Ukraińcy zrobią ekshumację ofiar w Hucie Pieniackiej. Czy dopuszczą polskich obserwatorów?

pomnik w Hucie Pieniackiej. fot. Stowarzyszenie Huta Pieniacka
0

– Ukraina planuje ekshumację polskich ofiar tragedii w Hucie Pieniackiej, by ustalić dokładną liczbę ludzi, którzy w niej zginęli – poinformowała ukraińska redakcja Radia Swoboda. Według strony ukraińskiej, w Polsce podaje się zawyżoną liczbę ofiar zbrodni popełnionej 28 lutego 1944 r. na Polakach przez żołnierzy 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS wspieranych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Ukraińscy historycy twierdzą, że w Hucie Pieniackiej zginęło ponad 200 osób. Śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie wykazało, że zamordowanych zostało wtedy ok. 850 osób. Pozwolenie na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w Hucie Pieniackiej wydało 4 lutego ministerstwo kultury Ukrainy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Planujemy przeprowadzenie badań w tym roku. Według informacji miejscowej ludności i z badań ukraińskich historyków pomnik w Hucie Pieniackiej stoi w symbolicznym miejscu. Szczątki mogą znajdować się w odległości 100-200 metrów od niego. Jednoznacznie będzie tam mniejsza liczba ofiar, niż utrzymuje strona polska – powiedział sekretarz ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta w rozmowie z Radiem Swoboda.

Mój komentarz: Politycy Prawa i Sprawiedliwości boją się podjąć decyzję o wznowieniu ekshumacji w Jedwabnem. Ukraińcy nie boją się przeprowadzić ekshumacji w Hucie Pieniackiej i otwarcie zapowiadają, że liczba ofiar z pewnością będzie mniejsza niż podają polscy historycy. W zaistniałej sytuacji obowiązkiem państwa polskiego jest doprowadzenie do tego, żeby polscy obserwatorzy patrzyli Ukraińcom na ręce. Konieczna jest też obecność obserwatorów z instytucji międzynarodowych, np. Czerwonego Krzyża. Czy Ukraina dopuści do obecności zagranicznych obserwatorów? Jeśli nie, to znaczy, że celem ekshumacji w Hucie Pieniackiej nie jest ustalenie prawdy, tylko oszustwo. I takie stanowisko powinien jasno i wyraźnie przedstawić rząd RP.

Jednocześnie polski rząd powinien propagandowo wykorzystać decyzję Ukrainy o ekshumacji w Hucie Pieniackiej do wznowienia ekshumacji w Jedwabnem. Tu też powinni znaleźć się obserwatorzy z organizacji międzynarodowych i żydowskich. To jest absolutnie konieczne! Bez obserwatorów przyglądających się każdemu etapowi prac ekshumacyjnych, zostalibyśmy natychmiast oskarżeni o mataczenie. A do tego nie wolno dopuścić!

A teraz pytanie najważniejsze: czy PiS przestanie w końcu trząść portkami i stanie na wysokości zadania? Jeśli nie, to znaczy, że Ukraińcy mogą robić, co im się podoba, Żydzi mogą robić, co im się podoba, a Polacy mają płakać i płacić.

Źródło informacji i cytatu: pap

Przeczytaj też:

Lwowscy radni domagają się sankcji wobec Polski. To odwet za uroczystość w Hucie Pieniackiej

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.