani jak jeńcy wojenni, nie mogli liczyć na to, że zostaną objęci jakimikolwiek międzynarodowymi konwencjami. Oni wiedzieli, że jakiekolwiek poddanie się hitlerowskim Niemcom oznacza dla nich śmierć. Wybrali śmierć z bronią w ręku, nie godzili się na śmierć w obozach koncentracyjnych, w komorach gazowych, chcieli walczyć do samego końca – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Bardzo często mówię, że to powstanie Naszych, to byli Nasi. Ktoś powie: nasi Żydzi. Nie. Nasi po prostu, ci, którzy patrzyli na wcześniejsze historyczne przykłady Berka Joselewicza, ci którzy patrzyli na tych, którzy ginęli za Polskę w Legionach Piłsudskiego, ci, którzy walczyli za Polskę w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, ci, którzy bronili Polski przed napaścią hitlerowską w 1939 roku. Ile na tych grobach z tamtych wszystkich wielkich czynów bitewnych żołnierzy Rzeczypospolitej jest gwiazd Dawida, jest znaków, że w tym grobie spoczywa żołnierz pochodzenia żydowskiego, Polak-Żyd, obywatel Rzeczypospolitej. To właśnie oni tutaj walczyli, w getcie warszawskim do samego końca o godność, o to, żeby pokazać, że są mężni i że umierają, stojąc, a nie na kolanach. Zginęli w walce. Cześć ich pamięci – powiedział prezydent. Całe przemówienie TUTAJ.

SKLEP-WPRAWO.PL

Źródło informacji i cytatów: prezydent.pl, Kancelaria Prezydenta/Facebook

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jerzy Kozłowski mówi

  Ginęli w getcie warszawskim walcząc z Polakami ? – nowa ,,historia” – pisana Ich Braćmi PO piórze tak mówi – fałsz i fałsz – ciągle to samo – Boże ,,obudź Adolka .

  1. Matka mówi

   Gdzie masz, debilu od Adolka, takie stwierdzenia w przemówieniu prezydenta?

 2. Egil mówi

  Ta, zwłaszcza w wojnie bolszewickiej tak walczyli o Polskę, że trzeba ich było internować.

 3. z-k mówi

  Na PIS-wskiej Niezależnej totalne OBŻYDZENIE. Totalny klangor a ikt nikomu w hołdach nie pozwoli się wyprzedzić. Piszą nawet o LWACH (jeden Lew Dawidowicz drugi Lew Moisiejewicz a obaj z NKWD) a tymczasem należy przeczytać E. Kurek „Poza granicą solidarności” oraz T. Bednarczyka „Życie codzienne warszawskiego getta” (właśnie teraz wyszło (z trudem) drugie wydanie trzydzieści parę lat po pierwszym wydaniu wytępionym do cna) i wszystko zostaje sprowadzone do właściwego wymiaru i oczywistych faktów.

 4. Marcin Malik mówi

  Andrzej Duda jest filosemitą, który zakłamuje historię na korzyść Żydów. Z jego przemówienia wynika, że w Powstaniu Warszawskim walczyli sami Żydzi, a Polacy pewnie pojechali na wakacje w tym czasie. Solomon Morel też walczył za Polaków ? ? ?

  Panie Duda? Wie pan, że gdy Związek Radziecki napadał na Polskę 17 września 1939 roku, to Żydzi witali Sowietów kwiatami.

 5. ikss67 mówi

  Takich żydów, którzy czuli się związani z Polską i co więcej chcieli walczyć o tę Polskę jako swoje miejsce na ziemi to były garstki. Natomiast wiekszość rzucała kwiaty na radzieckie i niemieckie czołgi, budowali bramy powitalne. Owacjom na cześć „wybawców” nie było końca. Pluciu na Polaków i dostarczaniu list polskich patriotów tez nie było końca.
  Nie zapominajmy, że gdyby nie specjalna komórka AK to powstania w gettcie nigdy by nie było.
  To żołnierze AK szkolili tę grupkę żydów do walki, to oni dostarczali broń i amunicje do getta przez system tuneli, który słuzył do komunikacji miedzy stroną aryjska i gettem. Dzieło polskich inzynierów. Można o tym poczytać w książkach.
  Nie ujmuję bohaterstwa ludziom pokroju Edelmana, itp. Oni w zasadzie są chlubnym wyjątkiem na ponurej karcie historii getta, gdzie żydzi żydom gotowali ten los przy rechocie niemieckich Schutzpolizei.
  Jednak opisywanie dopisywanie niestworzonych rzeczy to bajkopisarstwo. była w AK wielka wątpiwośc czy szkolić żydów i ich dozbrajać. Wielu mówiło, że szkoda czasu i zasobów. To było pokłosie przedwojennych złych stosunków polsko żydowskich, tego,że wielu żydów było pod wpływem sowieckiej propagandy. Jednak inteligentniejsi polacy widzieli więcej plusów z tego współdziałania. Chodziło głównie o informacje wywiadowcze. Tak więc, powtarzam: Do powstania nigdy by nie doszło gdyby AK nie wyszkołiło tej grupki żydów. Szkolenia odbywały sie poza gettem oraz na strzelnicy, ukrytej w podziemnych tunelach.

 6. jacek mówi

  coraz więcej robi się by powstanie w gettcie wyparło te warszawskie…

 7. Misiek13 mówi

  Tak jesli nasze wladze nic nie beda robic,to tak bedzie ze Zydzi swoje powstanie postawia wyzej niz nasze Polskie warszawskie powstanie.Zydzi to jedyna nacja na swiecie,ktora na zmarlych robi biznes.Smutne jest to ze nikt nie mowi ze to dzieki polaka,warszawiaka wybuchlo to powstanie,to warszawiacy przemycali bron zydom w gettcie.

  1. Tolek mówi

   O, nie jedyna, o Polacy też kręcą biznesy na poległych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.